اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، علی اکبر مویدی روز یکشنبه در آئین تجلیل از کشاورزان نمونه استان البرز افزود: تمام تلاش ما بر این است که این یافته ها را پس از تبدیل شدن به قابلیت ترویجی در سراسر کشور گسترش دهیم.
وی گفت: بهره بردارانی که بتوانند به سمت کشاورزی دانش بنیان و پیشرفته گرایش پیدا کنند به رکوردهای خوبی در تولید محصولات دست می یابند.
مویدی اظهار داشت: امسال کشاورزان و باغداران در بخش هایی مانند گندم آبی با رکورد 13.5 تن در هکتار، پیاز 150 تن در هکتار، سیب زمینی 96.5 تن در هکتار، سیب درختی 165 تن در هکتار، کلزا هفت تن و 100 کیلو گرم در هکتار و چغندر قند باتولید 173 تن در هر هکتار موفقیت های خوبی به دست آوردند.
وی ادامه داد: به طور معمول تولیدات کشاورزان نمونه بین سه تا 10 برابر میانگین تولید این محصولات در کشور است.
مویدی گفت: دلیل این موفقیت ها استفاده از دانش روز، بهره وری مناسب از آب، زمین و نهاده های کشاورزی و ارتباط مناسب کشاورزان با بدنه بخش کشاورزی، محققان و مروجان بوده است.
وی بیان داشت: تاکنون در سازمان تحقیقات، ترویج و آموزش کشاورزی بیش از 270 دانش فنی به بخش خصوصی واگذار شده است.
معاون وزارت جهاد کشاورزی افزود: یک هزار و 400 مرکز خدمات کشاورزی در دهستان ها وجود دارد که هر کدام را به چند پهنه تبدیل و برای هر پهنه یک مروج را به عنوان مسئول قرار داده ایم.
وی ادامه داد: برای هر مرکز خدمات کشاورزی نیز یک محقق مشخص شده که این محقق رابط بین مراکز پژوهشی و تحقیقاتی است که این ارتباط دو سویه می تواند در گرایش کشاورزان به سمت کشاورزی دانش بنیان موثر باشد.
7414/ 6155
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.