اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، برداشت بی رویه از آب سفره های زیرزمینی، وجود چاه های غیرمجاز، نبود تصفیه خانه فاضلاب شهری، ساخت و سازهای بی رویه، نبود پمپ و مخزن در مجتمع های ساختمانی و جمعیت رو به افزایش شهرستان فردیس، شرایط بحرانی را برای زندگی مردم ایجاد کرده و همواره کارشناسان بر ضرورت صرفه جویی در مصرف آب تاکید می کنند.
احداث تصفیه خانه فاضلاب شهری در این شهرستان 600 هزار نفری می تواند در این شرایط جمع آوری و تصفیه آن نقش موثری در جبران تنش های آبی و بحران کم آبی داشته باشد و پساب تصفیه شده فاضلاب شهری جایگزین برخی از مصارف شود.
اجرای پروژه تصفیه‌خانه فاضلاب شهری فردیس می‌تواند عامل موثری دربهبود وضعیت آب در این شهرستان پر جمعیت باشد که مسئولان این شهرستان بارها بر اجرای این پروزه ملی تاکید کرده اند.
شهرداری‌ها با لحاظ کردن اقدامات عملی و اصولی در تعبیه فضای سبز با تکیه ‌بر کاشت درختان، گیاهان و نهال‌هایی که با حداقل آب، طراوت و سر سبزی خود را حفظ می‌کنند، مدارس با آموزش صحیح مصرف و تعبیه امکانات و تجهیزات قطع کن آب در مراکز آموزشی و واحدهای صنعتی، تولیدی، خدماتی، مسکونی و…، هر یک به‌نوعی می‌توانند در این عرصه نقش‌آفرینی لازم را داشته باشند.
تابستان امسال با مشکلات تامین آب مواجه است و نشانه های این مشکلات به صورت کمبود آب و چالش تامین آب شرب در برخی از مناطق نمود عینی یافته است.
در واقع مصرف بی رویه منابع آبی موجب شده تا توازن بین تخلیه و تغذیه منابع به هم بخورد؛ سفره های زیر زمینی با بارندگی به طور طبیعی تغذیه می شوند، حال اگر در این میان میزان برداشت بیشتر از تغذیه باشد دیگر فرصتی برای جبران مصرف منابع باقی نمی ماند، شرایط کنونی منابع آبی کشور ما این گونه است.
بحران کم آبی مختص به یک شهرستان نیست، بلکه کمبود منابع آب در جهان و به تبع آن در ایران یک مسئله و مشکل جدی تلقی می شود که برای کاهش تبعات و اثرات سوء این موضوع باید با مصرف بهینه و مدیریت صحیح استفاده از منابع محدود آبی، سایرین و بالاخص آیندگان را در داشتن آبی سالم سهیم نماییم.
نگرانی هایی که ریشه در چالش و بحران خشکسالی و کم آبی و برداشت های بی رویه از منابع آب زیر زمینی دارد، همگان را به صرفه جویی بیشتر در مصرف آب دعوت می کند.
نیاز به آب با افزایش جمعیت و ساخت وسازها و مهاجرپذیری بیش از همیشه احساس می شود به همین منظور باید مسئولان و متولیان امر به این معضل توجه ویژه تری داشته باشند.
تعدادی از افراد سودجو با حفر چاه‌های غیر مجاز بدون اخذ مجوز اقدام به برداشت آب از منابع آب زیرزمینی کرده و باعث به هم خوردن تعادل آب ورودی و خروجی منابع آب زیرزمینی می‌شوند.
صرفه جویی در مصرف آب نیازمند عزم ملی است که در سال های اخیر اقدامات موثری درجهت گسترش فرهنگ صرفه جویی در مصرف انجام شده است.
معاون سیاسی انتظامی فرمانداری فردیس در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: برغم هماهنگی های قبلی، عمده ترین مشکل ساخت تصفیه خانه فاضلاب شهری فردیس اختصاص نیافتن زمین است.
محمدرضا فلاح نژاد افزود: قرار بود بخشی از اراضی کمیته امداد و بنیاد شهید در حاشیه نیروگاه منتظرقائم فردیس به این امر اختصاص یابد لیکن محقق نشده است.
وی بیان کرد: به لحاظ کاری باید مسئولان شهرک صنعتی سیمین دشت و شرکت های موجود در منطقه پیگیری کنند تا با اجرای سیستم تصفیه فاضلاب، سفره های آب زیر زمینی آلوده نشود.
وی تصریح کرد: قرار شد آبفای استان البرز گزارشی از تملک زمین و اختصاص بودجه برای ساخت تصفیه خانه فردیس ارائه دهد.
فلاح نژاد گفت: آبفای استان باید با جدیت این موضوع را پیگیری کند و نمی توان این طرح را نگه داشت.
وی افزود: طرح فاضلاب فردیس درسال 90 در شورای اقتصاد ملی به تصویب رسیده است و جزو طرح های ملی و اولویت دارقرار دارد .
وی بیان کرد: در خصوص تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی سیمین دشت 20 میلیارد ریال در سفر ریاست جمهوری به استان اختصاص پیدا کرد اما به دلایلی این اعتبار به شهرداری کرج داده شد تا آن را برای اجرای تصفیه فاضلاب سیمین دشت هزینه کند.
