اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، سیدرضا نوراللهی روز چهارشنبه در نشست با خبرنگاران با اشاره به 26 تیرماه سالروز تاسیس شورای نگهبان گفت: این شورا همواره عمل به قانون را ملاک فعالیت خود دانسته و ازاین رو برای تشریح فعالیت های آن باید بصیرت افزایی کرد.
وی بیان داشت: طبق قانون اساسی وظایفی برای شورای نگهبان تعیین شده که ویژه و حساس است و دراصل 91 قانون اساسی پاسداری از احکام شرعی و تطبیق قوانین از وظایف این شورا می باشد.
نوراللهی گفت: یکی از کارکردهای شورای نگهبان، تفسیر قانون اساسی است که با سه /چهارم آرا مشخص می شود واصل 99 نظارت شورای نگهبان بر انتخابات خبرگان رهبری و ریاست جمهوری تاکید دارد.
وی یادآور شد که بررسی اساسنامه شرکت ها و سازمان های دولتی از وظایف شورای نگهبان است و این امر بیانگر جایگاه حساس این شورا در تصمیم گیری های کلان می باشد.
سرپرست دفتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان استان البرز افزود: این شورا افزون بر موارد قانونی طبق نظرات کارشناسانه نیز در برخی موارد عمل می کند.
وی با اشاره به بررسی صلاحیت های نامزدهای مجلس ، ریاست جمهوری و مجلس خبرگان توسط شورای نگهبان گفت: این شورا طبق قانون به وظایف خود عمل می کند.
وی یادآور شد که عدم احراز به صورت شکلی است یعنی اینکه برخی افراد مدارک تحصلی آنان قانونی نبوده یا کاستی هایی در پرونده مدارک شان وجود دارد.
نوراللهی افزود: شورا براساس مدارک و به استناد استعلام از مراجع چهارگانه صلاحیت ها را بررسی می کند.
وی اظهار داشت: رویکرد ما در استان البرز کاملا بی طرفانه و مر قانون بوده و فصل الخطاب و خط قرمز چارچوب قانون است.
سرپرست دفتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان البرز گفت: شورای نگهبان تابع قانون است و کسی که خلاف قانون عمل کند مورد تایید ما نیست.
وی افزود: شبکه نظارتی شورای نگهبان مردمی است که همه اقشار درآن حضور دارند و مردمی بودن آن ضامن سلامت انتخابات است.
نوراللهی گفت: این شورا در انتخابات مختلف از آرای مردم صیانت می کند و امانتدار آنها است.
وی بیان داشت: به همین منظور از 21 تا 28 تیرماه جاری برنامه های مختلفی توسط دفتر نظارت شورای نگهبان در استان البرز با هدف بصیرت افزایی پیش بینی شده است.
وی افزود: برگزاری همایش های بصیرتی در استان و شهرستان های و سخنرانی قبل از نماز جمعه در مرکز استان و شهرستان ها توسط مسئولان دفاترشورای نگهبان انجام می شود.
نوراللهی اظهار داشت: دیدار با خانواده های معظم شهدای مدافع حرم و غبار روبی و گل افشانی مزارشهدای
امامزاده محمد (ع) از دیگر برنامه های دفتر نظارت شورای نگهبان البرز است .
7410/ 6155
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.