اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، با گسترش جوامع و افزایش نیازهای بشری بسیاری از زنان پا به معرکه بازار اقتصاد، فرهنگ، سیاست، ورزش و اجتماع گذاشتند تا بتوانند توانمندی های خود را به دیگران نمایان و ثابت کنند زنان می توانند پا به پای مردان در جامعه به تلاش و کوشش بپردازد.
فارغ از این که همواره در جوامع گذشته به زن به عنوان یک فرد ضعیف و بدون کارایی نگریسته می شد اما شیرزنانی در طول تاریخ بوده اند که توانسته اند بخوبی مهارت ها و توانمندی های ویژه خود را به رخ مردان بکشند و چه بسیار غیرتمندتر و شجاعانه تر در عرصه کارزار بوده اند.
زنانی که به واسطه جبر روزگار برای حفظ حریم خانه و خانواده و نگهداری از کودکان خود مجبور به انجام کارهای طاقت فرسا بوده و با رفت و روب منازل دیگران سعی در ایفای نقش نان آوری خانواده به جای همسران از دست رفته خود بوده اند.
با این همه زنانی نیز در طول تاریخ به توجه به هوش و توانمندی های خارق العاده خود توانسته اند در ردیف بزرگترین اندیشمندان جهان باشند و با تلاش و ممارست خود موفق به کشف ذرات اتمی و تسخر کره ماه و حل معادلات پیچیده ریاضی شوند و در کسوت مدیر، وزیر، وکیل و فرماندار و ... به خوبی نقش خود را ایفا کنند.
اما به راستی آیا اشتغال زنان بر ایفای نقش و وظیفه اصلی آنان که تربیت صحیح فرزندان است تاثیر منفی گذاشته یا خیر؟
با کمی پرس و جو و بررسی در میان زنان شاغل می توان به خوبی دریافت که یک زن شاغل علاوه بر ساعت های متمادی که در اداره مشغول فعالیت است به محض رسیدن به خانه باید نگران رفت و روب منزل و تهیه وسایل شام و نهار فردا و رسیدگی به درس و مشق بچه ها باشد و در کنار این همه کار با روی گشاده و باز فارغ از همه خستگی ها به پیشواز همسر و فرزندان خود یا مهمانان ناخوانده برود.
یکی از زنان شاغل در استانداری ایلام گفت: اکنون مدت 25 سال است که کارمند استانداری ایلام هستم و دارای چهار فرزند می باشم که سه نفر آنها در دانشگاه های دولتی استان مشغول تحصیل اند.
خدیجه ابدالی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: یکی از فرزندانم دانشجو رشته دندانپزشکی است و 2 نفر دیگر در دانشگاه دولتی مشغول ادامه تحصیل اند.
وی ادامه داد: به هر حال اشتغال یک زن برای خود او و فرزندانش دارای مسائل و مشکلاتی است اما می توان با برنامه ریزی و مدیریت صحیح آنها را به حداقل رساند و در ایفای همه نقش ها به خوبی ظاهر شد.
وی تاکید کرد: در همه حال مواظب تربیت بچه هایم بوده ام و با وجود آنکه روزانه هشت ساعت در کنار آنها نیستم اما سعی کرده ام به خوبی در تربیت و ایجاد مکانی مناسب برای پیشرفت تحصیلی آنان تلاش کنم.
وی شیرین ترین لحظه زندگی یک زن شاغل را به نتیجه رساندن همه تلاش ها در پیشرفت تحصیلی و آینده فرزندانش برشمرد و گفت: خوشحالم که بچه هایم با کمک من و همسرم توانسته اند در سطوح عالی در حال تحصیل باشند و امیدواریم بتوانند شغل های مناسبی داشته باشند.
یکی دیگر از زنان شاغل ایلامی گفت: اشتغال زن دارای مشقت های زیادی است اما با توجه به اینکه از نظر اقتصادی می تواند کمک حال خانواده باشد و شرایط مالی مناسبی را فراهم کند، بسیار خوب است.
مریم یادگاری اظهار داشت: یک زن شاغل همواره از نظر اقتصادی مستقل بوده و متکی و چشم به جیب همسر خود نیست و می تواند در قرار گرفتن در شرایط نامناسب مانند از دست دادن همسر بتواند با درآمد خود نگذارد فرزندانش دچار مشکلات مالی شوند.
