اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، محمدرضا مروارید روز دوشنبه در نشست اعضای ستاد اربعین استان اظهار کرد: 108 روز به اربعین 96 باقیمانده و با توجه به اینکه در فاصله 2 هفته به این روز امکان اجرای پروژه های زیرساختی میسر نیست، تنها حدود 90 روز فرصت داریم تا آخرین اقدامات را برای پیشبرد طرح های زیرساختی در حوزه های مختلف انجام دهیم.
وی افزود: دولت بزودی مبلغی را برای تامین نیازهای دستگاه های اجرایی استان در حوزه اربعین اختصاص خواهد داد که می تواند بخشی از مشکلات اعتباری ارگان های مسئول را برطرف و روند کار با سرعت بیشتری پیگیری شود.
استاندار ایلام یکی از مشکلات سال گذشته در مهران را تعدد دست فروشان و همچنین حرکت موتورسیکلت سواران و وانت بارها در شهر و مسیر پل زائر تا پایانه ذکر کرد و از شهرداری این شهر خواست نسبت به ساماندهی این وضعیت اقدام کند.
مروارید ادامه داد: مشکلی در زمینه تامین آب پایانه وجود ندارد ولی در بخش توزیع باید امسال هماهنگی بیشتری از سوی مسئولان ذیربط وجود داشته باشد، ضمن اینکه بانک های عامل نیز باید در اربعین 96 همراهی بیشتری برای تامین نیازهای زائران در مرز مهران داشته باشند.
وی اضافه کرد: تردد اتباع افغانی از مرز مهران امسال نیز ممنوع است ولی با توجه به تجربه سالیان گذشته باید تمهیدات لازم برای جلوگیری از ورود آنها به استان صورت گیرد.

* موکب های اربعین در مهران باید شناسنامه دار شوند
معاون سیاسی ، امنیتی استاندار ایلام نیز در این جلسه گفت: با توجه به تعداد بسیار زیاد موکب ها امسال باید با شناسنامه دار کردن آنها و جانمایی در مکان های مناسب ساماندهی بهتری وجود داشته باشد تا بتوان خدمات آب ، برق و نظارت بهداشتی مناسب تری به این مراکز صورت گیرد.
حسین کلانتری افزود: تقویت دیوار مرزی و همچنین محدوده گمرک مهران به منظور جلوگیری از ترددهای غیرمجاز باید در دستور کار باشد و اسناد هویتی افراد برای جلوگیری از تردد اتباع غیرمجاز نیز باید بطور ویژه بررسی شود.
وی تاکید کرد: تعیین تکلیف موضوع اسکان و در صورت امکان واگذاری آن به هلال احمر نیز باید هرچه زودتر از سوی مسئولان انجام شود تا بتوان خدمات بهتری به زائران ارائه داد.

* جانمایی چهار پد بالگرد در مسیرهای ایلام به مهران
معاون امور عمرانی استاندار ایلام نیز در این نشست گفت: سه پد بالگرد در فواصل 25 کیلومتری در مسیر ایلام به مهران و یک پد نیز در مسیر ملکشاهی به مهران در محدوده امامزاده پیرمحمد (ع) ایجاد می شود تا در مواقع اضطراری بتوان خدمات به موقعی به حادثه دیدگان احتمالی ارائه داد.
شاپور پولادی افزود: با توجه به اتمام عملیات لاینینگ تونل قلاجه هم اکنون فرآیند آسفالت و روسازی این تونل در حال انجام است و بطور قطع پیش از اربعین این قطعه راهسازی تکمیل و برای تردد خودروها آماده می شود.
وی ادامه داد: یکی از نقاطی که سال گذشته محل بروز گره های ترافیکی می شد، محدوده میدان ارغوان بود که فرآیند احداث تقاطع غیر همسطح در این منطقه در حال اجراست که با تلاش پیمانکار این پروژه نیز پیش از اربعین 96 به بهره برداری خواهد رسید.
معاون استاندار ایلام یادآور شد: در محدوده روستای مهدی آباد تا سه راهی ماربره پیمانکار مشغول کار است ولی به دلیل شرایط جغرافیایی و وجود تونل به اربعین امسال نخواهد رسید، ضمن اینکه از ماربره تا جندالله کار ابنیه و عملیات خاکی به اتمام رسیده ولی روسازی به اربعین نمی رسد.
پولادی همچنین از افتتاح طرح چهار خطه کردن محدوده سه راهی جندالله تا ورودی کنجان چم خبر داد و گفت: از سد کنجان چم تا انتهای آن و ورودی به سد آل اسحاق فرآیند کار در حال انجام است.
وی آسفالت معابر اصلی در پارکینگ های اربعین و برکت و همچنین ایجاد 20 چشمه سرویس بهداشتی در پارکینگ اربعین و 50 سرویس بهداشتی و 50 دوش حمام در ترمینال برکت را از دیگر اقدامات استان در حوزه زیرساختی اربعین ذکر کرد.

