اخبار مرتبط

به گزارش خبرنگار ایرنا، در حالی که راه های دسترسی به این استان کوچک و دور افتاده در غرب کشور بسیار محدود بود و بیشتر مردم از اسب و استر برای تردد در شهر ها و روستاها استفاده می کردند و هیچ طرح بزرگی در استان وجود نداشت و مردم این دیار برای گذران زندگی راهی کشور های عراق و کویت شده و در آنجا به کار مشغول بودند تا بتوانند برای تامین زندگی زن و فرزند خود فرسنگ ها دور از خانه بسر می بردند.
اکنون به مدد انقلاب اسلامی طرح های بزرگی همچون پتروشیمی، پالایشگاه گاز، کارخانه سیمان ایلام، ساخت و توسعه فرودگاه ایلام، ساخت شهرک های صنعتی، طرح های آبرسانی، گازرسانی، توسعه شبکه برق رسانی، ساخت و بهره برداری از سدهای بزرگ ایلام (چم گردلان) سد بزرگ سیمره، بدوله و پیشرفت قابل توجه سدهای هندمینی، سازبن، کنگیر، دویرج و مولاب که به تولید برق و تامین آب آشامیدنی کشاورزی اختصاص دارند،چرخ توسعه در این استان مرزی را به حرکت درآورده است.
*ذخایر نفت و گاز و پتروشیمی ایلام
ساخت پالایشگاه گاز و پتروشیمی یکی از مهمترین تحولات توسعه ظرفیت های نفتی در استان ایلام است. ایلام در مجموع دارای رتبه سوم کشور از حیث تولیدات نفت و گاز است.
این استان مرزی 8درصد منابع نفتی و 11 درصد ذخایر گاز کشور را داراست و وجود میادین مشترک نفتی با کشور عراق از جمله آذر و چنگوله موجب شد که برای استفاده از این ظرفیت ها پالایشگاه گاز و پتروشیمی در ایلام احداث شود.
در سال 1386 پالایشگاه گاز ایلام به منظور پالایش میادین گازی تنگ بیجار و کمان کوه به بهره برداری رسید. این پالایشگاه 6/5 میلیون متر مکعب متان و 350 تن اتان، گوگرد، گاز مایع و میعانات گازی فعالیت خود را آغاز کرد. هم اکنون روزانه 8/6 میلیون متر مکعب گاز در همین پالایشگاه تولید می شود.
فاز اول مجتمع پتروشیمی ایلام به عنوان بزرگترین سرمایه گذاری صنعت پتروشیمی در غرب ایران تابستان 92 به بهره برداری کامل رسید.
*راه های مواصلاتی ایلام
ساخت راه های ارتباطی در مناطق شهری و روستایی و ساخت چند تونل طولانی در محورهای ارتباطی ایلام ـ مهران و ایلام ـ کرمانشاه که این مسیرها را بسیار کوتاه تر می کند از دیگر اقدمات نظام پس از پیروزی انقلاب در این استان مرزی بوده است.
بعد از پیروزی انقلاب اسلامی طرحهای زیادی برای خروج این استان مرزی و کوهستانی از بن بست انجام شد و تاکنون 10 تونل با طول بیش از 5 کیلومتر ساخته شده است و طرح بزگترین تونل ترانزیتی غرب کشور یعنی تونل قلاجه به طول 2هزار و 500 متر به یکی دیگر از این طرح های بزرگ در امر توسعه راه های استان است.
ساخت 6هزار و 700 پل بزرگ و کوچک نیز یکی از خدمات راهسازی در این چهل سال به استان ایلام است.
ایجاد فرودگاه ایلام نیز یکی از مطالبات مردم بود که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی محقق شد. هم اکنون طرح احداث راه آهن ایلام-اسلام آباد با وجود کوه های سخت گذر به همت پیمان کاران داخلی کار خود را آغاز کرده است که خود تحولی عظیم در حوزه توسعه راهسازی در استان ایلام است.