وی ادامه داد: زنان شاغل با توجه به مقتضیات زمانه و تورم اقتصادی کنونی نیاز دارند که به اشتغال خود ادامه دهند، در حالی که در کشوری مانند ژاپن همه درآمد مرد تحویل زن داده می شود تا او با مدیریت درست آن را هزینه زندگی کند.
مریم گفت: هرچند اشتغال یک زن می تواند مشکلاتی برای وی به وجود بیاورد و از بسیاری تفریح ها و کارهای یک زن خانه دار محروم شود اما با این حال من ترجیح می دهم که شاغل باشم تا یک زن بیکار.
یکی دیگر از زنان شاغل گفت: اشتغال برای زنان باید معطوف به کارهای اداری نباشد یک زن می تواند با خلاقیت و با کمک توانمندی و مهارت خود در بخش های مختلف نقش آفرینی کند.
مهناز شریفی نیز اظهار داشت: شغلی هایی همچون خیاطی، گلدوزی، قالیبافی، طلاسازی، طراحی و ... که با دقت و مهارت و ظرافتکاری زنانه همراه هستند می توانند بهترین گزینه برای زنان خانه دار باشند تا علاوه بر فعالیت روزه مره خود از نظر اقتصادی و بهینه سازی فراغت به آنان کمک کند.
وی ادامه داد: اکنون بسیاری از بانوان در میادین و رشته های مختلف پا به پای مردان فعالیت داشته و همواره نشان داده اند که می توانند به درجات عالی برسند.
وی تاکید کرد: نباید نگاه جنسیتی موجب حذف زنان از گردونه های سیاسی، قضایی، ورزشی و ... شود زیرا برخی زنان موفقیت خود را با ممارست و تلاش و کسب مدارج عالی علمی و ورزشی به همه نشان داده اند.
مدیرکل امور اجتماعی استانداری ایلام نیز با مثبت ارزیابی کردن اشتغال زنان گفت: جامعه امروز ما با توجه به ارتقا سطح سواد و توانمندی زنان نیازمند حضور فعال و بیشتر آنان در عرصه های مختلف است.
عهدیه طهماسبی در گفت و گو با خبرنگار اظهار داشت: اشتغال یک زن علاوه بر تامین استقلال مالی و کسب موقعیت اجتماعی باعث حفظ آرامش روانی یک زن می شود که در صورت بروز پیشامد و حوادث که ممکن است سرپرست یا همسر خود را از دست بدهد موجب ایجاد مشکلات مالی و روانی برای فرد نشود.
وی افزود: اکنون در جامعه به عینه شاهد هستیم زنانی که خود سرپرست خانوار هستند و دارای درآمد و موقعیت شغلی مناسب هستند بدون کمترین مشکلات از نظر روانی و مالی موفق به تربیت فرزندان و حفظ کرامت و زندگی خود شده اند.
مدیرکل امور اجتماعی استانداری ایلام ادامه داد: هرچند کاهش ساعت کاری زنان موجب تغییر نگاه به زن است و اینگونه موارد باعث می شود از نظر شغلی ارتقا خانم ها با مشکل مواجه شود ولی باید شرایط زنان را در نظر گرفت که یک علاوه بر فعالیت های بیرون از منزل مسئولیت ها و وظایف دیگری نیز در منزل عهده دار است.
طهماسبی تاکید کرد: نیاز جامعه امروز ما ایجاد شرایط شغلی بهتری برای زنان است تا آنان بتوانند به آن جایگاه واقعی خود برسند.
وی گفت: اکنون بسیاری از مردان در بخش کشاورزی، دامداری، صنعت، خدمات و ... با داشتن زنانی پرتلاش و فعال همواره به فعالیت خود ادامه می دهند و می توان ادعا کرد که در بخش کشاورزی و دامداری تلاش و پشتکار زنان همیشگی و فعالانه است.
وی ابراز امیدواری کرد که با تغییر بسیاری از نگرش ها نگاه به زن به عنوان یک فرد خلاق، توانمند، دارای مهارت و باسوادموجب فراهم شدن شرایط مناسب برای حضور بیشتر زنان در عرصه های مختلف شود.