وی اظهارداشت: زمین تصفیه خانه فاضلاب سیمین دشت باید از سوی شهرک صنعتی مشخص شود و شهرداری به اندازه 20 میلیارد ریال هزینه کند و مابقی هزینه را صاحبان صنایع بپردازند.
وی درخصوص حفاری چاه های غیر مجاز در فردیس گفت: مقابله با حفر چنین چاه هایی باید در اولویت قرار گیرد.
مدیر امور آبفای شهرستان فردیس نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: به منظور تامین آب شرب، از سال گذشته تاکنون 12 حلقه چاه جدید در نقاط مختلف فردیس حفر شده است.
مهدی نظری افزود: این چاه ها به دلیل افت آب های زیرزمینی جایگزین چاه های خشک در سطح شهر شده است.
وی افزود: تمامی چاه های موجود با دستگاه های ویدیو متر ارزیابی شده و پس از تحلیل توسط کارشناسان نسبت به اصلاح وبهینه سازی چاه یا پمپ و منصوبات آن تعویض و بهینه شده ان اقدامات فوق موجب افزایش بیش از 550 لیتر در ثانیه در ظرفیت تامین آب شرب شهر شده است.
وی گفت: شهر فردیس شامل 12 آبرسانی خصوصی بوده که طی سالهای اول تشکیل آبفا به تدریج تحویل شده اند و هیچکدام شبکه آبرسانی استانداردی نداشته اند گرچه اکثر این شبکه ها اصلاح شده اند اما هنوز بخشهایی از آن که ممکن است قطر مناسبی نداشته باشد باقی است و علیرغم وجود آب کافی شبکه های مذکور پاسخگو نیستند.
نظری اظهار داشت: ساخت و سازههای بی رویه نبود پمپ و مخزن در مجتمع های ساختمانی و مصرف بی رویه به افت فشار دامنه میزند .
مدیر امور آبفای شهرستان فردییس گفت: شرکت آبفا استان توجه ویژه به رفع بحران آب فردیس داشته که در حجم سرمایه گذاری چند سال گذشته انعکاس یافته ویکی دیگر از شواهد آن تلاش برای ساخت مخزن در پارک جهن نما وانتقال آب آن به فردیس است که تاکنون با ممانعت هایی روبرو بوده ومتوقف شده اجرای این خط هم اهمیت پدافندی دارد وهم ذخیره آب بخش هایی از شهر را تامین می کند.
نظری افزود: واگذاری انشعاب به 1100 واحد مسکونی و اتصال آنها به شبکه آب شهری که قبلا مشترک آبرسانی منحل شده کاشانی پور بوده اند یکی از افتخارات آبفا در سال95 است.
نظری گفت: برطرف نمودن نقاط کور بخشهایی از شبکه و اجرای بیش از یکهزار و 500 متر خط انتقال مهم شبکه از جمله کارهایی بود که در بخش شبکه و خط انتقال انجام شد.
امورآبفای فردیس با 175 هزار واحد در قالب 43 هزار رشته انشعاب تحت پوشش دارد.
رییس اداره منابع آب شهرستان های فردیس و کرج گفت: به منظور مبارزه با مشکلاتی همچون کاهش سطح آب و کاهش کیفیت آب، 29 حلقه چاه غیر مجاز در این شهرستان مسدود شده است.
جلال برتری افزود:دو سال گذشته 370 حلقه چاه غیر مجاز در این شهرستان شناسایی شده که از این تعداد 29 حلقه از آن مسدود شده است.
وی افزود: در سال 94 ، 20 حلقه چاه غیر مجاز و در سال 95 ، 9 حلقه چاه غیر مجاز مسدود شد این چاهها بیشتر برای مصارف خانگی و باغچه مورد استفاده قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه اقداماتی برای رفع این نوع مشکلات درشهرستان صورت گرفته است، ادامه داد: تلاش‌های ویژه‌ و تاثیرگذاری در طول دو سال اخیر در فردیس انجام گرفته است.
برتری گفت: امسال نیز به محض رسیدن اعتبار برای مسدود کردن مابقی چاههای غیر مجاز اقدام می شود.
وی اظهار داشت: سطح آب زیرزمینی در حال پایین رفتن است و این مهم بر تولید محصولات کشاورزی منطقه و کاهش سطح آب تاثیر می‌گذارد.
رییس اداره منابع آب شهرستانهای فردیس و کرج گفت: دشت تهران کرج حدود 5 هزار کیلومتر دارای سفره یکپارچه است فردیس حدود 93 کیلومتر مربع در حاشیه این سفره قرار دارد و شهرهایی مانند رباط کریم و شهریار و تهران در این دشت قرار گرفتند هرچقدر در فردیس چاه مسدود شود با افت فشار آب مواجه می شویم.
برتری از شهروندان خواست در صورت مشاهده هر گونه استفاده غیر مجاز از آب به اداره امور منابع آب گزارش کنند.
7413/1535خبرنگار:معصومه مهتاب**انتشار دهنده:داریوش غفاری

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.