اخبار مرتبط

سرهنگ محمد اقبالی روز سه شنبه در گفت و گو ی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: درچنین شرایطی هوشیاری کاربران برای پیشگیری ازسرقت های الکترونیکی بسیار حائز اهمیت بوده که با حفظ آن می توان مانع از برداشت های غیرمجازحساب های بانکی شد.
وی خاطرنشان کرد که آگاهی کاربران برای استفاده از کارت های بانکی درفضاهای مختلف وارد کردن رمز کارت بانکی توسط خود کاربر است که راه نفوذ سارقان الکترونیکی را مسدودمی کند.
اقبالی افزود: مسافران درهنگام سفر از فروشگاه های معتبر اقدام به خرید و از تحویل کارت بانکی به فروشندگان سیار خودداری کرده و حتی الامکان از وجه نقد استفاده شود.
وی خاطرنشان کرد: هموطنان برای خریدهای مجازی قبل ازهراقدام، از اصلی بودن صفحه سایت و آدرس اینترنتی مطمئن تا گرفتار درگاه های جعلی یا برداشت های غیرمجازنشوند.
اقبالی افزود: امروزه استفاده از دستگاه های زیادی در انجام فعالیت های مالی و استفاده از حساب های بانکی دارد اما رعایت نکات ایمنی و ارتقاء آگاهی درخصوص تمام تکنولوژی های روز، امری لازم و غیرقابل اجتناب است.
وی بیان داشت که کاربران برای خرید های اینترنتی باید قبل خرید مطمئن شوند که درگاه ‌های بانکی ارائه شده در خرید آنها، متعلق به بانک است سپس اقدام به خرید کنند.
اقبالی با بیان اینکه پروتکل بانک‌ها در بستر «/:https» است، افزود: کاربران دقت کنند که در کنار نشانی سایت عبارت «/:https» ذکر شده باشد.
وی یادآورشد که به زبان آوردن رمز کارت بانکی یا انتقال وجوه از طریق پوز این زمینه به وجود آورده تا شیادان با استفاده از روش های خاص ، دست به کلاهبرداری بزنند که در این شرایط خاص می بایست توصیه های پلیس را جدی گرفت و سد راه نفوذ شیادان و کلاهبرداران شد.

*** مردم فریب تبلیغات مجازی کمک به سیل زدگان را نخورند
رئیس پلیس فتا استان البرز دربخش دیگری ازسخنان خود در خصوص کلاهبرداری اینترنتی درپوشش کمک های مالی به سیل زدگان استان های مختلف کشور گفت: مردم گول تبلیغات مجازی برای کمک به سیل زدگان را نداشته باشند.استان گلستان هشدار داد.
اقبالی افزود: درچنین شرایطی متاسفانه افرادی سودجو و کلاهبردار با ایجاد صفحات جعلی در شبکه های اجتماعی با عناوین فریبنده و وابسته به موسسات خیریه و قرار دادن شماره حساب و آدرس های جعلی سعی در جلب اعتماد و کلاهبرداری از مردم را دارند.
وی اضافه کرد: هموطنان برای هرگونه واریز کمک های مالی خود به سیل زدگان استان گلستان، فقط از طریق ارگان های ذیصلاح اقدام کرده و از پرداخت های اینترنتی در این گونه صفحات خودداری کنند.
رئیس پلیس فتا البرز خاطرنشان کرد: متاسفانه این افراد با جلب اعتماد مردم درفضای مجازی و دریافت مبالغی به عنوان کمک به سیل زدگان حساب کاربران را هک کرده و سپس نسبت به برداشت آن اقدام می کنند.

*** هدیه شارژ رایگان اینترنت ترفند احتمالی کلاهبرداران
اقبالی دربخش دیگری ازسخنان خود با اشاره به تبلیغات گسترده در زمینه هدیه شارژ اینترنت رایگان در فضای مجازی گفت: این گونه تبلیغات احتمال ترفند کلاهبرداری را افزایش داده که مردم فریب آن را نخورند.
وی خاطرنشان کرد: برخی کاربران برای خرید شارژ اینترنتی ارزان به دلیل ناآگاهی در دام کلاهبرداران قرار می گیرند.
اقبالی خاطرنشان کرد: در چنین شرایطی کلاهبرداران با ترفند خاص کاربران را وادار به ارائه اطلاعات بانکی، شماره کارت، رمز اینترنتی CVV2 و تاریخ انقضای کارت را در اختیارکلاهبرداران فضای مجازی قرار دهند.
رئیس پلیس فتا البرز خاطرنشان کرد: شهروندان در موقع پرداخت اینترنتی وجه از طریق درگاه های الکترونیک بانک ها از صحت و اصالت این درگاه ها اطمینان حاصل کنند.
وی خاطرنشان کرد: کلاهبرداران با تبلیغات اغوا کننده کاربر را به لینک خود دعوت کرده و سپس اقدام به فیشینگ می کنند.
وی افزود:کاربران درصورت مشاهده موارد مشکوک از طریق سایت پلیس فتا به نشانی www.cyberpolice.ir موارد را اطلاع دهند.
**تبلیغات فریبنده برخی تورهای مسافرتی به بهانه نوروز
اقبالی همچنین در بخش دیگری ازسخنان خود خاطرنشان کرد که در ایام نوروز تبلیغات گسترده ای از سوی آژانس‌های مسافرتی و تورهای گردشگری صورت می گیرد و وعده هایی از جمله سفر به نقاط مختلف با تهیه بلیط ارزان قیمت داده می شود.
وی افزود: درچنین شرایطی برخی کلاهبرداری ها از طریق درج آگهی های فریبنده برخی از آژانس های مسافرتی و تورهای گردشگری جعلی و غیر واقعی افزایش پیدا کند.
اقبالی اضافه کرد: کاربران دراین مواقع باید مراقب سایت‌های مشکوک به فیشینگ که بیشتربرای به سرقت بردن اطلاعات خصوصی کاربران (نام کاربری- رمزعبور- اطلاعا ت بانکی) طراحی می شوند، باشند.
وی خاطرنشان کرد:متقاضیان خرید بلیط به صورت اینترنتی، قبل ازهراقدامی نسبت به مجازبودن فعالیت این گونه سایت ها اطمینان حاصل کنند.
2098/ 6155
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.