اخبار مرتبط

بارش برف و باران از اوایل هفته گذشته در نقاط مختلف استان اصفهان آغاز شد و اواخر هفته بشکلی فراگیر همه این استان را در بر گرفت.
طبق آخرین آمار هواشناسی، در 24ساعت گذشته در داران 21.6، خوانسار 19.3، سمیرم 11.7، فریدونشهر 10.4، چادگان 6.8 و گلپایگان 5.4 دهم میلیمتر و در شهر اصفهان 5. دهم میلیمتر باران باریده است.
در این مدت برخی مناطق استان بویژ مناطق کوهستانی غرب اصفهان شاهد آبگرفتی معابر و جاری شدن سیلاب در سطح خیابانها بود.
همچنین برگزاری تجمعات مکرر جمعی از کشاورزان شرق اصفهان برای تامین حقابه خود از زاینده رود و حل مشکلات ناشی از کم آبی در این منطقه از مهمترین اخبار استان در هفته گذشته بود.
این کشاورزان در هفته گذشته در مناطق مختلف شهر اصفهان بویژه ضلع شرقی این شهر و خیابان جی حضور یافته و خواسته قبلی خود را مطرح کردند.
تغییرات اقلیمی، خشکسالی پی در پی طی دهه های اخیر، افزایش جمعیت، توسعه اراضی کشاورزی و برداشت های بی رویه از منابع آبی، کشاورزان حاشیه زاینده رود بویژه مناطق شرق اصفهان را در تنگنا قرار داده و معیشت مردم این منطقه را با مشکل مواجه کرده است.
گرچه حل مشکل این کشاورزان هم اکنون به دغدغه اصلی مسئولان تبدیل شده و اقداماتی نیز در این زمینه صورت گرفته است اما جمعی از کشاورزان شرق اصفهان همچنان به تجمع خود ادامه داده و خواستار تخصیص حقابه از زاینده رود هستند، زاینده رودی که هم اکنون در گذر از شهر اصفهان کاملا خشک شده و به تبع آن تالاب گاوخونی نیز برخاک نشسته است .
این مشکل به نماز جمعه نیز کشیده شد،آیت الله یوسف طباطبایی نژاد امام جمعه اصفهان دیروز طی سخنانی در نماز جمعه این شهر با اشاره به تلاش مسئولان در حل مشکلات کشاورزان شرق اصفهان و کمک های نقدی که قبلا صورت گرفته تصریح کرد: مسئولان با پیگیری پروژه سد و تونل کوهرنگ و موارد دیگر بدنبال حل مشکل هستند که زمانبر است در حالی که آب به اندازه کافی نیست و حتی برای تامین آب شرب نیز امکان دارد در تابستان با مشکل مواجه شده و مجبور به سهمیه بندی شویم.
وی افزود: طلب آب برای کشاورزی در شرایط موجود کاری غیر ممکن و خواسته غیر معقولی است.
همچنین در جریان تجمع روز پنجشنبه گذشته این کشاورزان، در میدان خوراسگان نمایندگان انجمن های کشاورزی آنها را به آرامش دعوت کردند و از آنها خواستند با توجه به وعده هایی که مسئولان استان اصفهان به آنها داده اند در خیابان ها تجمع نکنند .
شرق اصفهان متشکل از شهرها و مناطقی از جمله زیار، جرقویه، ورزنه، اژیه، هرند، برآن و خوراسگان حدود 300 هزار نفر جمعیت دارد، اغلب مردم این مناطق به کشاورزی اشتغال دارند، اما خشکسالی، آنان را بشدت در معرض مشکلات شغلی و معیشتی قرار داده است.
سهم کلی حقابه کشاورزان شرق اصفهان از زاینده رود حدود 400 میلیون مترمکعب است، اما این میزان در سال های اخیر اختصاص نیافته و با وجود جریان یافتن زاینده رود در مقطعی از سال گذشته تنها حدود 40 درصد از یکصد هزار هکتار زمین های کشاورزی شرق اصفهان، زیر کشت رفت و امسال بدلیل رها نشدن آب برای کشت پاییزه این رقم با کاهش زیادی روبه رو شده است.
همچنین طبق مصوبه شورای هماهنگی زاینده رود، با توجه به اینکه ذخیره آب در سد زاینده رود به کمترین میزان طی 50 سال اخیر رسیده است، امکان بازگشایی زاینده رود و توزیع آب کشاورزی در سال زراعی جاری وجود ندارد.
در همین حال استاندار اصفهان در 29 اسفند سال گذشته در کمیته پیگیری امور کشاورزان این استان از پرداخت 37.6 میلیارد ریال به 26 هزار و 700 خانوار کشاورز آسیب دیده از خشکسالی در این منطقه خبر داد.
محسن مهرعلیزاده تاکید کرد: در ماه های اخیر فعالیت های فوق العاده ای برای احیای بخش کشاورزی استان انجام شده است که امیدواریم نشانه های آن را در سال آینده شاهد باشیم.
زاینده‌ رود بزرگترین رودخانه منطقه مرکزی ایران است که از کوه‌های زاگرس مرکزی بویژه زرد کوه بختیاری سرچشمه گرفته و در کویر مرکزی ایران به سمت شرق پیش می‌ رود و به تالاب گاوخونی در شرق اصفهان می ‌ریزد.
این رودخانه که علاوه بر جاذبه تفریحی و فرهنگی، همواره نقشی موثر در کشاورزی و اقتصاد منطقه بویژه شرق اصفهان و هستی تالاب گاوخونی داشته در دهه های اخیر به علت تغییرات اقلیمی، خشکسالی های متوالی، تراکم جمعیت و افزایش برداشت بی رویه به یک رود خانه فصلی تبدیل و در محل پایین دست در فصول گرم بویژه تابستان با خشکی مواجه شده است.
1339
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.