*** نگاهی به آمار بیکاری استان ایلام و وضعیت اشتغال زنان
بر اساس اعلام منابع رسمی نرخ بیکاری استان ایلام حدود 11 درصد است که منابع غیر رسمی این آمار را بالای 25 درصد اعلام می کنند.
این در حالی است بر اساس نتایج طرح آمارگیری نیروی کار مرکز آمار ایران در سال 1395 نرخ مشارکت اقتصادی کشور (جمعیت افراد شاغل و بیکار جویای کار بالای 10 سال سن) 38.2 درصد بوده که نسبت به سال 1394 معادل یک واحد درصد افزایش داشته است و افراد انگیزه بیشتری برای ورود به بازار کار و مشارکت اقتصادی داشتند.
این نرخ برای مردان 63.2 درصد و برای زنان 13.3 درصد بوده است که هم در بین مردان و هم زنان شاهد افزایش مشارکت اقتصادی بوده ایم اما همچنان با توجه سهم بالای جمعیت دانشجویان زنان و سرمایه‌گذاری کلان کشور در این زمینه سهم مشارکت پایین خانم‌ها بهره ‌ورانه نیست. مشارکت اقتصادی در مناطق شهری معادل 37.5 درصد و در مناطق روستایی 40 درصد بوده است که بیانگر انگیزه بیشتر روستائیان برای ورود به بازار کار است.
در سال 1394 از جمعیت فعال کشور معادل 2729092 نفر بیکار (11 درصد) بوده که نسبت به سال 1393 ، 4 واحد درصد افزایش داشته است، نرخ بیکاری در بین مردان 9.3 درصد، زنان 19.4 درصد، در مناطق شهری 12.2 درصد و مناطق روستایی 8.1 درصد بوده است. نکته جالب توجه افزایش مشارکت اقتصادی و کاهش بیکاری زنان در سال 1394 نسبت به سال 1393 است.
نرخ بیکاری در بین سنین 15 الی 24 سال معادل 26.1 درصد بوده که در این رده سنی نرخ بیکاری زنان معادل 40،2 درصد بوده است به عبارتی تقریبا نیمی از زنان در سن 15 الی 29 سال که جویای کار بودند، نتوانستند شغل پیدا کنند.
نکته قابل تامل این است که نرخ مشارکت زنان صرفا 13.3 درصد است که با این نسبت وجود نرخ های بیکاری معادل 40 درصد زنان در سنین مختلف کاملا هشدار دهنده است.
در سال 1395 نرخ مشارکت اقتصادی در استان ایلام معادل 36.5 درصد بوده که از متوسط کشوری 1.7 درصد کمتر بوده اما نسبت به سال 1394 معادل 7 واحد درصد افزایش داشته است.
نرخ بیکاری در استان ایلام سال 1394 معادل 11.6 درصد بوده که 6 واحد درصد از متوسط کشوری بیشتر و نسبت به سال 1395 معادل 5 واحد درصد رشد داشته است.
سال 1395، معادل 48.6 درصد از شاغلین در بخش خدمات، 26.7 درصد در بخش صنعت و 24.7 درصد در بخش کشاورزی مشغول به فعالیت بوده اند و نسبت به سال 1394 شاهد کاهش سهم بخش کشاورزی به میزان 3.4 درصد و افزایش سهم بخش صنعت و خدمات از اشتغال استان بوده ایم.
شاخص نرخ بیکاری تابستان سال 95 نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته 1/8 درصد افزایش ‌یافته است، نرخ بیکاری نقاط شهری 2/2 درصد و در نقاط روستایی 0/6 درصد افزایش ‌یافته است. نرخ بیکاری مردان هم نسبت به تابستان 96 رشد یافته است و نرخ بیکاری زنان 0/2 درصد بیشتر شده است.
در حالیکه براساس آخرین آمارهای داده شده نرخ بیکاری در استان ایلام نیز 11،2 درصد اعلام شده است، حتی اگر آمار فوق را آمار واقعی و مبنایی برای میزان بیکاری استان تقریبا 600 هزار نفری ایلام قرار دهیم، باز هم با حقیقتی که مردم استان و خانواده ها در زمینه بیکاری با آن مواجهه هستند همخوانی ندارد.
