اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، با توجه به تغییرات اقلیمی شهر اصفهان، افزایش آلاینده های ناشی از وجود صنایع آلاینده، حجم بالای ترافیک، بحران کمبود آب و خشکی زاینده رود، ضرورت برگزاری هرچه وسیعتر این روز بیش از پیش خودنمایی می کند.
البته در کاشت نوع درخت، شرایط اقلیم و بحران خشکسالی شهر اصفهان باید در نظر گرفته شود و با انجام مطالعات لازم در این زمینه، اقدام به کاشت درختان متناسب با این شرایط، مقاوم به خشکی و مناطق حاشیه ای شهر که منبع وجود ریزگردهاست، شود.
بعنوان مثال درخت همیشه سبز زیتون، گیاهی نیمه گرمسیری است و اقلیم های با زمستان ملایم را می پسندد و خاک دارای کلسیم برای رشد آن بسیار مناسب بوده و با آبیاری تحت فشار قابلیت باروری کافی دارد، از این رو برای کاشت و سرمایه گذاری در استان اصفهان نیز گیاهی کاملا مفید و مقرون به صرفه محسوب می شود.
همیشه سبز بودن درخت زیتون برای کاهش آلودگی، مفیدتر از دیگر گونه های گیاهی است کمااینکه با ایجاد ارزش افزوده، مزیت اقتصادی نیز به ارمغان می آورد.
کاشت درختچه تاغ و گیاهانی از این دست در مناطق مستعد ریزگرد، از انتقال آلاینده های زیستی به شهرها جلوگیری می کند.
کاشت نهال و درختکاری، رسم خوشایند دیرینه ای است که از ایران باستان تاکنون به یادگار مانده و در ادیان مختلف از جمله اسلام نیز بر انجام آن تاکید شده است.
در ایران از دیر باز کاشت درخت و گیاه اهمیت ویژه ای داشته چنانکه در نگاره ها و آثار باستانی مانند حجاری های دوره هخامنشی در تخت جمشید، نماد درخت زندگی یا سرو دیده می شود.
سرو بدلیل اینکه درختی همیشه سبز است، همواره در ایران از اهمیت خاصی برخوردار بوده است، کمااینکه هم اینک در نزدیک ابرقو یزد سروی چهار هزار ساله وجود دارد.
در سایر هنرهای ایرانی مانند مینیاتور هم درخت جایگاه ویژه ای دارد.
در ایران باستان، یکی از شش مرحله آفرینش را آفرینش گیاه می دانند، در باور سنتی آنها جشن موسوم به'گاهنبار' برابر با مرحله چهارم آفرینش و هنگامی است که خداوند، گیاه و رستنی ها را آفرید، بنابراین این روز را جشن می گرفتند و خداوند را برای آفرینش گیاه، سپاس و ستایش می گفتند.
در ایران باستان همچنین هر فرد هنگام تولد فرزند خود موظف بوده است یک نهال(غالباٌ درخت سرو ) را بکارد و درخت را به نام فرزندش بنامد.
پیامبر (ص) بزرگ اسلام نیز در باره کاشت درخت و اهمیت آن می فرماید:«اگر شخصی درختی بکارد یا مزرعه ای را به زیر کشت ببرد و انسان ها، حیوانات یا پرندگان از آن بخورند، این کار صدقه ای از طرف آن شخص شمرده می شود».
همچنین در روایتی از یکی از معصومین(ع) نقل شده است: “حتی اگر دیدید قیامت برپا شد و شما مشغول کاشتن درختی بودید، از این عمل نیک خود دست برندارید”.
حضرت علی علیه السلام نیز در مدینه باغ های خرمای فراوانی به وجود آورد و بیشتر آنها را در راه خدا وقف کرد.
اینها همه نشانگر تاکید و توصیه اولیای اسلام به حفظ و حراست از درختان و اهمیت درختکاری است.
البته روز درختکاری نباید منحصر به یک روز خاص از ایام سال باشد بلکه هر روز می تواند با مشارکت حداکثری افراد جامعه در همه سنین و اقشار به این کار پسندیده مبادرت ورزید تا فرهنگ درختکاری و اهمیت دادن به آن نیز در دل آحاد جامعه نهادینه شود.