* ورود زائران اربعین به مهران امسال زودتر از سال گذشته است
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار ایلام نیز گفت: ایستگاه های صلواتی(موکب ها) در ایلام باید دارای پروانه و شناسنامه شوند.
حشمت اله عسگری اظهار کرد: سال گذشته 20 ایستگاه صلواتی در مسیر تردد زوار دایر شد و 23 مکان پخت و پز در سطح شهر مهران نیز برای تامین غذا زوار تجهیز شد.
وی تاکید کرد: امسال با توجه به افزایش ماندگاری ویزاها پراکنش حضور زوار در ابتدا و انتهای ایام اربعین توزیع می شود و احتمال می رود 2 هفته قبل از اربعین تردد آنان برای سفر به اماکن مقدسه عراق شروع شود.
وی ادامه داد: سال گذشته مهمترین دغدغه و مشکل زوار بحث تامین آب بود که باید از هم اکنون برنامه ریزی جدی برای رفع این مشکل صورت گیرد.
وی افزود: با توجه به افزایش گرمای هوا در ایام اربعین باید بسته بندی آب آشامیدنی مورد نیاز، تامین سرویس های بهداشتی، حمام، خودپردازهای، محل اسکان و تامین مواد غذایی مورد نیاز زائران از هم اکنون برنامه ریزی و شروع شود تا در آن ایام با مشکل مواجه نشویم.
وی همچنین خواستار جانمایی محل استقرار بالگرد اورژانس دانشگاه علوم پزشکی در محل های مورد نیاز این دانشگاه شد و گفت: ارایه خدمات بهداشتی و درمانی به موقع نقش مهمی در حفظ سلامت و جان زائران دارد.
وی به برطرف شدن ایرات سال گذشته در خدمات رسانی به زائران حسینی در استان تاکید کرد و گفت: امیدواریم امسال بهتر از سال قبل کار خدمات رسانی به زوار انجام شود.
عسگری خواستار تامین یخ توسط دستگاه صنعت و معدن شد و گفت: این دستگاه باید نیاز کارخانجات آب معدنی و مواد غذایی را بررسی کند تا در صورت نیاز به سرمایه در گردش اعتبار مورد نیاز تامین و از هم اکنون برنامه ریزی برای بسته بندی آب معدنی صورت گیرد.
وی همچنین به ارایه خدمات سوخت رسانی سیار در مسیر تردد زائران از ابتدای ورود به شهر ایلام تا پایانه برکت توسط شرکت های برندسازی خبر داد و گفت: سوخت رسانی سیار و همچنین خدمات امداد خودرویی در مناطق مختلف استان به زائران انجام می گیرد.
وی ابراز امیدواری کرد که با بررسی و برنامه ریزی دقیق و نیازسنجی بتوان خدمات مطلوبی به زائران حسینی در ایام اربعین در استان ایلام ارایه شود و مشکلات سال گذشته با همراهی مجموعه دستگاه ها برطرف شود.

* بکارگیری 200 گشت عملیات انتظامی در ایام اربعین حسینی
فرمانده انتظامی ایلام نیز در این نشست گفت: مجتمع قرارگاه اربعین و راهور در شهرستان مهران در حال اجراست و در ورودی پاسگاه بهرام آباد نیز هفت هکتار زمین برای ایجاد پادگان نیروهای یگان ویژه در نظر گرفته شده است.
سردار نورعلی یاری افزود: 50 ایستگاه پلیس راه و پلیس پیشگیری در ایام اربعین حسینی در مسیرهای منتهی به مهران مستقر می شود ، ضمن اینکه 200 گشت عملیات انتظامی نیز در این مسیرها بکارگیری خواهند شد.

* آمادگی سپاه برای راه اندازی آشپزخانه صنعتی در مرز مهران
فرمانده سپاه امیرالمومنین (ع) استان ایلام نیز در این نشست گفت: سپاه پایداران آمادگی دارد در ایام اربعین حسینی یک آشپزخانه صنعتی را با ظرفیت پخت روزانه حدود 80 هزار وعده در مرز بین المللی مهران ایجاد کند که می تواند در تامین نیازهای زائران بسیار مثمرثمر باشد.
سردار سید صادق حسینی همچنین از تلاش این نهاد انقلابی برای آماده سازی حسینه سپاه در مرز مهران خبر داد.
خبرنگار: حسن کهزادیان * انتشار دهنده: شهریار حیدری فر
6119/6034

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.