اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، قاسم سلیمانی دشتکی روز دوشنبه در اولین اجلاس استانی عتبات عالیات ظرفیت ها و فرصت ها، اظهار داشت: خدمت و عشق به امام حسین (ع) برای همیشه در قلب های مسلمانان جاری و ساری بوده و خاموش شدنی نیست و کسانیکه در این راه قدم بر می دارند عاشق اباعبدالله الحسین هستند.
وی افزود: هر چه انقلاب، نظام و نهضت دارد، از برکت وجود امام حسین (ع) است، تقریبا تمامی حرکت های انقلابی در دوران دفاع مقدس و جنگ تحمیلی با عنوان کربلا و سرور و سالار شهیدان شروع شده اند.
استاندار ایلام با اشاره به میزبانی ستودنی مردم ایلام از زائران امام حسین(ع) یادآور شد: این مردم با عشق و علاقه و هر آنچه که در توان دارند به خدمتگزاری زائران می پردازند.
سلیمانی دشتکی تصریح کرد: همایش بزرگ پیاده روی اربعین حسینی باید در این استان علاوه بر رسالت مذهبی و دینی، وجاهت اقتصادی قوی پیدا کنند و از جنبه دولتی خارج به نماد مذهبی و دینی مردم تبدیل شود.
وی از افزایش تردد زائران از مرز بین المللی مهران در ایام اربعین امسال نسبت به سال های گذشته اشاره کرد و گفت: امسال مرز مهران همانطور که گزینه اول زائران برای خروج از کشور و عزیمت به عراق بود در برگشت نیز گزینه اصلی آنان برای ورود به وطن بود و موج رفت و برگشت زائران نسبت به پیش بینی ها نیز فراتر رفت.
سلیمانی دشتکی به وضعیت زیرساخت های منتهی به مرز مهران نیز اشاره کرد و افزود: از سال 91 تلاش برای توسعه و بهبود زیرساخت های منتهی به مرز مهران آغاز شد اما تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله چندانی وجود داشت، مشکلاتی چون وضعیت راه، پایانه ، پارکینگ ها و مسائل آب و برق دچار مشکل اساسی بودند که با تلاش همه دستگاه ها و توجه خاص دولت این مسائل در حد امکان در اربعین امسال مرتفع شد.
استاندار ایلام تاکید کرد: اصرار به خروج زائران بدون ویزا در سال های قبل یکی از نقص های بزرگ بود اما امسال با تدابیر اندیشیده شده حتی یک نفر نیز غیرقانونی از مرز عبور نکرد.
وی یادآور شد: اربعین سال گذشته حدود 100 هزار نفر به طور غیرقانونی از مرز مهران خارج شدند که علاوه بر ایجاد مشکل در روابط 2 کشور ایران و عراق خود افراد نیز دچار مشکل شدند که در اربعین امسال این مشکل حل شد.
استاندار ایلام ادامه داد: این افزایش تردد در اربعین امسال علاوه بر میزبانی و مهمان نوازی مردم از زائران حسینی(ع) به دلیل فراهم شدن زیرساخت های مناسب از جمله بهسازی راه ها و تسهیل در تردد و افزایش امکانات سخت افزاری و نرم افزاری و افزایش امنیت در مرز مهران و حل دیگر مشکلات و تلاش جمعی همه مسئولان بود.
وی با اشاره به مزیت های خاص مرز مهران گفت: قسمت زیادی از تجارت و اقتصاد کشور به این مرز وصل شده است، سالانه حدود یک و نیم میلیارد دلار کالا از این مرز مهران به کشور عراق صادر می شود.
وی از تلاش ها برای بازگشایی دیگر مرزها همچون مرز چیلات خبر داد و اضافه کرد: علاوه بر توجه به جنبه معنوی اربعین، وضعیت زیرساخت های مرز باید چندجانبه شده و در این راه همه باید همکاری لازم را برای عملی شدن این مهم انجام دهیم.
استاندار ایلام از طرح تدوین جامع اربعین در استان خبر داد و یاداور شد: ستاد جامع اربعین کشور نیز در صدد انجام این کار هستند که باید این دو طرح استانی و ملی را پس از جمع بندی نهایی یکی کنیم.
3032/6119
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.