اخبار مرتبط

حمیدرضا مومنیان روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تشریح کرد: یکی از محورهای اصلی اقتصاد مقاومتی در سال 1397 حمایت از کالای ایرانی می باشد که در این راستا دولت تدبیر و امید بسته های حمایتی اشتغالزا را در چند محور برای قشرهای دارای توانایی کار پیش بینی کرده است.
وی با اشاره به آغاز اختصاص تسهیلات مشاغل خانگی از اواخر سال گذشته افزود: افراد دارای توانایی ایجاد شغل در نقاط روستایی یکی از قشرهای مورد توجه در این چارچوب بوده و بانک های عامل کاشان مجازند برای پرداخت تسهیلات به طرح های مصوب تا سقف 2 میلیارد و 500 میلیون ریال در شهرستان اقدام کنند.
فرماندار کاشان اضافه کرد: رسته های اولویت دار تسهیلات توسعه اشتغال روستایی نیز در بخش صنعت شامل صنایع دستی، فرآوری محصولات معدنی کوچک مقیاس، ساخت ماشین آلات، ادوات و مکانیزاسیون کشاورزی،فرش دستباف و دستبافته ها می باشد.
او گفت: تسهیلات در زمینه پوشاک، کفش و مصنوعات چرمی، مبلمان و مصنوعات چوبی تنها به واحدهای صنفی غیر صنعتی و یا در قالب سرمایه در گردش واحدهای تولیدی مستقر در ناحیه های صنعتی روستایی و شهر های زیر 10 هزار نفر قابل پرداخت است.
مومنیان عنوان کرد: رسته های بخش کشاورزی شامل زعفران و گیاهان دارویی، سردخانه و نگهداری محصولات، شیلات و آبزیان، صنایع غذایی و تبدیلی تکمیلی کشاورزی، محصولات گلخانه ای، کشت نهال و بذر، بسته بندی میوه، سبزی، نان، ادویه و خشکبار صادراتی می باشد.
وی تاکید کرد: طرح های پرورش دام سبک و سنگین تنها برای دامداری های صنعتی و یا همراه با اصلاح نژاد بوده و در پرورش و فرآوری طیور و زنبورعسل فعالیت های غیر از مرغ گوشتی و تخم گذار مانند شترمرغ، بوقلمون، بلدرچین مد نظر می باشد که البته شرکت های کشت و صنعت یکپارچه (مدیریت زنجیره تولید و ارزش) فارغ از نوع محصول کشاورزی در تمامی مناطق دارای اولویت هستند.
فرماندار کاشان رسته های بخش خدمات را شامل بوم گردی، خدمات تخصصی و فنی مهندسی کشاورزی و دامپزشکی یا گیاه پزشکی، گردشگری و طبیعت گردی، خدمات حمل و نقل و لجستیک، خدمات بازرگانی و بازاریابی محصولات کشاورزی و دامی، فناوری اطلاعات (محتوا)، خدمات ورزشی، خدمات نوین سازی و تعمیر ماشین آلات، ادوات و مکانیزاسیون کشاورزی عنوان کرد.
او افزود: رسته برنامه های حوزه سلامت، توسعه گردشگری سلامت، مراقبت های سلامت جامعه نگر، توسعه و گسترش خدمات بهداشتی، توسعه و گسترش طب سنتی علمی، توسعه و گسترش خدمات سلامت در مشاغل خانگی، توسعه نرم افزارها و فناوری های نوین در حوزه سلامت نیز مورد حمایت تسهیلاتی دولت قرار خواهد گرفت.
مومنیان در ادامه گفت: رسته های اولویت دار تسهیلات اشتغال فراگیر پوشاک، قطعه سازی و مجموعه سازی، فرش دستباف، صنایع دستی، محصولات گلخانه ای، پرورش و فرآوری مرغ گوشتی، ساخت زیورآلات (طلا و جواهر)، چاپ و نشر و خدمات بسته بندی، مدیریت مصرف انرژی، مصنوعات پلاستیکی، خدمات گردشگری، حمل و نقل و لجستیک است.
وی ساخت، تعمیر و نگهداری خودروهای سنگین و فوق سنگین، فناوری اطلاعات، خدمات فنی و مهندسی کشاورزی، پرورش ماهیان زینتی، توسعه گردشگری سلامت، مراقبت های سلامت جامعه نگر، ساماندهی و توسعه مرکزهای ترک اعتیاد، توسعه و گسترش خدمات بهداشتی، توسعه و گسترش طب سنتی علمی را از دیگر طرح های مورد حمایت عنوان کرد.
فرماندار کاشان همچنین بیان کرد: توسعه و گسترش خدمات سلامت در مشاغل خانگی، توسعه نرم افزارها و فناوری های نوین در حوزه سلامت، توسعه مراکز تشخیص درمانی و بازتوانی از دیگر اولویت های اشتغال فراگیر می باشد که البته محدودیتی برای شهرستان در جذب تسهیلات این طرح از منابع صندوق توسعه ملی وجود ندارد.
او در ادامه با اشاره به بالا بودن نرخ بیکاری در بین دانش آموختگان دانشگاهی در مقایسه با سایر قشرها تشریح کرد: برای دانش آموختگان دانشگاهی جویای کار نیز بسته حمایتی کارورزی تدارک دیده شده که زمینه را برای مهارت آموزی و جذب جوانان در واحدهای تولیدی و صنعتی فراهم می کند.
مومنیان گفت: دولت در قالب این طرح حداکثر 6 ماهه حق بیمه کارورز را بر عهده می گیرد و همچنین در سه مرحله با تایید دستگاه ناظر و اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبلغی به عنوان کمک هزینه به فرد پرداخت می شود.
وی افزود: مشارکت در طرح تعهدی برای کارفرمایان جهت جذب افراد و حقی برای کارورزان ایجاد نمی کند اما در صورت به کارگیری دانش آموختگان دوره کارشناسی و بالاتر، بنگاه اقتصادی به مدت 2 سال از طرح پرداخت 100 درصدی حق بیمه سهم کارفرما توسط دولت بهره مند خواهد شد.
فرماندار کاشان عنوان کرد: تمرکز دولت بیشتر بر روی طرح های ایجاد کننده اشتغال مستقیم است و در این راستا جلسه شورای سرمایه گذاری و اشتغال جهت بهبود شرایط و جذب حداکثری تسهیلات بانکی در این زمینه از هفته گذشته به صورت روزانه برگزار می شود.
به گفته او، نرخ بیکاری در شهرستان 365 هزار نفری کاشان هم اکنون 7.8 درصد می باشد که پنج درصد کمتر از میانگین کشوری است.
8123
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.