اخبار مرتبط

وزیر امور خارجه ایران در خصوص پرونده 'کلبوشان یاداو'، شهروند هندی که توسط پاکستان زندانی شده است گفت: تهران با هر دو کشور هند و پاکستان در این خصوص در ارتباط است و تلاش می کند با دوستان خود در تمامی زمینه ها ارتباط داشته باشد.

به گزارش جماران؛ محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در گفت و گو با رسانه هندی 'ایندیا تودی' که امروز منتشر شد اعلام کرد که ایران نمی خواهد به صحنه دشمنی میان هند و پاکستان تبدیل شود و برای برقراری صلح و امنیت در منطقه با هر دو کشور همکاری خواهد کرد.

به نقل از شبکه خبری 'ایندیا تودی'، وزیر امور خارجه ایران در خصوص پرونده 'کلبوشان یاداو'، شهروند هندی که توسط پاکستان زندانی شده است گفت: تهران با هر دو کشور هند و پاکستان در این خصوص در ارتباط است و تلاش می کند با دوستان خود در تمامی زمینه ها ارتباط داشته باشد.

ظریف افزود: ایران نمی خواهد به صحنه دشمنی میان هند و پاکستان تبدیل شود و تهران با هر دو کشور در خصوص پرونده 'کلبوشان یاداو'در ارتباط است.

ارتش پاکستان در تاریخ 21 فروردین سال 1395 از صدور حکم اعدام برای 'کلبوشان یاداو' تبعه هندی متهم به جاسوسی در پاکستان خبر داد و اعلام کرد که حکم وی از سوی ژنرال 'قمر جاوید باجوا' فرمانده ارتش این کشور تایید شده است.

پس از انتشار این خبر، هند در واکنشی شدید اعلام کرد که در صورت اجرایی شدن حکم کلبوشان، این اقدام را به منزله قتل عمد از سوی پاکستان تلقی خواهد کرد.

هند همچنین در این خصوص علیه پاکستان به دیوان بین المللی لاهه شکایت کرد.

دیوان بین المللی لاهه در ماه مه سال 2017 در حکمی اعلام کرد که پاکستان باید اجرای حکم اعدام 'کلبوشان یاداو' را متوقف کند.

پاکستان با این حکم موافقت کرده و اعلام کرد تا مشخص شدن نتیجه درخواست عفو 'کلبوشان یاداو'، از اعدام او خودداری خواهد کرد.

هند ضمن رد اتهامات جاسوسی علیه 'کلبوشان یاداو' ادعا کرده است که این فرد توسط عوامل پاکستانی درحالی که او در ایران حضور داشته، ربوده شده است.

اما پاکستان ادعا می کند که کلبوشان یادو یکی از افسران نیروی دریایی هند را روز 13 اسفند 1394 در منطقه 'ماشکیل' در استان بلوچستان این کشور دستگیر کرده است. 

به گفته مقامات پاکستانی این فرد قصد جاسوسی و خراب کاری علیه پاکستان را داشته است.

اسلام آباد همچنین اعلام کرده است که فرد یاد شده در جریان بازجویی ها، اعتراف کرده که از سوی سرویس اطلاعاتی هند (RAW) مامور جاسوسی در پاکستان و انجام فعالیت های خرابکاران در این کشور بوده است.

اما هند این ادعاهای پاکستان را رد کرده است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.