اخبار مرتبط

سروده‌ای به یاد چهره تابناک اسلام و ایران آیت‌الله هاشمی رفسنجانی(ره)؛

افشین علاء در کانال تلگرامی نوشت؛

به گزارش ایرنا، محمد حسن سمسار عصر روز یکشنبه در نشست نقد و بررسی در آئین اختتامیه نخستین کنگره بین‌ المللی محتشم کاشانی در دانشگاه آزاد اسلامی کاشان اظهار کرد: شناساندن سابقه یکتاپرستی، فرهنگ و تمدن ایران پاسخی موثر بر معرفی غلط ایران در صحنه بین المللی و تبلیغات و القاب ناروا علیه ایران و ایرانی است.
وی با اشاره به اعتراف دشمنان به فرهنگ و تمدن کشورمان، افزود: افرادی که با فضای مجازی سر و کار دارند می بینند، بدترین دشمنان ما قادر به انکار فرهنگ و تمدن ایرانی نیستند.
مشاور عالی دائره المعارف بزرگ اسلامی تصریح کرد: شهرهای تبریز، اصفهان و شیراز که دارای سابقه تاریخی درخشان هستند، نیازمند تلاش بیشتر برای شناسایی در سطح جهان دارند.
به گفته وی، این شهرها با قدمت و سابقه کهن با هیچکدام از شهرهای معروف جهان امروز قابل مقایسه نیست.
وی، معرفی کاشان و تمدن آن را اقدامی شایسته بیان کرد و گفت: کاشان بخشی از ایران است و ایران شهرهای بسیار نیازمند به معرفی دارد.
سمسار خاطرنشان کرد: کاشان بدون شک یکی از کهن ترین شهرنشین های ایران و پرورش دهنده بزرگترین هنرمندان ایرانی در همه زمینه ها از معماری، سفالگری، خوشنویسی، نقاشی، نگارگری، بافندگی و هنرهای دیگر هست که باید آن را به مردم ایران وجهان معرفی کنیم.
گفت: کاشان تاکنون با برگزاری سمینارهای معرفی مفاخر وبخشی از سابقه فرهنگی و تاریخی این مرز و بوم کوتاهی نکرده است.
وی ابزار امیدواری کرد: کاشان با برگزاری سمینارهای مفاخر علمی، ادبی، فرهنگی و هنری برای تمام شهرهای ایران با وجود حداقل امکانات مورد الگو قرارگیرد.
کنگره بین المللی محتشم کاشانی با هدف بزرگداشت مقام این شاعر پرآوازه مرثیه سرای کشور با حضور شاعران، نویسندگان و فرهیخگان سراسر کشور و چند کشور خارجی به مدت دو در دانشگاه آزاد اسلامی کاشان برگزار شد.
رونمایی از سردیس محشتم، برپایی نمایشگاه های «عکس هایی از جنس محتشم» و آثار خوشنویسان با موضوع «شعرهای محتشم» ، برگزاری همایش ملی شعر محتشم و شعر و ذکر و تجدید چاپ دیوان محتشم از جمله برنامه های جانبی کنگره بین المللی محتشم کاشانی بود.
«کمال الدین علی محتشم کاشانی» اوایل قرن نهم هجری و همزمان با پادشاهی شاه تهماسب صفوی در کاشان چشم به جهان گشود و در ربیع الاول سال 996 درگذشت.
شعر عاشورایی بسیار معروف با مطلع «باز این چه شورش است که در خلق عالم است» از جمله اثرهای گرانسنگ این شاعر پرآوازه مرثیه سرای کشور است.
آرامگاه این شاعر مرثیه سرا در خیابان محتشم کاشان قرار دارد.
7408/6136 * خبرنگار: یوسف صائب * انتشار: محمد جهانگیریان

* آگاهی از آخرین اخبار شهرستان های شمال استان اصفهان در کانال تلگرام ایرنا کاشان:
* لینک های جستجو کانال: irnakashan / https://telegram.me/irnakashan@
*ایمیل: kashan@irna.ir

اخبار مرتبط

سروده‌ای به یاد چهره تابناک اسلام و ایران آیت‌الله هاشمی رفسنجانی(ره)؛

افشین علاء در کانال تلگرامی نوشت؛

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.