اخبار مرتبط

به گزارش روز شنبه ایرنا از روابط عمومی موسسه رازی، دکتر نوید داداش پور در خصوص کاربرد فناوری در تولید و تحقیقات حیوانات آزمایشگاهی گفت: استفاده از روش های نوین فناوری در تولید و پرورش حیوانات آزمایشگاهی طی 2 هفته اخیر در دنیا مطرح شد که موسسه رازی نیز به علت پیشرو بودن در صنعت زیستی و بیولوژی کشور به این حیطه ورود پیدا کرده است.
وی افزود: دستکاری ژنتیکی موجودات در شرایط برون تنی و روش های نوین تکثیر و کنترل تولید مثل این موجودات به عنوان یکی از شاخه های بیوتکنولوژی مطرح بوده است.
دادش پور با اشاره به تصویب طرح تولید حیوانات مدل در موسسه رازی، اظهار داشت: حیوانات مدل نوعی از حیوانات آزمایشگاهی هستند که پس از دست ورزی های ژنتیکی امکان شبیه سازی عملکرد موجودی دیگر با همان ویژگی را در بدن خود دارند.
سرپرست آزمایشگاه تولید مثل حیوانات آزمایشگاهی موسسه رازی، امکان تولید پروتئین های زیستی مهم دیگر موجودات در شیر بز یا گوسفند و تولید حیوانات «اس. پی. اف »را از دیگر برنامه های این مجموعه نام برد و گفت: این اقدام علمی در برخی کشورهای دنیا انجام می شود و موسسه رازی نیز با برخورداری از زیرساخت های مناسب و نیروی انسانی متخصص به راحتی و با قدرت می تواند به این عرصه مهم وارد شود.
داداش پور، حیوانات اس پی اف را فاقد گروه ویژه ای از پاتوژن ها نامید و تاکید کرد: این ویژگی به ویژه در واکسن سازی و ارزیابی های دارویی از ایجاد انحراف در نتایج آزمایش ها پیشگیری می کند.
«پاتوژن یا بیماری‌زا یا بیمارگر٬ عامل تولید بیماری بوده و به 2 دستهٔ زنده مانند باکتری وغیرزنده مانند سم ارگانوفسفره تقسیم می‌شود. البته این اصطلاح بیشتر در گیاه پزشکی و پزشکی به کار می‌رود».
سرپرست آزمایشگاه تولید مثل حیوانات آزمایشگاهی موسسه رازی همچنین گفت: در موسسه رازی برای کار با حیوانات آزمایشگاهی کمیته اخلاق تشکیل شده و تمام کدهای اخلاقی از سوی محققان موسسه رعایت می شود.
موسسه تحقیقاتی واکسن وسرم سازی رازی با بیش از 90 سال قدمت در منطقه حصارک کرج فعالیت می کند.
6155/ 6156
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.