اخبار مرتبط

مرجع تقلید شیعیان گفت: شیردادن مادربزرگ به نوه موجب حرمت همسر به زن نمی شود.

به گزارش جماران، حضرت آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی صبح امروز در ابتدای درس خارج فقه خود در مسجد اعظم در پاسخ به این مسئله که  اخیرا در فضای مجازی و سایت ها اینگونه مطرح شده است که اگر مادر بزرگی نوه خود را شیر بدهد پدر و مادر آن بچه به هم حرام می شوند؛ گفت: این موجب حرام ابدی نمی شود و ادله قانع کننده و کافی برای حرمت ابدی وجود ندارد.

او در ادامه با بیان اینکه انسان مؤمن همیشه باید در زندگی تعادل را در نظر بگیرد افزود: وقتی درامد کم اما هزینه ها زیاد باشد در این صورت مشکل پیش می آید و لذا اگر هزینه ها با درامد هماهنگ  شود فقر بوجود نمی آید و این همان اقتصاد مقامتی است که مقام معظم رهبری آن را بیان نمودند و بسیاری به آن بی توجه اند.

این مرجع تقلید با بیان این موضوع که چرا اقتصاد ما با مشکل مواجه است اظهار داشت: اشکال در این جا است که هرچقدر بودجه در دولت داریم اکثریت آن خرج کارمندان و حقوق بگیران می شود که دراین صورت سهم تولید کاهش می یابد؛ گاهی خبر از حقوق هایی می دهند که آدم تعجب می کند.

آیت الله مکارم شیرازی با بیان اینکه کشوری که تولید آن کم و حقوقش زیاد باشد گرفتار مشکلات می شود خاطرنشان کرد: وقتی اکثر بودجه خرج حقوق بشود دیگر چیزی برای تولید باقی نمی ماند و در این صورت اقتصاد ما پیچیده می شود و مشکل بوجود می آید.

این مرجع تقلید تصریح کرد: اگر بخواهند حقوق بگیران را هم کم کنند باز مشکل باقی است چون باید حقوق بازنشستگی به آن ها بدهند و لذا تنها راه این است که تولید را زیاد و افراد اضافه را وارد تولید کنند.

او با اشاره به اینکه تولید تا دست بخش خصوصی نباشد به جایی نمی رسد گفت: در بخش دولتی درآمد ها کم تر از هزینه ها است اما دربخش خصوصی درامد بیشتر از هزینه است و لذا باید به سمت خصوصی سازی رفت البته این هم امروز یک شعار شده و عده ای از همین دولتی ها شرکتی را به اسم خصوصی درست می  کنند که باز هم کار دست بخش خصوصی داده نمی شود.

این مفسر قران کریم تأکید کرد: ما مشکل تولید داریم و سرمایه کافی برای تولید نداریم و هرچه هم در دولت وجود دارد خرج حقوق می شود بنابراین باید انقلاب اقتصادی رخ دهد؛ انقلاب سیاسی کردیم و انقلاب فرهنگی هم تا حدودی  انجام داده ایم اما انقلاب  اقتصادی نکردیم که به آن نیاز داریم و تا این انقلاب رخ ندهد مشکلات وجود دارد.

آیت الله مکارم شیرازی با بیان اینکه مشمول  عبارت «خانه از پای بست ویران است» نباشیم گفت: باید ریشه مشکلات اقتصادی حل شود که ریشه اصلی در تولید است و لازم است سرمایه ها به این سمت برود اما متأسفانه امروزه نه سرمایه بانک ها و نه سرمایه داران به این سمت می رود و نه چیزی برای دولت می ماند که به تولید اختصاص دهد.

 

 

انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.