اخبار مرتبط

محسن مهرعلیزاده روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا، جمع سرمایه گذاری این طرح ها را 2 هزار و 724 میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: یکهزار و 700 میلیارد تومان از این سرمایه از محل تسهیلات بانکی 8 و 10 درصد و 780 میلیارد تومان از سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی تامین خواهد شد.
به گفته وی، فقط 10 درصد این سرمایه گذاری از سوی کشاورزان در قالب زمین تامین و در این طرح برای بیش از 60 هزار نفر در طول سه سال اشتغال ایجاد می شود.
استاندار اصفهان تاکید کرد: این طرح ها با سند آمایش سرزمین استان سنخیت دارد و با موقعیت هر شهرستان، هماهنگ و بر اساس آن برنامه ریزی شده است.
به گفته استاندار اصفهان، در این طرح ها ارزش های مختلف از جمله رعایت عدالت، کرامت انسانی و جلب مشارکت مردم نیز لحاظ شده است.
مهرعلیزاده اضافه کرد: این طرح ها مشتمل بر برنامه جامع اشتغال پایدار، افزایش کشت گلخانه ای و کم آب بر و استفاده از پنل های انرژی خورشیدی و تولید برق در مزارع است.
مهرعلیزاده ادامه داد: با توجه به پتانسیل بالای اصفهان در تولید انرژی خورشیدی، ساکنان مناطق شرق استان می توانند برق تولیدی خود در مزارع و باغات را به دولت بفروشند و این راهی برای کسب درآمدشان است.
استاندار اصفهان از ارائه تسهیلات ارزان قیمت برای ایجاد انرژی های خورشیدی از ماه آینده خبر داد و گفت: برای هر خانه که امکان استفاده از پنل های خورشیدی را داشته باشد حدود 22 میلیون تومان تسهیلات پرداخت خواهد شد.
وی بااشاره به شرایط آبی ناگوار و شکایت های موجود مبنی بر قطع آب در نقاط مختلف شهر اصفهان خاطرنشان کرد: در دو مقطع زمانی قطعی آب مشاهده شد که بخشی از آن بدلیل کاهش 30 درصدی سهمیه آب نسبت به سال گذشته بود و در برخی مواقع نیز بدلیل صرفه جویی نکردن شهروندان و استفاده از پمپ های غیرمجاز، شاهد قطعی آب در برخی نقاط شهر اصفهان بودیم.
استاندار اصفهان افزود: در مواقعی نیز در باغ های بالادست و استان های همجوار خارج از برنامه آب برای کشاورزی استفاده می شد که از ابتدای خرداد با تعاملات صورت گرفته، از این برداشت بی رویه کاسته و در استان های مجاور نیز تا حدی از این برداشت ها جلوگیری شد.
مهرعلیزاده با بیان اینکه تیمی از سوی وزارت کشور برای کنترل برداشت آب تعیین شده است، ابراز امیدواری کرد که با کنترل صورت گرفته و صرفه جویی شهروندان، در تابستان امسال هیچگونه مشکلی در باره تأمین آب آشامیدنی رخ ندهد.
وی تصریح کرد: از بهمن سال گذشته، کارگروه سازگاری با کم آبی تشکیل و موضوع آب اصفهان در سطح ملی، بررسی و تلاش شد تا آب شرب با اولویت اول، حفظ باغات و تامین آب صنایع با اولویت دوم و کشاورزی و محیط زیست با اولویت بعدی تأمین شود.
مهرعلیزاده، تدابیر شرکت آب و فاضلاب برای کاهش مصرف را نیز موثر دانست و اظهار کرد: لوازم کاهنده مصرف از سوی این سازمان در اختیار مردم قرار گرفته است.
به گفته وی، امسال تاکنون اصفهان مقام دوم را از نظر صرفه جویی در مصرف آب در بین دیگر استان ها کسب کرده و نزدیک به 17 درصد صرفه جویی در مصرف آب در این خطه گزارش شده است.
او با بیان اینکه امسال برای تامین بخشی از آب آشامیدنی مردم استان 80 حلقه چاه بصورت موقت حفر شده است، افزود: در صورت بروز شرایط بحرانی در تابستان از این چاه ها استفاده خواهد شد و حدود 250 چاه نیز از باغداران خریداری شده و در صورت لزوم مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
استاندار اصفهان افزود: با حمایت دولت حدود 80 میلیارد تومان برای تامین چاه های آب آشامیدنی اصفهان بودجه در نظر گرفته و مبالغی نیز برای تامین معیشت کشاورزان اخذ شده است.
وی در ادامه با اشاره به روند اجرای سد تونل سوم کوهرنگ به عنوان یکی از طرحهای انتقال آب گفت: برغم توقف ده ماهه اجرای این پروژه از 17 فروردین امسال با همکاری مدیران استان های اصفهان و چهارمحال و بختیاری، اجرای این طرح دوباره از سر گرفته شد.
