اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، روابط عمومی دانشگاه اصفهان روز چهارشنبه به نقل از دکتر مجتبی شریعتی نیاسر اعلام کرد: کارگروه اولیه برای اجرای این طرح تشکیل شده است و باید تلاش کنیم در عرصه های بین المللی روند رو به رشدی داشته باشیم.
بر اساس طرح مذکور، از میان 16 دانشگاه برتر منتخب کشور، با اتخاذ تدابیر مقتضی و در یک فرآیند 10 ساله، پنج دانشگاه برتر کشور در تراز بین المللی و ارتقاء یافته به سطح 200 دانشگاه مطرح جهان قرار خواهد گرفت.
این دانشگاه ها شامل الزهرا(س)، اصفهان، صنعتی امیرکبیر، تبریز، علوم پایه زنجان، تربیت مدرس، تهران، صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی، خوارزمی، شهید بهشتی، شیراز، صنعتی اصفهان، صنعتی شریف، علامه طباطبایی، علم و صنعت ایران و فردوسی مشهد است.
معاون وزیر علوم در مراسم گرامیداشت روز معلم در دانشگاه اصفهان افزود: کشورمان در اوایل انقلاب 175 هزار دانشجو داشت که امروز به چهار میلیون و 340 هزار دانشجو رسیده و 25 برابر افزایش یافته است.
وی با بیان اینکه تعداد مراکز آموزش عالی کشور در سال 84 بالغ بر 920 مرکز بود، ادامه داد: این تعداد در سال 92 به حدود 2 هزار و 800 مرکز رسیده است.
معاون آموزشی وزارت علوم با اشاره به روند رو به رشد دانشگاه های غیر دولتی، خواستار قانونمند شدن این دانشگاه ها شد و گفت: آئین نامه ها با توجه به ماموریت های هر دانشگاه، تدوین شده و در اختیار این دانشگاه ها قرار گرفته است و هر کدام موظف هستند که در راستای ماموریت خود گام بردارند.
وی، اجرای طرح آمایش آموزش عالی را یکی از مهمترین دغدغه های وزارت علوم دانست که شامل هشت کلید واژه اصلی می شود و باید برای این هشت نکته، برنامه ریزی جامعی انجام گیرد.
شریعتی نیاسر، نخستین نکته مهم در طرح آمایش را ساماندهی موسسات آموزش عالی خواند و گفت: در طرح ساماندهی، صحبت از انحلال هیچ موسسه ای نیست بلکه تنها بحث ارتقا مطرح است.
وی به منطقه بندی مراکز آموزش عالی نیز اشاره کرد و افزود: طرح تقسیم مراکزآموزش عالی به 10 منطقه انجام و ابلاغ شده و ما امروز پیگیر گسترش طرح تفویض اختیار برای مراکز آموزش عالی دانشگاهی و مراکز منطقه ای هستیم.
شریعتی نیاسر به تفویض اختیار در دانشگاه ها اشاره کرد و گفت: دانشگاه های سطح 1 و 2 با سابقه طولانی می توانند برنامه ریزی و تدوین و بازنگری برنامه های درسی را خود انجام دهند و بدون هماهنگی بصورت مستقیم دوره های آموزشی با خارج از کشور نیز برقرار کنند.
وی همچنین دانشگاه اصفهان را یکی از دانشگاه های شاخص و ارزشی کشور خواند و گفت: استان اصفهان با حدود 300 هزار دانشجو و 6 هزار و 400 عضو هیات علمی از لحاظ تعداد استاد و دانشجو، بعد از تهران مقام دوم کشور را دارد.
شریعتی نیاسر افزود: 22 درصد از دانشجویان استان اصفهان در مقطع تحصیلات تکمیلی، 77 درصد در حوزه علوم انسانی و پنج درصد در علوم پایه مشغول به تحصیل هستند.
در این مراسم اساتید بازنشسته، ارتقا یافته به مرتبه استادی و دانشیاری، استادان دارای افتخارات علمی، مدرسان نمونه و اساتید ایثار گر مورد تقدیر قرار گرفتند.
دانشگاه اصفهان به عنوان دانشگاه جامع و مادر استان اصفهان دارای حدود 15 هزاردانشجو و 650 عضو هیات علمی و یکی از دانشگاه های برتر کشور است.
تفاهمنامه های همکاری علمی و پژوهشی این دانشگاه با دانشگاه ها و موسسه های علمی خارجی در دولت یازدهم 275 درصد افزایش یافته است.
ت/3011 خبرنگار: آسیه معینی*** انتشار: سلطانمرادی
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.