اخبار مرتبط

دکتر سکینه قربانی متخصص زنان و زایمان بیمارستان تخصصی البرزروز چهارشنبه در تشریح این واقعه پزشکی به خبرنگار ایرنا گفت:این اتفاق نادربرای برخی مادران رخ می دهد که ریسک مرگ و میر مادر نزدیک به صددرصد است .
وی گفت:نجات این مادر باردار برای ما نیزبسیار شگفت انگیز بود چرا که تا کنون تقریبا هر بیماری با این مشکل مواجه شده جان خود را از دست داده است.
قربانی بیان داشت: این مادر باردار در بیمارستان فوق تخصصی البرز دارای پرونده پزشکی بود و هیچ گونه بیماری و یا علائمی که نشان دهنده بارداری پر خطر است ، نداشت و تنها با درد زایمانی وارد این بیمارستان شد که طی بستری و سیر نرمال زایمانی ناگهان دچار تشنج و کبودی بدن شد.
وی با اشاره به اینکه بیمارستان البرز در طول شبانه روز پزشکان متخصص مقیم دارد، گفت: این بیمار اگر در مراکز دیگری که پزشکان مقیم بیهوشی، داخلی و زنان وجود ندارد انتقال می یافت، قطعا دوباره احیاء نمی شد.
وی به شرح حالت بیماری این مادر پرداخت و افزود: طبق بررسی پزشکی، آمبولی مایع آمنیوتیک (مایع اطراف نوزاد) به خون بیمار ورود پیدا کرده بود که سبب بروز این حالت خاص در وی شده بود.
وی ادامه داد:هرگز رخ دادن این حالت برای بیمار قابل پیش بینی نبوده و قابل پیشگیری نیست و ممکن است خیلی اتفاقی رخ دهد.
وی خاطرنشان کرد: به محض تشنج و ایست قلبی مادر با توجه به اینکه امکان انتقال مادر به اتاق عمل وجود نداشت در زایشگاه پس از ریختن بنادین روی شکم مادر با بیستوری (تیغه جراحی) جنین را از شکم مادر باردار خارج کردم در حالیکه گروه کد و بیهوشی مشغول احیا قلبی بیمار بودند.
قربانی با اشاره به اینکه در این موضوع کادر درمانی البرز نقش اساسی داشتند، اظهار داشت: پزشکان وپرسنل و پرستاران حاضروازمایشگاه و بلوک زایمان نقش اساسی داشتند که در اینجا بایستی از تلاش مثال زدنی همه آنان به ویژه دکتر مراد بیات متخصص بیهوشی و دکتر ابوالفضل آفریده مدیر درمان تامین اجتماعی استان و متخصص بیهوشی بایست تشکر کرد.
وی ادامه داد: دراین ارزشمند اقدام پزشکی دکتر افشین پاشایی و دکتر حمیدرضا شادلو متخصصان داخلی و
دکتر فرنوش سیاحی معاون درمان بیمارستان و دکتر پدرام سهرابی متخصص بیهوشی و دکتر احمد زرین نورولوژیست همگی بصورت کار تیمی در نجات جان بیمار همکاری کردند.
وی گفت: همچنین پرسنل خوب و ماهر ICU البرز هم تلاش زیادی داشتند که من به نوبه ی خود از انها هم سپاسگزارم.
وی گفت: پزشکان بیهوشی از ناحیه رگ گردن خون مستقیم به این مادر تزریق کردند و اقدامات موثر پزشکی آنان سبب شد تا بیمار نجات یابد .
وی اظهار داشت : در این جراحی نفس گیر نوزاد پسر به سلامت به دنیا آمد و مادر از مرگ حتمی نجات یافت.
قربانی اظهار داشت: نوزاد پسر 3 کیلو700 گرمی این مادر در سلامت کامل به سرمی برد هرچند که در لحظه تولد دچار مشکل تنفسی و ضعف شدید شده بود.
وی یادآور شد که نوزاد زمانی به دنیا آمد که مادر دچار ایست قلبی شده بود و مدت ایست قلبی وی حدود 2 دقیقه و نیم به ثبت رسید اما با تولد فرزند ، مادر نیز احیاء شد.
وی بیان داشت : این مادر 26 ساله که نخستین زایمان خود را پشت سر گذاشت پس از انجام اقدامات پزشکی ویژه همراه با نوزادش خود به خانه بازگشت .
بیمارستان فوق تخصصی البرز یکی از مراکز پیشرفته پزشکی کشور است که بیش از 50 بخش تخصصی دارد.
این بیمارستان به بیمه شدگان تامین اجتماعی خدمات رایگان پزشکی ارائه می دهد.
7410/ 6155
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.