روز درختکاری در سال 1872 و در ایالت نبراسکای آمریکا و در 10 آوریل (21 فروردین) توسط فردی به نام 'جولیوس استرلینگ مورتون'(J.Sterling Morton ) برگزار شد و گفته می شود که در آن روز بیش از یک میلیون درخت کاشته شد که بعد از مدتی این تاریخ به آخرین جمعه ماه آوریل انتقال یافت.
در منابع آمده است: امروزه بیشتر کشورهای دنیا روز درختکاری را محترم شمرده و در این روز درخت ها و نهال های متفاوتی می کارند اما تاریخ این روز با توجه به آب و هوای هر کشور متفاوت است و درموقعی از سال، این کار را انجام می دهند که درخت قابلیت رشد کردن دارد.
برای نمونه کشورهای آلمان، مصر، پاکستان و مکزیک این روز را به ترتیب در روزهای پنج اردیبهشت، 26 بهمن، 27 مرداد و دومین پنجشنبه از ماه جولای برگزار می کنند.
در شهر اصفهان نیز هر سال برنامه های مختلفی برای جلب مشارکت مردم در این آیین پسندیده و کاشت نهال صورت می گیرد که از جمله آن توزیع نهال رایگان توسط شهرداری است.
امسال نیز پویش مردمی با عنوان'درختی برای مادرم' به یاد بانو فاطمه زهرا(س) از جمله ایده های مدیریت شهری اصفهان است که به این مناسبت راه اندازی شده است.
مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه در گذشته اصفهان به 'باغشهر'معروف بوده است، گفت: اکنون بدلیل کاهش میانگین بارش در این شهر به زیر 80 میلیمتر، وضعیت خشکسالی و کم آبی، ریشه درختان کنار مادی ها مورد تهدید خشکسالی قرار گرفته و درختان سطح شهر ضعیف شده است.
احمد سلیمانی پور افزود: در فضای سبز اصفهان بالغ بر دو میلیون و 700 هزار اصله درخت وجود داشته که در دهه گذشته بالغ بر یکصد هرار اصله از آنها از بین رفته است.
وی گفت: فضای سبز اصفهان بالغ بر پنج هزار و300 هکتار است که سه هزار و 700 هکتار آن در اختیار شهرداری قرار دارد و نیاز آبی سالانه آن 54 میلیون مترمکعب است.
سلیمانی پور افزود: با توجه به وضعیت فعلی و کم آبی، فضای سبز موجود تنها با 38 میلیون متر مکعب آبیاری می شود.
وی اضافه کرد: اکنون حدود 580 هکتار چمن در اختیار سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری قرار دارد و با توجه به کمبود آب، در برنامه جایگزین با چمن های مقاوم و نیاز آبی کم و در مکان هایی که امکان انتقال آب در آنها وجود ندارد، اقدام به حذف چمن شده است.
سلیمانی پور ادامه داد: با کاشت 260 گونه گیاهی متحمل(گیاهان مقاوم در برابر خشکسالی) از جمله درخت و درختچه به سمت استفاده از گونه های گیاهی دارای نیاز آبی کم، فضای سبز پایدار شهری توسعه داده شده است.
اکنون دو میلیون و 600 هزار اصله درخت در کلانشهر اصفهان وجود دارد که از این میزان یکهزار و 200 هکتار در منطقه 'ناژوان' واقع است.
210 هکتار از رقم مزبور در اختیار شهرداری و مابقی در دست اشخاص است.
این در حالیست که 750 هکتار عرصه فضای سبز در شرق و یکهزار هکتار در کمربند فضای سبز شهر اصفهان قرار دارد.
در ایران، روزهای 15 تا 22 اسفند بعنوان “هفته منابع طبیعی” نامگذاری شده که نخستین روز این هفته یعنی 15 اسفند 'روز ‌درختکاری' است.
گ/7153/ 6027 **خبرنگار: هُدا استکی* انتشار: شکراللهی

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.