اخبار مرتبط

در این مطلب آمده است: در پی ناکامی دولتمردان آمریکایی در تحقق سیاست‌ های منطقه ‌ای این کشور، به خصوص در حمایت از تروریست ‌های تکفیری تروریستی داعش، جبهه النصره و ... در سوریه و عراق و ادامه تلاش واشنگتن برای تحقق معامله منحوس قرن، همچنین شکست در راهبرد مقابله با محور مقاومت از فلسطین گرفته تا یمن و افزایش نفوذ منطقه ‌ای ایران، دولت آمریکا، رسما قصد دولت این کشور برای معرفی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی را اعلام کرد. این اولین بار است که نابخردانه ‌ترین اقدام آمریکا و در بدترین دوران حاکمیتش که در دست انسانی دیوانه و خودخواه است، ظهور می ‌کند. تا به حال کسی سراغ ندارد یک نهاد رسمی کشوری از طرف کشوری دیگر اینگونه مورد تهاجم علنی قرار گیرد و تروریست نامیده شود و بالاترین تحریم ‌ها بر او وارد شود، البته این حرکت به کلی بی ‌اثر و بی ‌ارزش است؛ زیرا دنیا می‌ داند آمریکا خود مادر و حامی اصلی تروریست و صادر کننده آن به کشورهاست و نقطه مقابلش در منطقه، ایران و سربازان غیور سپاه هستند؛ لذا این نشان از نقش‌ آفرینی سپاه در مقابله با عملکردهای سر کشانه استکبار در منطقه و حتی جهان است. آمریکا فکر می ‌کند با این حرکت نامعقول می ‌تواند فشار اقتصادی بر ملت ایران را تشدید کند و به اهداف خود نزدیک شود! اما باید بداند که این تهاجمی که بیشتر جنبه روانی دارد تا عملی، تأثیر چندانی در پیشبرد اهداف استکبار در ایران و منطقه نخواهد داشت، بلکه موجب بی ‌اعتباری دولت ترامپ خواهد شد و قطعا در این تصمیم، آمریکا تنها و منزوی خواهد ماند. دنیا به هیچ وجه آمریکا را همراهی نمی ‌کند، چنانچه پس از چند روز هیچ اقبالی از طرف دنیا صورت نگرفته، تنها نتانیاهو از این تصمیم حمایت کرده و بس، او هم که مطرود ترین در منطقه و بلکه در جهان است. بالعکس، کشورهای ترکیه، عراق، قطر و... به شدت سیاست آمریکا را محکوم کرده ‌اند و جریان ‌های مقاومت و نهضت ‌های اسلامی، جهاد اسلامی، انصاراللهیمن و بسیاری دیگر از سپاه حمایت کرده ‌اند، حتی توکیو و انگلیس اعلام کرده‌ اند از سیاست آمریکا تبعیت نمی ‌کنند.
به یقین این تصمیم آمریکا محکوم به شکست خواهد بود و اوضاع به گونه‌ ای خواهد شد که تصمیم اخیر آمریکا علیه سپاه عملا به سندی برای اثبات بی ‌اعتباری بیشتر آمریکا در منطقه و جهان تبدیل می‌ شود. چنانچه پشتیبانی ‌های متکثر از سپاه در همین چند روز چه در داخل و چه در خارج دلیل بی ‌اعتباری تصمیم آمریکا است. از طرفی این اقدام همدلی بیشتر در ایران را سبب می ‌شود و افکار و اندیشه و امکانات کامل در مقابل او قرار خواهد گرفت. آری، آنها دنبال انزوای سپاه هستند؛ اما اقبال بیشتر دنیا را دنبال خواهد داشت و خود منزوی خواهند شد. تلاش برای تروریستی نامیدن سپاه در سال‌ های گذشته نیز بارها توسط مقامات و رسانه ‌های آمریکایی مطرح شده بود؛ اما به دلیل تبعات آن هیچ گاه رنگ واقعیت به خود نگرفته بود. اما امروز کسی در رأس حکومت آمریکا ست که نه سیاست می‌ فهمد و نه عقلی دارد؛ لذا خطرناک‌ ترین تصمیم را اتخاذ می ‌کند که دودش به چشم خودش و همراهانش خواهد