اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، عادل علی اف روز سه شنبه در دیدار با استاندار اصفهان در هتل عباسی شهر اصفهان افزود: آماده ایم در ایام نوروز نمایشگاه های فرهنگی و مدنی متعددی در اصفهان دایر کنیم و روابط بین شرکت های گردشگری خود را با اصفهان گسترش دهیم.
وی با اشاره به نامگذاری سال جدید در کشورش بعنوان 'سال همگرایی اسلامی' یادآور شد: مذهب مشترک ایران و آذربایجان بعنوان فرصتی می تواند ظرفیت های گردشگری متقابل را گسترش دهد.
وی گفت: فرهنگ دو کشور در حوزه آشپزی و موسیقی قرابت بسیاری دارد و با توجه به اینکه در برخی دوره ها زبان فارسی در آذربایجان رایج بوده است بسیاری از کلمات فارسی نیز در آذربایجان وجود دارد که می تواند زمینه ساز گسترش فعالیت ها در حوزه گردشگری باشد.
علی اف افزود: همجواری و کاهش هزینه های رفت و برگشت از دیگر مزیت های گردشگری متقابل ایران و آذربایجان است.
وی گفت: با حضور در اصفهان احساس غربت نمی کنم زیرا مشترکات فرهنگی، هنری و گردشگری بسیاری بین اصفهان و آذربایجان وجود دارد.
وی ادامه داد: وزارت فرهنگ و گردشگری آذربایجان70 هزار هنرمند و فرهنگی را در حوزه های تئاتر، سینما، موسیقی و گردشگری تحت پوشش دارد.
قائم مقام وزیر فرهنگ و گردشگری آذربایجان افزود: آذربایجان دارای240 مکتب موسیقیایی است و دهها مکتب تئاتر از جمله 26 مکتب تئاتر دولتی را تحت پوشش دارد.
وی افزود: آذربایجان دارای شش هزار و530 اثر تاریخی و جاذبه گردشگری است که چهار اثر در یونسکو به ثبت رسیده است.
علی اف گفت: سالانه 127 هزار ایرانی به آذربایجان مسافرت می کنند و سفارت این کشور در ایام عید نوروز برای 46 هزار ایرانی ویزا صادر کرده است.
وی اظهار کرد: هر سال50 فستیوال فیلم، تئاتر، موسیقی و معماری در آذربایجان برگزار می شود.
قائم مقام وزیر فرهنگ و گردشگری آذربایجان به ظرفیت های ورزشی کشورش در زمینه جذب گردشگر اشاره کرد و افزود: میزبانی جام ملت های اروپا و میزبانی جام کشورهای مسلمان در ماه 'می' سالجاری از جمله این ظرفیت هاست.
وی گفت: امسال سه هزارو500 ورزشکار مسلمان از کشورهای اسلامی از جمله ایران برای حضور در مسابقات جام کشورهای مسلمان، در آذربایجان حضور خواهند یافت.
علی اف اضافه کرد: در سال 2018 'روز تمدن' در آذربایجان برگزار می شود و اصفهان نیز می تواند با تمام قوا در زمینه های فرهنگی در آذربایجان حضور پیدا کند.
عادل علی اف قائم مقام وزیر فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان، امروز سه شنبه با هدف گسترش روابط فرهنگی و گردشگری وارد اصفهان شد.
با روی کارآمدن دولت تدبیر و امید، زمینه برای بهبود روابط میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان فراهم شده و این فرصت مورد استقبال دو طرف قرار گرفته و به ارتقاء سطح روابط دوجانبه منجر شده است.
7134/6027
خبرنگار: کامران* انتشار: شکراللهی
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.