ایجاد بزرگراه مهران-مرز عراق نیز نقش مهمی در توسعه این مسیر بین المللی دارد.
*مرز و گمرک مهران
با توجه به اینکه استان ایلام بیش از 420 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد و این خود از یک زاویه می تواند تهدیدی برای امنیت کشور باشد، اما پس از جنگ تحمیلی امن ترین مرز کشور محسوب می شود. این امر نتیجه تلاش مجموعه نیروهای نظامی و امنیتی است که با استفاده از توان نرم افزاری و سخت افزاری به تولید امنیت و آرامش در منطقه مبادرت می کنند.
گمرک بین الملی مهران و رونق مرز مهران از سال 1382 تاکنون یکی از دستاوردهای مهم نظام جمهوری اسلامی در استان مرزی ایلام است که با سقوط رژیم بعث خوشبختانه موجب فرصتی برای استان ایلام در امر توسعه مراودات تجاری و بین المللی شد.
از سال 82 روز به روز بر تعداد زائران و صادرات کالا از طریق این مرز بین المللی اضافه شده و سالانه بیش از دو الی سه میلیون زائر عتبات عالیات و هزاران کامیون حمل کالا و محصولات کشاورزی از این مرز به عراق صادر می شود.
هرچند مرز مهرانبه منطقه ویژه اقتصادی تبدیل شده و پیگیری برای تبدیل آن به منطقه آزادی تجاری در دست اقدام است اما با این حال به واسطه آیین معنوی اربعین چند سالی است که به شریان اصلی تردد زوار در سفر به عتبات عالیات مبدل شده است.
*بخش کشاورزی و دامپروری
با پیروزی انقلاب اسلامی در بخش کشاورزی و دامپروری نیز رشد قابل توجهی در استان شاهد بودیم که افزایش چشمگیر انواع محصولات کشاورزی و باغی و دامی در استان از جمله این دستاوردها است.
در زمینه دامپروری هم اکنون ایلام به قطب دامپروری سنتی و صنعتی در غرب کشور تبدیل شده است. بیش از دو میلیون دام سبک و سنگین در کم وسعت ترین و کم جمعیت ترین استان کشور یعنی ایلام پرورش داده می شود.
در زمینه تولید گوشت مرغ استان ایلام از مرز خودکفایی عبور کرده و 2و نیم برابر نیاز خود را تولید می کند به طوری که علاوه بر استانهای هم جوار تولید گوشت مرغ ایلام به کشور عراق نیز صادر می شود.
این در حالی است که بهترین گندم دروم کشور در دشت های حاصلخیز مهران و دهلران تولید می شود و بسیاری محصولات صیفی و انار، زعفران، پسته، زردآلو، برنج عنبربود و ماهی غزل آلا و ... از دیگر محصولات تولیدی در این استان است.
احداث مجتمع های گاوداری و گاو شیری و دهها کارخانه صنایع تبدیلی و تکمیلی در حوزه کشاورزی از دیگر دستاوردهای بزرگ نظام در عرصه کشاورزی ایلام بشمار می رود.
*تحول علمی و دانشگاه ها
ساخت دانشگاه های ایلام و علوم پزشکی ایلام، پیام نور، علمی کاربردی، دانشگاه آزاد اسلامی،باختر،علوم قرآنی و مـرکـز تربیت معلم از دیگر خدمات نظام مقدس جمهوری اسلامی است که در تمام شهرستانهای تابع نیز این دانشگاهها فعال هستند
افزایش سوادآموزان استان که امروز میزان باسوادی بیش از 97 درصد را نشان می دهد و رشد قابل توجه سطح سواد زنان این استان از دیگر فرصت های قابل توجهی است که نظام در پیش روی مردم این استان قرار داده است.
وجود مرکز نخبگان و پارک علم و فناوری که با توسعه علمی روز به روز زمینه تولید انواع محصولات و ثبت اختراعات گوناگون را فراهم می کند از دیگر تحولات قابل توجه در عرصه علمی این استان بشمار می رود.
