اخبار مرتبط

هشدار ویژه برای فصل بهار؛

دکتر مهتاب شاهماری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تشخیص قارچ سمی از قارچ خوراکی بر اساس ظاهر برای اغلب افراد دشوار بلکه ناممکن است چرا که در واقع معیار تشخیص دقیقی بر اساس ظاهر وجود ندارد و متاسفانه بخشی از قارچ‌هایی که در طبیعت مورد افراد استفاده بوده سمی و هر ساله صدها نفر مسموم و تعدادی نیز جان خود را از دست می دهند.
وی با بیان اینکه مصرف قارچ ها توسط پرندگان و سایر جانوران اهلی و وحشی نشان دهنده غیرسمی بودن آنها برای انسان نیست، افزود: توصیه می شود به هیچ عنوان از این قارچ ها استفاده نشود و مردم از قارچ‌های دارای بسته‌بندی مشخص و مجوز بهداشتی استفاده نمایند.
به گفته شاهماری برخی از روش ها و معیارهای سنتی مانند تغییر رنگ قاشق نقره در اثر تماس با قارچ یا وجود حشرات دراطراف قارچ و محل رویش قارچ معیار علمی و صحیحی برای تشخیص عدم سمیت قارچ در همه موارد نیست.
وی تصریح کرد: هر چند در برخی موارد حرارت، مواد سمی موجود در قارچ ها را از بین می برد، با این وجود برخی از سموم موجود در قارچ ها نسبت به گرما مقاوم بوده و فرآیندهای آماده سازی غذا مانند کباب، آب پز، سرخ و بخار پز کردن سبب تخریب کامل مواد سمی موجود در قارچ نمی شود.
شاهماری در خصوص علائم مسمومیت گوارشی ناشی از مصرف قارچ‌های سمی گفت: تهوع، استفراغ، سرگیجه، دل درد، کاهش هوشیاری، ضعف عضلانی، تشنج و زردی از علایم این نوع مسمومیت است.
وی تاکید کرد: در صورت بروز علائم و نشانه های گوارشی به صورت تاخیری (پنج تا 12 ساعت پس از مصرف خوراکی قارچ) هر چه سریعتر بیمار را به مراکز درمانی منتقل کنید.
7180
انتهای پیام

اخبار مرتبط

هشدار ویژه برای فصل بهار؛

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.