رفت. بی ‌تردید این تصمیم می‌ تواند خطراتی را متوجه نیروهای آمریکایی که در خارج از مرزهای این کشور مستقرند، کند و آنها را در معرض خطرهای سنگین قرار دهد، خطرهایی که جبرانش بسی مشکل به نظر می‌ رسد . تلاش دولت ترامپ برای تروریستی نامیدن سپاه در راستای فشار حداکثری به ایران، برای محدود کردن قدرت منطقه ‌ای است؛ زیرا آمریکا از قدرت و اقتدار ایران در منطقه به شدت در رنج است. او خوب می‌ داند که اگر ایران و سپاه نبود حاکمیت بلامنازع او در منطقه تثبیت می‌ شد و همه منابع منطقه در اختیارش قرار می ‌گرفت، یعنی هم استثمار می‌ کرد و هم استعمار، هم می ‌کشت هم می ‌برد! و... از طرفی او می‌ خواهد فشار اقتصادی بیشتر بر ایران وارد کند تا عرصه را تنگ ‌تر نماید و مردم با مشکلات بیشتر معیشتی مواجه و بین مردم و حکومت فاصله بیندازد؟ اما زهی خیال باطل که با همه مشکلات، این مردم دست از اهداف آزادگی و استقلال و اسلام‌ خواهی خود بر نمی ‌دارند. دیگر هدف آمریکا تضعیف برنامه موشکی ایران و از بین‌ بردن مؤلفه‌ های اقتدار آن است. آنها از هر دری برای محدود نمودن قدرت موشکی و اقتدار ایران وارد شدند؛ اما نتیجه عکس گرفتند و این بار نیز به نتیجه بهتری دست نخواهند یافت، بلکه جوانان این ملت حساس ‌تر خواهند شد و دست به کارهای بزرگ ‌تری در افزایش اقتدار ایران‌ زمین خواهند زد که به زودی دنیا شاهد این جهش خواهند بود. آری، پس از امضای بر جام، پیروزی ‌های محور مقاومت در عراق، سوریه، یمن و ... موجب شد تا از زمان باراک اوباما موضوع تروریستی نامیدن سپاه پاسداران به طور جدی پیگیری شود؛ زیرا بسیاری از این پیروزی ‌ها را دشمن محصول قدرت و تدبیر و نفوذ سپاه ایران در منطقه می ‌داند که البته بی‌ جا هم نیست؛ اما این به آنها چه ربطی دارد و از این منطقه چه می‌ خواهند که موفقیت کشورهای این محدوده اینگونه آنها را بر آشفته می‌ کند؟
حالا و با این تصمیم، وقت آن رسیده است که آمریکا باید «پایگاه ‌های منطقه‌ ای خود را تا شعاع 2 هزار کیلومتری برد موشک ‌های ایران منتقل کند» و الا خود داند که چه اتفاقی خواهد افتاد. نکته ‌ای که واضح و مبرهن است این که سپاه پاسداران یک نهاد نظامی و مردمی و مبتنی بر ارزش ‌های انقلاب اسلامی است که در فعالیت ‌های منطقه‌ ای خود کمک به کشورها و ملت‌ های مظلوم منطقه را در دستور کار دارد؛ اما اینکه نیروهای آمریکایی در منطقه خاورمیانه چه می‌ کنند جای پرسش و بحث است.
از سوی دیگر همزمانی تشدید فشارهای آمریکا و اروپا علیه فعالیت ‌های منطقه و برنامه دفاعی نیز بدون شک نشان ‌دهنده نقشه مشترک غرب برای تغییر رفتار ایران در منطقه است که این آرزو را به گور خواهند برد. این بدعت نا بخردانه جهان را در آزمونی جدید قرار می‌ دهد که آیا تا کجا خاموش خواهند بود تا زمانی که آمریکا همین رفتار را تعمیم دهد یا مقابلش صف‌ آرایی می ‌کنند که این بدعت در نطفه خاموش شود و جهان راه درست را بپیماید. البته در چند روز گذشته، نه دنیا به اقدام آمریکا را شاهد بودیم که امری ارزشمند برای جامعه بشری خواهد بود.
/6026/7141
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.