اخبار مرتبط

به عنوان نمونه پیاده سازی سامانه های رزرو مراکز اقامت موقت گردشگران و اجاره منازل استیجاری به گردشگران کمک خواهد کرد تا با کمترین هزینه، محل مطمئن و مناسبی برای اقامت در طول سفر در اختیار داشته باشند.
این سامانه ها سبب خواهد شد که مالکان با خیال آسوده منازل خود را در اختیار گردشگران و مسافران قرار داده و بخش مدیریت شهری برنامه دقیق تری در این زمینه داشته باشد.
به کارگیری فناوری اطلاعات می تواند در رونق بخشی، گردشگری سهم بسزایی داشته باشد و استفاده از یک سامانه خاص توسط شهروندان و گردشگران و یا استفاده از سامانه های متصل و یکپارچه موجب می شود، مدیریت گردشگری بر وضعیت اسکان گردشگران نظارت موثری داشته باشد.
پیاده سازی و به کارگیری سامانه های مبتنی بر فناوری اطلاعات تاثیر بسزایی در حوزه های خدمات، ترافیک، ایمنی و مدیریت شهری خواهد داشت به طوری که با استفاده از این سامانه ها می توان وضعیت تردد، امنیت و ارایه خدمات به مسافران و گردشگران را به شکل مناسب برنامه ریزی کرد.
در سامانه های گردشگری می توان به مسافران داخلی و خارجی در برنامه ریزی سفر و استفاده از امکانات و مراکز تفریحی و رفاهی کمک کرد، البته این امر منوط به فراهم شدن امکانات زیرساختی مانند تسهیل در پرداخت های الکترونیکی گردشگران خارجی می باشد.
براساس آمار رسمی، 53 درصد مردم جهان کاربر اینترنت و 42 درصد آنان کاربر فعال شبکه های اجتماعی هستند، کاربران موبایل 68 درصد و کاربران فعال شبکه های اجتماعی موبایل 39 درصد است که این آمار در ایران برای کاربران اینترنت 69 درصد، کاربران فعال در شبکه های اجتماعی 49 درصد و کاربران فعال شبکه های اجتماعی موبایل 49 درصد است.
در سال 2017 میلادی چین، هند و برزیل به ترتیب با 63.8، 31.5، 19.1 درصد مقام اول تا سوم جهان را در رشد تجارت الکترونیک داشتند و روسیه، کانادا، انگلیس و آمریکا در رده های بعدی قرار گرفتند و در سال 2017 تجارت الکترونیکی خرده فروشی در دنیا 2 برابر شد و این تجارت در سال 1396 در ایران 37 درصد رشد کرد.
بر اساس اعلام کارشناسان این حوزه، به ازای هر 35 نفر، یک واحد صنفی در کشور راه‌اندازی شده که این رقم هفت برابر متوسط جهانی است پر واضح است رونق کسب و کار در بستر فضای مجازی بی شک از هزینه های سربار می کاهد.
بر اساس آمار رسمی، حدود 600 هزار کانال شبکه های مجازی در کشور فعالیت دارند که بیش از 40 درصد آنها را فروشگاه ‌های مجازی‌ تشکیل می دهند اما در میان آنها تنها تعداد اندکی صنعت گردشگری را محور فعالیت خود قرار داده اند و به فعالیت در این حوزه می پردازند.
توجه به صنعت گردشگری یکی از عوامل توسعه پایدار به شمار می رود، اصفهان با بیش از 22 هزار اثر تاریخی (یک هزار و 850 اثر ملی و هفت اثر ثبت جهانی) و افزون بر 600 خانه تاریخی در کانون توجه علاقه مندان حوزه گردشگری، باستان شناسی، معماری و هنر است.
استان اصفهان قطب گردشگری کشور محسوب می شود و سالانه پذیرای میلیونها مسافر داخلی و خارجی است.
** خبرنگار ایرنا در مرکز اصفهان
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.