• کدخبر: 899565
  • منبع: khabaronline.ir
  • نسخه چاپی

اخبار مرتبط

به گزارش خبرگزاری خبر آنلاین از اردبیل؛ آیت الله سید حسن عاملی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل در خطبه های نماز جمعه در مصلی امام خمینی (ره) گفت:احساس های جمعی و تقدیم سعادت جمعی بر رفاه فردی، پاکدستی، راست گویی، وفای به عهد، وجدان کاری، نظم و دقت در وقت، اداء امانت، داشتن عرق ملی، داشتن کف نفس و واهمه قدسی از ستون های اصلی و رکن عظیم در اقتصاد بوده و سرمایه ای بالاتر از چاه های نفت است.

وی افزود: اگر این عناصر فرهنگی نباشد، اقتصاد یک ملت فلج می شود. متاسفانه در هفته گذشته ضعف فرهنگی در تخریب اقتصاد ما، نقش بسیار منفی ایفا کرد. دشمنان قسم خورده، دشمنانی که هیچ وقت خیر ما را نخواسته اند و در گذشته میلیونها نفر از ملت ما را کشته اند (ماجرای قحطی تصنعی در ایران توسط انگلستان که در آن ده ملیون ایرانی جان خود را از دست دادند) اعلام کردند که ریال ارزش خود را از دست می دهد و لازم است آن را به دلار تبدیل کنید.

عاملی اظهار داشت: متاسفانه بعضی از ملت ما، سخن و پیشگوئی دزد و دروغگو و قاتل را پذیرفته و برای تبدیل ریال به دلار، صف کشیدند. در حالیکه در دراز مدت، اختلال بازار ارز به ضرر خود تبدیل کنندگان است و فقط متمولین بزرگ از آن سود می برند. در چنین شرایطی تقدیم روحیه سعادت جمعی بر رفاه فردی پادزهر است.

امام جمعه اردبیل با اشاره به سفر خود به کشور ترکیه، افزود: این هفته با دعوت علویون آناتولی در آنکارا حاضر و در کنفرانس دو هزار نفری علویون که به نام اردبیلی ها و برای پرده برداری از دانشنامه موسوم به اردبیلی ها برگزار شد، شرکت کردم.

نماینده ولی فقیه در استان، عنوان کرد: عرفان شرق ایران موسوم به مکتب خراسان، صد ها سال پیش توسط ولی یکتاشی و شیخ صفی الدین اسحاق اردبیلی به آناتولی، بالکان و شامات منتقل شده و معظم علویون، طریقت خود را از درگاه صفویه و از فرمایشات (بویروق) شیخ صفی، شیخ جنید، شیخ حیدر و شاه اسماعیل گرفته اند.

وی، ادامه داد: در آن زمان ماهانه سه هزار نفر از آناتولی جهت عرض ارادت و تجدید پیمان با درگاه طریقت صفویه از آناتولی وارد اردبیل می شدند، گره خوردن این مکتب با آموزه های اهل بیت باعث نفوذ و گسترش محیرالعقول طریقت عرفانی آنها در آسیای صغیر آناتولی، بالکان، عراق و شامات شد و هنوز هم ادامه دارد.

عاملی اذعان داشت: آنها در حرکتی خودجوش و ارزشمند در صدد بازیابی هویت خود از طریق جمع آوری اسناد و مدارک و شجره های ارتباطی درگاه ها و اجاق های علوی با طریقت صفویه هستند و تا حال شجره های مفصلی جمع کرده اند. آنها می گویند: «این اسناد، هویت ما هستند و ما نباید در آناتولی به چشم انسانهای بی هویت و بی ریشه شناخته شویم».

امام جمعه اردبیل همچنین از ملاقات و مذاکرات خود با سفیر ایران در ترکیه و لزوم گسترش مراودات اقتصادی استان اردبیل با ترکیه خبر داد و گفت: در آینده نزدیک بعضی از تجار ترکیه به استان مسافرت خواهند کرد.

نماینده ولی فقیه در استان همچنین از ملاقات خود با رئیس شورای دینی سازمان دیانت، جناب اکرم کلش خبر داد و ادامه داد: در این دیدار، مصالح کلان امت اسلامی مطرح و نوع تعامل سازمان دیانت با علویون مورد بحث قرار گرفت.

عاملی در بخش دیگری از خطبه ها به مناسبت سالروز شهادت شهید صیاد شیرازی و روز ارتش از مقام بلند و رفیع بزرگ افتخار نیروهای مسلح و از هیبت و صلابت و نقش استثنایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در امنیت کشور، تجلیل کرد

46

انتهای پیام
  • کدخبر: 899565
  • منبع: khabaronline.ir
  • نسخه چاپی

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.