اخبار مرتبط

دکتر مهرداد بابایی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: اورژانس البرز از جمله مراکزی است که بر خلاف بسیاری از دستگاه ها و سازمان ها در ایام تعطیل دایره فعالیت و خدمات آن بیشتر می شود زیرا وجود جاده های پرترافیک و پرحادثه و جمعیت میلیونی استان این وضعیت را پیش روی امدادگران قرار داده است.
وی ادامه داد:طی این مدت، تعداد تماس تلفنی پاسخ داده شده توسط کارشناسان پرستاری واحد ارتباطات اورژانس البرز، 695هزارو 73 تماس بوده که در قالب ارائه مشاوره و یا اعزام آمبولانس به تماس گیرندگان پاسخ داده شده است.
بابایی افزود:طی پاسخگویی به این تعداد تماس و پس از تریاژ و اولویت بندی صورت گرفته، حدود 150 هزارو 84 ماموریت نیز توسط تکنسین های پر تلاش اورژانس انجام شد .
به گفته وی، در جریان انجام این تعداد ماموریت 14 هزارو 97مورد امداد رسانی به حوادث ترافیکی و 90 هزارو 987ماموریت نیز به منظور درمان و انتقال بیماران و مصدومان حوادث غیر ترافیکی بود.
رئیس مرکز فوریت های پزشکی البرز اظهارداشت: این مرکز با برخورداری از حدود 500 نفر نیروی کارشناس عملیاتی و ستادی و نیز بهره مندی از یک فروند بالگرد، 2 دستگاه اتوبوس آمبولانس، 61 دستگاه آمبولانس و چهار دستگاه موتور لانس در تمام نقاط استان البرز و به صورت شبانه روزی آماده ارائه خدمات درمانی پیش بیمارستانی است.
وی گفت: در ایام پایانی سال 97 نیز آماده ایم تا با تقویت ظرفیت نیروی انسانی و ناوگانی اورژانس بیش از پیش در خدمت هموطنان باشیم.
بابایی افزود: امسال تعداد بیمارانی که به هر نحوی از خدمات اورژانس بهره مند شدند، 109هزارو 156 نفر بودند که تعداد بیماران اعزامی به مراکز درمانی توسط آمبولانس های اورژانس البرز حدود 49 هزار 462نفر بود و 48 هزارو 137نفر نیز از خدمات درمان سرپایی برخوردار شدند.
اورژانس هوایی البرز نیز با اعزام به 177 ماموریت در استان البرز 278 بیمار با شرایط حاد را ضمن انجام اقدامات درمانی حفظ حیات به مراکز درمانی تخصصی استان انتقال داده است.
وی بیان داشت: حدود 70 درصد از ماموریت های اورژانس هوایی البرز در صحنه وقوع حادثه و بر بالین بیمار یا مصدوم بوده و 30 درصد نیز به منظور انتقال بین مراکز درمانی صورت گرفته است.
وی گفت: از این تعداد ماموریت، 64 درصد به منظور نجات مصدومان تصادفی، هشت درصد انتقال بیمارن قلبی، چهار درصد انتقال مادران باردار پرخطر، سه درصد انتقال بیماران با مشکل سکته مغزی و 21 صد نیز با فوریت هایی همچون سقوط، سوختگی و ... بود.
در بین ماموریت های انجام شده اورژانس البرز در 11 ماه گذشته، طی اعزام آمبولانس برای بیماران با مشکل گاز گرفتگی، تکنسین های اورژانس بر بالین 305نفر حاضر شدند.
وی خاطر نشان کرد: از این تعداد مصدوم ، 100 نفر ضمن دریافت خدمات درمانی پیش بیمارستانی به مراکز درمانی منتقل شده و 177 نفر نیز از خدمات درمانی سرپایی برخوردار شدند.
در همین حوادث، 28 نفر در اثر شدت مسمومیت و استنشاق طولانی مدت گاز مونوکسید کربن جان خود را از دست دادند.
موتورلانس های اورژانس البرز نیز به سه هزار و233 ماموریت اعزام شدند.
به گفته بابایی از جمله اهداف استفاده از موتورلانس، اعزام کارشناس اورژانس با تجهیزات درمانی به صورت پیشتاز است تا بتواند با سرعت بیشتر و در زمان کوتاهتری بر بالین بیماران بدحال حاضر شود تا سریعتر اقدامات درمانی را آغاز نماید تا در این فاصله آمبولانس اورژانس جهت انتقال بیمار به مرکز درمانی به محل برسد.
اورژانس البرز در تعطیلات، ایام و لیالی خاص مناسبتی و مذهبی و وقوع حوادث ویژه با استقرار تیم های عملیاتی در اماکن ویژه، جاده ها و محورهای مواصلاتی استان در حالت آماده باش می باشد تا در کمترین زمان ممکن در محل وقوع حوادث حاضر شده و ارائه خدمات درمانی پیش بیمارستانی و انتقال بیماران و مصدومین به مراکز درمانی در کمترین زمان ممکن صورت گیرد.
از جمله فعالیت های مناسبتی اورژانس البرز می توان به استقرار در مرقد مطهر امام راحل (ره )، راهپیمایی 22 بهمن و روز قدس، لیالی قدر در ماه مبارک رمضان، تعطیلات نوروزی و تابستانی و مناسبتی، عاشورا و تاسوعای حسینی، اربعین حسینی و ... اشاره کرد.
7410/ 6155
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.