براساس آمار اعلام شده در بهار سال 94 استان ایلام دارای ٤٥ هزار نفر بیکار بوده که ١4 هزار نفر از آنها فوق دیپلم و بالاتر مابقی دیپلم و زیر دیپلم بوده اند.
البته افزایش سهم بخش صنعت نویدبخش بستر مناسب جهت افزایش توان ارزش آفرینی بیشتر نیروی کار در استان است.
در استان ایلام نیز بیکاری برای زنان بسیار نامناسب است به نحوی که در تمامی 10 شهر این استان زنان دارای بحران بیکاری هستند و فرصت چندانی برای ورود به بازار کار مناسب را پیدا نمی کنند.
شهر ایلام با 42 درصد بیکاری برای زنان در این استان بیکارترین شهر برای زنان محسوب می شود و 3 شهر دره شهر و سیروان و چرداول با 27.6 درصد، کمترین درصد بیکاری زنان در ایلام محسوب می شود.
مسئله اشتغال زنان از جمله مسائلی است که بارها و بارها بر آن تأکید شده اما زنان زیادی نیز علاوه بر مسئولیت‌های خود در خانه و تربیت فرزندان، پذیرای مسئولیت‌های اجتماعی هستند با وجود این، تعداد زنان شاغل به نسبت مردان چندان زیاد نیست و تعداد زیادی از زنان تحصیلکرده و متخصص همچنان منتظر به‌دست آوردن شغل مناسب هستند.

** اشتغال زنان شاخص توسعه یافتگی جامعه
یکی از شاخصه‌های توسعه‌یافتگی در دنیا، میزان مشارکت‌های اقتصادی و اجتماعی زنان است. افزایش میزان تحصیلات عالیه در میان زنان و افزایش هزینه‌های سرانه خانوار در سال‌های اخیر باعث شده تا زنان به مشارکت بیشتر در فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی ترغیب شوند؛ موضوعی که باید از سوی دولت هم به آن توجه بیشتری شود.
سرعت مهارت آموزی و تحصیلات عالیه زنان از سرعت جذب نیرو توسط بازار کار بیشتر است و نسبت به آنچه بازار نیاز دارد سرعت کیفی و کمی مهارت‌آموزی و تحصیلات بانوان افزایش پیدا کرده است. اگرچه اکنون اشتغال در میان همه اقشار جامعه به یک معضل اجتماعی تبدیل شده است.
در این‌باره نباید مسائل جنسیتی را نادیده گرفت زیرا که صاحبان مشاغل ترجیح می‌دهند در شرایط مساوی، مردان را جذب کنند.
جدای از بحث جنسیت افزایش جوانان تحصیلکرده و معضل بیکاری هم از علل مهم در این زمینه است، البته در مقایسه با برخی کشورها زنان شاغل در کشورمان در مقایسه با مردان از تبعیض کمتری در پرداخت حقوق و مزایا برخوردارند.

** چالش های پیشروی اشتغال زنان
مهم‌ترین چالش‌های پیش روی اشتغال زنان به عوامل فرهنگی و زیر‌ساخت‌های کشورمان و بوروکراسی اداری و عوامل خارج از عوامل فرهنگی مربوط می‌شود.
اکنون تعدادی زیادی از زنان توانمند داریم که حاضر به حضور در جامعه نیستند و علت اصلی این موضوع این است که برخی از زنان می‌ترسند که اگر در کار اقتصادی شکست بخورند، همه‌‌چیز را از دست بدهند این درحالی است که مردان هم در بازار کار، بارها و بارها شکست را تجربه می‌کنند.
باید در کشور زمینه‌های توانمندسازی زنان سرپرست خانوار را فراهم کنیم زیرا این موضوع می‌تواند، نتایج بسیار مثبتی برای کشور داشته باشد.
سهم زنان از جمعیت فعال کشور در طول این سال‌ها دچار نوسان شده؛ به نحوی که از 16.2 درصد در سال 1393 تا 19.7 درصد در سال 1396 متغیر بوده است. کارشناسان عواملی همچون تغییر دولت‌ها، اعمال برخی سیاست‌ها، تغییر فضای اقتصادی کشور، رویکرد دولت‌ها به مسأله اشتغال زنان و افزایش نرخ تحصیلکردگی در زنان را در رشد جمعیت فعال زنان موثر می‌دانند.
7177/6119
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.