اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا ، اینکه برای ایران اسلامی در دولت یازدهم زمینه برای تعامل بیشتر با جهان فراهم شد، امر بدیهی است و حضور پرشور مردم در این دوره از انتخابات نیز حکایت از این دارد که مردم راه تعامل و اعتدال را بار دیگر پسندیده اند.
تحلیل نتایج انتخابات از این حیث دارای اهمیت است که می تواند نحوه مواجهه با آن و آثار را به خوبی تبیین کند به همین جهت 2 تن از اساتید و فعالان عرصه سیاسی درحوزه علوم سیاسی و روابط بین الملل در گفت و گو با ایرنا به بیان نقطه نظرات خود در خصوص چرایی پیروزی دکتر روحانی در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری پرداختند.
استاد و فعال سیاسی در حوزه علوم سیاسی و روابط بین الملل دراین باره گفت: طی سالهای اخیر شاهد تحولات جدیدی در عرصه سیاسی و اقتصادی کشور بودیم .
رضا شیرزادی افزود: دراین سالها تجربه های تلخ و شیرینی را مردم داشتند اما نکته مهم آن است که در سال 92 یگ گرایش خاصی مردم به بحث انتخابات و مشارکت پیدا کردند که درنهایت جناح هایی سیاسی به موضع قدرت راه یافتند که گمان می رود می توانند برای اینده کشور بهتر تصمیم گیری کنند.
این استاد دانشگاه ادامه داد: از سوی دیگر درسالهای اخیر شاهد سواد اموزی، رشد طبقه متوسط ،ارتباطات داخلی و خارجی هستیم که تاثیرات قابل توجهی بر بینش افراد جامعه و گرایش آنان به دموکراسی داشت .
وی خاطرنشان کرد: طبیعتا به افرادی که حامل این اندیشه ها هستند بیشتر توجه می شود، شعارها و رفتار و تجربه های قبلی دیگر مورد استقبال نیست .
شیرزادی گفت: به نظر می رسد یکی از دلایلی که به لیست امید توجه شده آن است که گرایش های دایه داران این لیست با سلایق اکثر مردم سازگارتر است بطوریکه مردم دراین دوره حتی زیربار یارنه و پول نقد بیشتر نرفتند .
محمد مهدی میرزایی فعال سیاسی و یکی از اساتید دانشگاه آزاد اسلامی کرج در رشته علوم سیاسی و روابط بین الملل گفت: در دوره اول ریاست جمهوری دکتر'روحانی ' ایران توانست به بالندگی های قابل توجهی در منطقه و جهان دست یابد.
وی ادامه داد: در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری علاوه براینکه قدرت خود خود را در وحدت وهمدلی همراه با مشارکت به رخ قدرتهای جهانی کشیدیم با انتخابی سازنده در مسیر هرچه بیشتر توسعه و پیشرفت قرار گرفته ایم .
وی افزود: اگرچه دولت آمریکا با بدعهدی شانه خالی از تعهدات خود می کند اما دولت ایران اسلامی همچنان با درایت مسیری که برای پیشرفت در پیش گرفته دنبال خواهد کرد .
میرزایی گفت: اما در پیروزی دولت روحانی برای بار دوم علاوه بر عملکرد درست دولت یازدهم ، نباید از عملکرد و حرکت انقلابی روحانیت غافل شویم .
وی اضافه کرد: تفکر و اندیشه گروه روحانی منجر به تغییر خط مردم در جامعه ایران اسلامی برای اصلاحات شد.
استاد دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: مردم ایران با عنایت به گذشته و پشتوانه روحانیت اصلاح گر و اصلاح خواه میدان را برای دور دوم هموار کردند و مهیا برای پیروزی شدیم.
وی افزود: این برگ برنده تقریبا با موفقیت بالاتر مواجه شد و امروز در شوراهای اسلامی شهر شاهد ورود گروه اصلاح گر هستیم که در تلاش هستند تا سازندگی را هرچه بیشتر پیش ببرند .
8029/1535 خبرنگار:حکیمه کشاورز** انتشاردهنده:داریوش غفاری

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.