• کدخبر: 716198
  • منبع: khabaronline.ir
  • نسخه چاپی

اخبار مرتبط

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در آیین بهره برداری از کارخانۀ گندله سازی ۵ میلیون تنی فولاد سنگان خراسان، محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن قدردانی از اقدامات هدفمند فولاد مبارکه در منطقۀ سنگان که منجر به تکمیل هرچه بیشتر زنجیرۀ فولاد کشور شده است، گفت: باید ظرفیت های معدن و صنایع معدنی در کشور به گونه ای افزایش یابد که صادرات سنگ آهن خام و سنگ آهن دانه بندی متوقف و به جای آن انواع محصولات فولادی باکیفیت به اقصی نقاط دنیا صادر شود.

وی یکی از اهداف جدی این وزارتخانه را تکمیل زنجیرۀ تولید مواد معدنی معرفی کرد و گفت: جلوگیری از صادرات مواد خام و تبدیل آن به محصولات با ارزش افزودۀ بالاتر که فناوری، اشتغال و بازگشت سرمایه را در پی دارد، از اولویتهای این وزارتخانه است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به توسعۀ اکتشافات معدنی، افزود: هم اینک در یکی از بزرگترین مناطق دارای ذخایر سنگ آهن کشور واقع در سنگان خواف، ۱۲ هزار کیلومترمربع اکتشاف تکمیلی در خصوص سنگ آهن انجام شده است که نتایج آ

وی یادآور شد: برای تولید این میزان کنسانتره و گندله حداقل باید ۴۰ میلیون تن سنگ آهن از معادن سنگان تأمین شود.
وی با اشاره به محدودیت آب در منطقۀ سنگان، ابراز داشت: در خصوص تامین آب مورد نیاز رایزنی هایی با وزارت نیرو انجام گرفته است.

نعمت زاده با ذکر این مطلب که تا چند سال گذشته ایران واردکنندۀ فولاد بود، اظهار کرد: رویکرد توسعۀ معدن و صنایع معدنی اکنون شرایطی فراهم کرده است که خوشبختانه سال گذشته میزان صادرات فولاد به ۵ میلیون تن رسید؛ این در حالی است که براساس برنامه ریزی های به عمل آمده امیدواریم امسال این رقم به میزان ۸ میلیون تن برسد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: در ابتدای دولت یازدهم، حجم تولید سنگ آهن در کشور سالانه حدود ۶۳ میلیون تن بود؛ اما اینک به ۷۵ میلیون تن رسیده و قرار است تا پایان سال تولید سالانۀ سنگ آهن در ایران به ۱۰۰ میلیون تن برسد.

وی با بیان اینکه در ابتدای فعالیت دولت یازدهم، سالانه ۲۸ میلیون تن کنسانتره تولید میشد و این رقم اکنون به ۵/۴۶ میلیون تن کنسانتره در سال ارتقا یافته است، ادامه داد: بنابر برنامه ریزی های انجام شده مقرر شده است تا پایان سال، میزان کنسانترۀ تولیدی به ۵۵ میلیون تن برسد. ضمن اینکه در بخش گندله نیز میزان تولید ۵/۲۱ میلیون تن بود که اکنون به ۵/۳۹ میلیون تن رسیده و تا آخر سال نیز به گونه ای برنامه ریزی شده است که به ۴۵ میلیون تن دست یابیم.

نعمت زاده میزان تولید آهن اسفنجی در سال ۹۲ را ۷/۱۸ میلیون تن اعلام کرد و افزود: در این بخش اکنون به رقم ۳۰ میلیون تن در سال دست یافته ایم و طبق برنامه تا آخر سال افزایش تولید تا ۳۴ میلیون تن را در دستور کار قرار داده ایم. علاوه براین، در بخش شمش نیز میزان تولید۵/۲۳ میلیون تن بود که اکنون به ۳۱ میلیون تن رسیده و تا آخر سال نیز به ۳۷ میلیون تن دست خواهیم یافت.

گفتنی است، اولین و بزرگترین کارخان گندله سازی شرق کشور در سنگان خراسان رضوی با اتکا به سرمایه و دانش فنی فولاد مبارکه و پیمانکاران داخلی و با حضور مهندس نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت، دکتر بهرام سبحانی، مدیرعامل گروه فولاد مبارکه، محمود نگهبان سلامی، نمایندۀ مردم خواف و رشتخوار، مدیـران عامل شرکتهای فولاد خراسان و صنایع معدنی فولاد سنگان، استاندار، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی و اعضای شورای اسلامی و مسئولان محلی خواف به بهره برداری رسید.


48

انتهای پیام
  • کدخبر: 716198
  • منبع: khabaronline.ir
  • نسخه چاپی

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.