استاندار اصفهان، مدت اجرای این طرح را چهار سال اعلام کرد و افزود: با توجه به تأمین اعتبار صورت گرفته، از پیمانکار خواسته شده است تا در کمتراز دو سال این پروژه را به اتمام برساند.
وی افزایش منابع آبی جدید در استان را ضروری خواند و گفت: طرح انتقال آب از خلیج فارس در دست مطالعه است و با وجود هزینه زیاد آن، برای تامین آب شرب مردم از هیچ اقدامی فروگذار نخواهیم کرد.
وی به مطالعات انجام شده با محوریت آب های ژرف نیز اشاره کرد و گفت: با توجه به جدید بودن این مطالعات و تامین آب از عمق 2 هزار و500 متری زمین باید در ابتدا عدم وجود خطرات زیست محیطی و مسائل استاتیکی و دینامیکی زمین مورد بررسی کامل قرار گیرد.
استاندار اصفهان در باره ایده های برخی از هموطنان برای تامین آب نیز گفت: اخیرا فردی از کشور آلمان طرحی را عنوان کرده است که باوجود اینکه متخصصان، آن را غیرعملی می دانند اما استانداری قرارداد مشروطی را به امضا رسانده و دستگاه ها و تجهیزات مرتبط با این طرح نیز در دو سه نقطه استان مستقر شده است.
مهرعلیزاده اظهار داشت: در چند سال گذشته بدلیل اینکه استان ما در منطقه کم آب قرار گرفته، باید مدیریت ایجاد منابع جدید و مدیریت مصرف توأمان صورت می گرفت که بخشی از کارها ناقص مانده و انجام نشده است و امروز دچار کم آبی شده ایم.
وی با بیان اینکه امسال بدترین وضعیت آبی را در 47 سال گذشته داشتیم، تصریح کرد: این آمار نامطلوب، ما را مصمم کرد تا فعالیت های خود را با قوت بیشتری انجام دهیم.
مهرعلیزاده افزود:در اردیبهشت وضعیت بارندگی نسبتا خوب و بیش از پیش بینی ها بود و مقداری وضعیت آبی استان بهتر شد بطوری که وضعیت آبی تا 15 فروردین نسبت به سال قبل 62 درصد عقب تر بود که این آمار در حال حاضر به 50 درصد رسیده است یعنی نصف منابع آبی سال گذشته را امسال در اختیار داریم.
وی در عین حال از صبوری کشاورزان استان نیز تشکر کرد و افزود: برغم مشکلات معیشتی کشاورزان و باغداران استان بدلیل عدم کشت، آنها همکاری لازم را در زمینه تامین آب شرب داشته اند.
مهرعلیزاده گفت: از ابتدای خرداد با تعاملات صورت گرفته در اصفهان و استان های مجاور از برداشت های غیرمجاز، جلوگیری و تیمی از سوی وزارت نیرو برای کنترل میزان برداشت ها در استان های حوضه ی زاینده رود تعیین شده است.
مهرعلیزاده در باره تامین منابع آبی جدید برای استان و مدیریت مصرف آب گفت: بصورت ماهانه میزان مصرف هر بخش در هر استان مشخص و براساس آن ابزارهای کنترل نصب شده است.
وی افزود: همزمان طرح های استفاده از پساب تصفیه خانه ها نیز مورد توجه قرار گرفته است و فولاد مبارکه بخش قابل توجهی از آب مصرفی خود را از پساب تامین می کند و تقریبا از دو ماه آینده 17 درصد از مصرف آب فولاد مبارکه از پساب تامین خواهد شد.
به گزارش ایرنا، خشکسالی امسال کشورمان در 70 سال اخیر بی سابقه است به همین دلیل باید مدیریت مصرف آب مورد توجه جدی قرار بگیرد.
اکنون زاینده رود در زمینه میزان بارش ها از بدترین حوضه های آبریز کشور به شمار می آید.
زاینده‌ رود بزرگترین رودخانه منطقه مرکزی ایران به طول 350 کیلومتر است که از کوه های زاگرس مرکزی بویژه زردکوه بختیاری سرچشمه می گیرد و در کویر مرکزی ایران به سمت شرق حدود 200 کیلومتر پیش می‌ رود و در نهایت به تالاب گاوخونی در شرق اصفهان می ‌ریزد.
این رودخانه در دهه های اخیر بدلیل خشکسالی های متوالی، کمبود بارش، تراکم جمعیت و افزایش برداشت، به یک رودخانه فصلی تبدیل شده است و در پایین دست و فصول گرم سال با خشکی مواجه می شود.
بحران کم آبی و کاهش بارش ها بویژه در فلات مرکزی ایران و سرچشمه های زاینده رود در 50 سال اخیر بی سابقه بوده است.
ت / 6027/6020
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.