اخبار مرتبط

به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی موسسه رازی، دکتر علی اسحاقی با اشاره به اهمیت تحقیقات و با تاکید بر اینکه برای تولید در موسسه رازی نیاز به تحقیق داریم، گفت: هیچ واکسنی در موسسه رازی تولید نخواهد شد مگر آنکه پیش از آن تحقیقات مربوط به آن بیماری انجام شده باشد.
وی افزود: این تحقیقات در حوزه های مختلفی از جمله میزان شیوع بیماری ها، تعداد سویه های در گردش بیماری در سطح دامداری ها و کشور و نیز شناخت سویه های بیماری زا از نظر ژنتیکی و آنتی ژنیکی انجام می شود.
وی با تاکید بر اینکه تحقیقات مقدمه تولید است، خاطرنشان کرد: تنها با طی مراحل تحقیق و توسعه تولید یک واکسن امکان پذیر خواهد بود.
اسحاقی، تحقیقات بنیادی، کاربردی، توسعه ای، دامپزشکی و ... را شاخه های مختلف تحقیقات عنوان کرد و افزود: این تحقیقات به نوعی می توانند در زنجیره ای پیوسته یکدیگر را تکمیل کنند و در نهایت به تولید آزمایشگاهی، نیمه صنعتی و صنعتی یک واکسن دست یافت.
وی اضافه کرد: از طرفی گاهی ممکن است تحقیقات ما را به مسیری هدایت کند که برای مقابله با برخی از بیماری ها نیازی به تولید واکسن نیست.
رئیس موسسه رازی ادامه داد: زمانی که به نتیجه می رسیم برای نوع خاصی از بیماری نیازمند تولید واکسن هستیم، برای تولید این واکسن نیز به تحقیقات نیاز داریم که تحت عنوان R&D(تحقیق و توسعه) انجام می شود و پس از تولید آزمایشگاهی، تولید نیمه صنعتی و صنعتی را شاهد خواهیم بود.
وی گفت: این مسیر طولانی ما را به تولید واکسنی مطمئن، کارا و موثر می رساند.
اسحاقی با بیان اینکه پس از تولید واکسن، تحقیقات همچنان ادامه خواهد داشت، در خصوص تاثیر و اثربخشی واکسن در فارم و فیلد، تنوع سویه های در گردش و ورود سویه های جدید، حذف برخی سویه ها با مطالعات، پیگیری و انجام می شود، افزود: این امر سبب می شود تا در سطح دنیا با تولید کنندگان واکسن رقابت کرده و به روز باشیم.
موسسه تحقیقات واکسن وسرم سازی رازی با 94 سال قدمت از سال 1303 تا کنون در منطقه حصارک کرج فعالیت می کند.
6156/6993
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.