اخبار مرتبط

سید مجید موسوی روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: طرح کشاورزی حفاظتی با محور محصول استراتژیک گندم، جو و کلزا به اجرا درآمده که افزون بر ارتقای کمی و کیفی محصول، اقدامی برای حفاظت از خاک و کاهش تبخیر آب کشاورزی است.
وی ادامه داد: استان البرز در سال زراعی جاری در کشت گندم به روش کشاورزی حفاظتی حدود 7 برابر سهمیه ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی اجرای طرح داشته است.
موسوی گفت: طبق ابلاغ وزارت جهاد کشاورزی می بایست 570 هکتار زمین استان به روش کشاورزی حفاظتی زیر کشت گندم قرار می گرفت که این میزان به 4265 هکتار یعنی بیش از 7 برابرافزایش یافته است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز اظهار داشت: سهمیه ابلاغی کشت حفاظتی جو برای البرز 95 هکتار در سال زراعی جاری بود که این استان 2078 هکتار یعنی حدود 21 برابر سهمیه ابلاغی به کشت این محصول اختصاص داد.
وی با اشاره به اهمیت غذایی دانه کلزا برای تولید روغن گیاهی در کشور گفت: یکی از برنامه های وزارت جهاد کشاورزی در این بخش افزایش سطح کشت است .
موسوی ادامه داد: برهمین اساس در سال زراعی جاری سهمیه کشت حفاظتی کلزا 47 هکتار به البرز ابلاغ شد اما استان سطح کشت حفاظتی کلزا را به 253 هکتار رساند.
وی در توضیح بیشتر طرح کشاورزی حفاظتی گفت: حفظ خاک، افزایش حاصلخیزی ، حفظ موادآلی و کاهش هزینه تولید از مزیت های این طرح به شمار می رود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز اظهارداشت: در روش کشاورزی حفاظتی ، بقایای گیاهی با هدف حفظ رطوبت خاک و کاهش مصرف آب در سطح اراضی باقی می ماند که موجب کاهش تبخیر به میزان 34 تا 50 درصد می شود.
وی ادامه داد: این در حالی است که در روش های خارج از کشت حفاظتی حدود 50 تا 70 درصد آبیاری در فصول گرم سال براثر تبخیر از دسترس گیاه خارج می شود.
موسوی، بهبود حاصلخیزی خاک، استفاده بهینه از آب، کاهش فرسایش ناشی از آب ، باد و آلودگی های زیست محیطی ، صرفه جویی در مصرف سوخت وانرژی و بهبود ساختمان خاک را ازدیگر مزیت های کشاورزی حفاظتی برشمرد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی البرز گفت: همچنین در روش کشت مستقیم ( بی خاکورزی ) سهمیه ابلاغی محصول گندم 69 هکتار بود که به 86 هکتار افزایش یافت ، ضمن آنکه محصول جو از 12 هکتار سهمیه ابلاغی به 27 هکتار رسید.
وی یادآور شد که اجرای طرح کشاورزی حفاظتی ( روش کم خاکورزی و بی خاکورزی) استان البرز در سال زراعی جاری با کاهش 261 هزار و 276 لیتر سوخت دیزلی همراه بوده است.
طبق جدید ترین آمار، استان البرز دارای 68 هزار هکتار زمین زراعی و باغی است که از این مقدار38 هزار هکتار زراعی و مابقی باغی است.
47 درصد از اراضی زراعی استان به کشت غلات اختصاص دارد که سالانه 900 هزار تن محصول زراعی در البرز تولید می شود.
همچنین میزان تولید محصولات باغی البرز سالانه 483 هزار تن است که 2.5 درصد محصولات باغی کشور را شامل می شود.
6156/ 6155
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.