اخبار مرتبط

دکتر وهاب پیرانی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مهمترین نگرانی در زمان وقوع سیل یا زلزله که باعث تلفات دامی می شود، شیوع بیماری شاربن یا سیاه زخم است.
وی افزود: هرچند این بیماری در بین احشام استان ایلام به طور کامل ریشه کن شده است اما برای جلوگیری از شیوع احتمالی دوباره آن تمام مناطق بر علیه این بیماری سم پاشی شد چرا که سیلاب به فعال سازی میکروب این بیماری کمک می کند.
مدیرکل دامپزشکی ایلام یادآور شد: پایش و مراقبت از مناطق سیل زده برای ممانعت از شیوع و اپیدمی بیماری های مشترک انسان و دام در سیل اخیر یکی از مهم ترین اقدامات موثر اکیپ های واکنش سریع دامپزشکی استان ایلام بود.
پیرانی گفت: با توجه به تجربه موفق تیم های واکنش سریع استان ایلام در پایش و مراقت مناطق زلزله زده کرمانشاه طی سال گذشته که از شیوع بیماری های خطرناک انسان و دام جلوگیری کرد اکنون، دامپزشکی ایلام به عنوان استان معین لرستان برای پایش و مراقبت بیماری های دامی در مناطق سیل زده انتخاب شده است.
وی اضافه کرد: تیم های واکنش سریع دامپزشکی استان ایلام با تجهیزات و امکانات کامل منتظر دستور از سوی سازمان برای اعزام به مناطق آسیب زده لرستان هستند.
به گزارش ایرنا، تیم های واکنش سریع دامپزشکی با حضور در مناطق سیل زده استان ایلام اقدام به سم پاشی و ضدعفونی کردن جایگاه احشام و مزرعه پرورش ماهی کردند.
تب برفکی، آبله، شاربن، تب بلوسلوز از مهم ترین بیماری هایی هستند که در مواقع بحرانی و حوادث طبیعی به علت تلف شدن و انباشت دام های مرده شیوع پیدا می کند.
در سیل اخیر حجم زیاد روان آب ها باعث بروز خسارت های زیادی به تاسیسات زیربنایی و عمرانی شهری، روستایی، عشایری، ابنیه، راه، جاده، ساختمان های مسکونی، تجاری و اداری، کشاورزی، و ... وارد کرد.
طبق برآوردهای اولیه بیش از یک هزار میلیارد تومان خسارت به استان ایلام وارد شده است.
افزون بر 500 راس دام سبک و سنگین در جریان سیلاب تلف شد.
7172/6119
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.