اخبار مرتبط

سیروس ذوالفقاری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: این جشنواره با همکاری انجمن موسیقی ایلام سوم و چهارم مرداد ماه جاری در سالن آمفی تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد ملکشاهی و پارک سراب شهر ارکواز برگزار می‌شود.
وی بخش های این جشنواره را با کلام و بی کلام اعلام کرد و افزود: بخش با کلام شامل (لاوه لاوه، هوره، مور، چمری، آوازهای محلی شامل شاهنامه خوانی، مناجات نامه خوانی و نادر خوانی، آوا کار شامل شیردوشی، بیت مشک زنی، آوازهای زمان کاشت و داشت محصولات کشاورزی و بخش بی کلام نیز شامل سازها و قطعات مقامی، دوزله و تنبک، سرنا، ساز و دهل، شیشمال، دف و کمانچه است.
وی یادآور شد: 250 نفر از هنرمندان برجسته استان طی این 2 روز اقدام به اجرای برنامه های هنری در رشته های هوره، رو، ساز و دهل، چمری، هوینه خوانی و نادرنامه خوانی است.
ذوالفقاری توجه به فرهنگ بومی، محلی و حمایت از هنرمندان موسیقی مقامی استان، ایجاد انگیزه در جوانان و ترغیب آنها به موسیقی محلی و مقامی که ریشه در آداب و رسوم مردم استان دارد، معرفی ظرفیت های موسیقیایی موجود در آواها و نواهای محلی، شناسایی و معرفی هنرمندان مستعد و هدایت استعدادها و خلاقیت های نهفته در موسیقی محلی در جهت ارائه صحح شیوه های فنی و محتوایی را از اهداف برگزاری این جشنواره برشمرد.
به گزارش ایرنا، در موسیقی ایلام از سازهای دوزله، جفتان، سرنا، شیپور، ضرب، دهل، شمشال، نی و کمانچه استفاده می‌شود و این سازها در آیین‌هایی مانند: عروسی، جنگ و عزا کاربرد دارند.
برخی از سازهای بومی منطقه مانند دوزله ویژگی‌هایی دارند که آن را از دیگر سازهای ایرانی متمایز می‌کند. دوزله یا جفتان برخلاف همه سازهای ایرانی که تک صدا هستند، دو صدایی است و قابلیت همراهی با سازهای چند صدایی را نیز دارد.
چوبی موسیقی رقصی ایلام است و به صورت انفرادی و یا دسته‌جمعی اجرا می‌شود، این موسیقی در گذشته افزون بر کاربرد هنری و موسیقی آن به عنوان آمادگی جنگی و بدنی نیز کارآیی داشته است.
فتاپاشا، لرزانه، سوارسوار، صی‌سماع، قلاوی، سه‌حار و گریانه از جمله نواها و ریتم‌های این نوع رقص است که در مناطق کرد و لرنشین کشور رواج دارد.
هوره نیز موسیقی آوازی مردمان غرب کشور به ویژه مردم ایلام است که از آوازها و نیایش‌های اساطیری ایران است، از هزاره‌های قبل از میلاد مسیح تا به امروز روح دوستداران موسیقی را سیراب کرده است.
این موسیقی از ریتم آزاد در ترانه و شکستن مصراع‌ها پیروی می‌کند و تک سیلابی است، به همین دلیل از موسیقی ردیفی ایران که تابع شعر کلاسیک است، متمایز می‌شود.
موسیقی آیین‌های سوگواری نوع دیگری از موسیقی در استان ایلام است که به طور مشخص در آیین چمری با سرنا و دهل اجرا می‌شود و در این مراسم مردم ایل‌‌ها و روستاها در محلی به نام چمرجا جمع می‌شوند و همراه با نوای ساز، دهل و آواز همسرایان نوعی رقص را ارائه می‌‌دهند.
شهرستان ملکشاهی در 50 کیلومتری مرکز استان ایلام واقع شده است.
خبرنگار: روح اله احمدی ** انتشار دهنده: مجید سلیمانی
7179/9102
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.