اخبار مرتبط

فرزاد بهامین روز چهار شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: با توجه به اینکه در فصل بهار امسال بارندگی های مطلوبی در استان ایلام و منطقه مانشت و قلارنگ بارید و زمین از لحاظ پوشش گیاهی غنی بود گوزن های زرد ساکن در این سایت زودتر از موعد زادآوری کردند.
وی افزود: امسال به علت وضعیت مساعد هوا زاد و ولد این وحوش از نیمه دوم فروردین ماه شروع شد در حالیکه معمولا از اواخر اردیبهشت ماه زاد و ولد گوزن های سایت شروع می شود.
بهامین یادآور شد: گوزن های این سایت همه ساله در فصل شهریور اقدام به جفت گیری می کنند و در فصل بهار سال بعد نیز نوزادان این وحوش به دنیا می آیند و فرایند تولد گوساله ها تا اواخر خرداد یا اوایل تیرماه ادامه دارد.
وی افزود: با تولد این پنج راس گوساله جدید تعداد گوزن های زرد ایرانی سایت مانشت و قلارنگ به 40 راس است که 35 راس آنها را گوزن های بالغ تشکیل داده است.
وی گفت: با توجه به وسعت محدود سایت و تعداد گوزن های موجود باید برای حفظ سلامت جسمانی و ژنتیکی تعدادی از این گوزن ها به سایت های تکثیر و احیای دیگر استان های کشور منتقل شوند.
وی یادآور شد: در حال حاضر هیچ گونه مشکل و مورد خاصی سلامت و امنیت این گوزن ها را تهدید نمی کند اما انتقال تعدادی از انها به دیگر نقاط کشور ضروری است و مکاتبات لازم در این زمینه با سازمان حفاظت محیط زیست کشور صورت گرفته است.
به گزارش ایرنا، سایت تکثیر و احیای گوزن زرد ایرانی مانشت و قلارنگ ایلام دارای 80 هکتار گستره است، این سایت سال 86 با انتقال 6 راس گوزن بالغ از جزیره اشک دریاچه ارومیه کار خود را شروع کرد.
با توجه به شرایط جغرافیایی و محیطی مناسب، زادآوری به موقع و مطلوب، حفظ خلق و خوی طبیعی و وحشی ونبود تلفات و مریضی در زمره موفق ترین سایت های تکثیر و احیا گونه های در معرض خطر در کشور است.
تاکنون در سال 95 تعداد 10 راس از گوزن های بالغ سایت مانشت و قلارنگ به استان یزد و چهار راس نیز در سال 96 به استان خوزستان برای تکثیر واحیا منتقل شد.
/6034/7172
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.