اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، رضا احمدی روز شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در استان حدود 15 هزار هکتار نهال کاری اجرا می شود که کاشت این میزان نهال در ایلام معادل 47 درصد نهالکاری کشور است.
وی ادامه داد: این امر باعث شده که استان ایلام برای سال ها رتبه برتر را در میان استان های کشور از آن خود کند و به عنوان یکی از استان های پیشرو در توسعه فضای جنگلی و کاشت نهال باشد.
مدیرکل منابع طبیعی ایلام افزود: اکنون بیش از 640 هزار هکتار جنگل در استان وجود دارد اما به دلیل دارا بودن حدود 430 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق و به خاطر بروز مسئله گرد و غبار و هجوم ریزگردها و هوای گرم عراق و عربستان همواره با مشکل ورود ریزگردها مواجه است.
احمدی ادامه داد: برای جبران این مشکل تاکنون 60 هزار هکتار از نوار مرزی را جنگل کاری کرده و برای 360 هزار هکتار آن برنامه ریزی داریم که یک کمربند سبز ایمن برای جنگل های کل کشور به خصوص جنگل های زاگرس ایجاد کنیم.
وی گفت: یکی از محدودیت هایی که در استان و در مناطق خشک و نیمه خشک وجود دارد مشکل آب و منابع آبی است که برای جبران این معضل از تلفیق پروژه های آبخیزداری و جنگل کاری کمک گرفته شده است.
احمدی ادامه داد: امسال بیش از 180 میلیارد ریال اعتبار در 14 حوزه آبخیز استان با بیش از 44 پروژه هزینه و زمینه ای فراهم شده که هم باعث تقویت سفره های آب زیرزمینی و هم بتوان به توسعه جنگل کمک کند.
وی افزود: در هر هکتار 100 چاله با ابعاد 3 در 1.5 و با عمق 80 سانتی متر حفر شده که هرچاله 4500 لیتر در هر بارش آب در خود ذخیره می کند که هم رطوبت سطحی خاک را افزایش داده و هم باعث سرسبزی و طراوت در منطقه می شود.
وی اظهار داشت: در بحث جنگل کاری و توسعه جنگل خوشبختانه هم یک تیم قوی در استان داریم و هم نهالستان های مجهز در بحث تولید نهال وجود دارد و هم اینکه همکاران این اداره کل به اصول فنی و تکنیک های تولید نهال استاندارد دست پیدا کرده اند.
حدود 87 درصد مساحت استان را جنگل و مرتع تشکیل می دهد.
7177/6119
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.