*مشارکت حداکثری مردم در عرصه سیاسی
مهمترین نکته کلیدی تعهد و میزان علاقه مندی مردم این خطه به نظام مقدس جمهوری اسلامی است که باید آن را از مشارکت حداکثری مردم در انتخابات مختلف جستجو کرد. در این استان بالاترین میزان (بیش از 80 درصد) شرکت در انتخابات ثبت شده است. فعالیت مردم در سرنوشت خود از طریق شوراهای اسلامی شهر و روستا نیز نمودی دیگر از رغبت مردم به نظام مقدس جمهوری اسلامی است که حرکت پرشتاب به سوی توسعه را در حوزه های شهری و روستایی نتیجه آن است.
راه اندازی شبکه استانی ایلام که به واسطه آن بیش از 12 ساعت رادیو و 7 ساعت سیما به پخش برنامه مبادرت می کند و سطح پوشش برنامه های رادیو 100 درصد و تلویزیون بیش از 97 درصد استان است.
همچنین باید به گسترش مطبوعات محلی که تعدادشان به بیش از 30 نشریه می رسد، اشاره کرد. تعدد احزاب سیاسی ، گروه های صنفی ، گروه های مردم نهاد و غیره که در چارچوب قانون اساسی فعالیت می کنند و زمینه توسعه اقتصادی، سیاسی و فرهنگی را فراهم می کنند از دیگر نـمادهای و نشانه های پویایی و پیشرفت نظام سیاسی کشورمان است که در 33 سال اخیر رشد چشمگیری داشته است.
ساخت بیش از دهها ورزشگاه و سالن ورزشی در سطح استان و تشکیل و گسترش فعالیت هیئت های ورزشی که باعث جذب نوجوانان، جوانان و بزرگسالان شده است، از مهمترین خدمات 40 ساله نظام مقدس جمهوری اسلامی در استان بوده است، به گونه ای که برخی از هیئت های ورزشی مانند هیئت هاکی، باستانی و پهلوانی، جودو، تکواندو و بسکتبال جانبازان هر ساله مقام اول تا سوم کشوری را دارا هستند و حتی استان در رشته تکواندو و کشتی نیز در سطح بین المللی حایز رتبه های برتر بوده است.
*صنعت قبل از انقلاب تاکنون
قبل از انقلاب عملا هیچ سرمایه گذاری صنعتی در استان صورت نگرفته بود. این درحالی است که بعد از انقلاب 400 واحد فعال صنعتی و تعداد 500 واحد دارای پروانه بهره برداری با سرمایه گذاری بالغ بر 3100 میلیارد تومان واشتغالزایی 4500 نفر بصورت مستقیم در ایلام مشغول به فعالیت هستند.
سرمایه گذاری های بزرگی در استان در حال انجام است که موجب تحول در امر صنعت استان می شود که از جمله مجتمع پتروشیمی دهلران که بالغ بر600 میلیون یورو ارزبری دارد، طرح NGL3100 که خوراک این مجتمع را تامین می کند و سرمایه گذاری 1/1 میلیارد دلاری دارد.
با بهره برداری از این طرح ها در آینده دریچه تازه ای به روی صنعت استان گشوده می شود که زمینه اشتغال 1000نفر از جوانان این استان را فراهم می شود.
احداث طرح های کوچک و بزرگ صنعتی نظیر فولاد ایوان، پتروشیمی دهلران، نیروگاه سیکل ترکیبی و دهها طرح دیگر از دیگر اقدامات و عملکرد درخشان استان در طول سال اخیر عمر با برکت نظام بوده است.
هرچند این خدمات و عملکرد بخشی از همه تلاش های انجام گرفته برای توسعه و تحول در این استان است اما یادآوری آن در این روزهای پر افتخار دهه مبارک فجر نور امیدی به آینده درخشان این نظام در کشور و استان به دل مردم می تاباند.
7177/6034
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.