اخبار مرتبط

رئیس جمهوری آمریکا عصر شنبه در یادداشت توئیتری خود بخشی از یک مقاله در نیویورک تایمز را شاهد قرار داد و نوشت دولت ترامپ موفق شد تا هزینه های ایران را به خاطر آنچه که او رفتارهای بدخواهانه نامیده است، افزایش چشمگیری دهد.

به گزارش جماران؛ رئیس جمهوری آمریکا خروج از توافق بین المللی هسته ای ایران که در قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد هم تایید شده است را برای دولت خود دستاورد سیاست خارجی دانست.

دونالد ترامپ عصر شنبه در یادداشت توئیتری خود بخشی از یک مقاله در نیویورک تایمز را شاهد قرار داد و نوشت دولت ترامپ موفق شد تا هزینه های ایران را به خاطر آنچه که او رفتارهای بدخواهانه نامیده است، افزایش چشمگیری دهد.

وی ادامه داد: این تعریف یک دستاورد سیاست خارجی است. ما در سراسر جهان قویتر می شویم، تماشا کنید.

ترامپ دست نوشته برت استفانز را ملاک موفقیت خود دانسته است که روزگاری سردبیر روزنامه جورزالم پست بوده است و در لابلای مقاله خود، اظهارات مارک دبوویتز مدیر اجرایی بنیاد صهیونیستی و ضد ایرانی دفاع از دمکراسی را شاهد آورده است.

سیاست خارجی که ترامپ از آن به عنوان دستاورد یاد کرده است بارها و بارها نشان داده است که مورد اقبال جامعه جهانی به جز رژیم صهیونیستی و سعودی و شاید دو کشور دیگر عربی واقع نشده است و هم در مجمع عمومی سازمان ملل و هم در شورای امنیت، تنها انزوای این کشور را به نمایش گذاشته است.

اتحادیه اروپا و متحدان قدیمی آمریکا در این مساله با کاخ سفید دچار انشقاق شده اند و در تلاش هستند تا سازوکاری بیابند که تحریم های یکجانبه و غیرقانونی کاخ سفید علیه مردم آمریکا را نادیده بگیرد.

فعالان صلح در آمریکا، تصمیم ترامپ برای بازگرداندن تحریم های ضد ایرانی را مصداق جنایت علیه بشریت دانسته اند و همواره بر آثار این تحریم ها بر مردم ایران سخن گفته اند. گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد هم تحریم های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا بر ایران را دارای آثار ناگوار بر مردم عادی دانسته و بر لزوم توجه جهانی به پیامدهای ناگوار آن تاکید کرده است.

ترامپ خروج از توافق بین المللی برجام و دیگر پیمان ها و نهادهای بین المللی را دستاورد دولت خود می داند که انعقاد این توافق ها سال ها به طول انجامیده و هیات های دیپلماتیک متعددی درباره بندهای آن به شور نشسته اند. 

از نگاه ترامپ ویران کردن نظم جهانی و فشار بر مردم بی گناه کشورها دستاورد سیاست خارجی دانسته می شود چرا که او در عمر خود همواره به تخریب ساختمان های بنا شده فکر کرده و سود خود را در کلاهبرداری های ناشی از ساخت دوباره آن یافته است.

بر همین اساس، ترامپ در هجدهم اردیبهشت 97 از برجام خارج شد و در دو دوره مرداد و آبان 97 تحریم هایی که به موجب برجام اسقاط شده بود را بازگرداند.

انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.