اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری دوشنبه شب در آیین سالروز شهادت امامزاده علی ابن محمد باقر (ع) در مشهد اردهال کاشان افزود: باورها و آشنایی با احکام الهی باید عمیق باشد زیرا چنان که حضرت امام علی (ع) فرمودند، نخستین گام برای دینداری شناخت دین می باشد.
وی بیان کرد: امروز همه امکانات از فضای مجازی و حقیقی مانند مسجدها، حسینیه ها، بقعه های متبرکه، انتشارات و کتاب هایی که تالیف شده، زمینه شناخت و آگاهی با دین اسلام را فراهم کرده است.
عضو مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: اگر باورهای جوانان مسلمان بر پایه درستی استوار باشد، در پاسخ به شبهه های مطرح در دانشگاه ها یا فضای مجازی رنگ نباخته و محکم به آن پاسخ می دهند.
وی با توصیه به نوجوانان و جوانان برای خواندن کتاب و بهره بردن از حوزه های علمیه عنوان کرد: وقتی جوانان ما بی پناه باشند، مورد هجمه قرار می گیرند زیرا دین را در حقیقت نشناختند و از این رو با کوچکترین پرسش و یا شبهه ای تسلیم می شوند.
حسینی بوشهری در ادامه به شهادت امامزاده علی ابن محمد باقر (ع) مشهد اردهال در سال 116 هجری قمری یادآور شد: آن امامزاده والامقام پس از سه سال کار بسیار بزرگ تبلیغی در این منطقه به شهادت رسید و مردم وفادار فین کاشان و روستای خاوه با تمام وجود سالانه برای شهادت این فرزند بلافصل امام پنجم در جمعه هفته دوم مهر یکی از بزرگترین آیین های عزاداری را برگزار می کنند.
وی افزود: با توجه به ارادتی که مردم منطقه به اهل بیت (ع) داشتند، امامزاده علی ابن محمد باقر (ع) در پی دعوت مردم فین کاشان به دستور پدر بزرگوارشان برای تبلیغ دین و تبیین احکام اسلام راهی ایران شد.
دبیر شورای عالی حوزه های علمیه کشور علی ابن محمد باقر (ع) را امامزاده ای مبلغ به تمام معنا، امام جمعه و جماعت و گره گشای مشکلات مردم برشمرد که در سن 32 سالگی در راه دفاع از دین به شهادت رسید.
وی دین را مایه زندگی جاودان دانست و بیان کرد: مایه امتیاز انسان امکان ارتباط با جهان ماورا با استفاده از دین است زیرا در پرتو دین، انسان معنای حقیقی زندگی را درک می کند.
حسینی بوشهری تاکید کرد: امروز وظیفه همه ما با گذشت 40 سال از پیروزی انقلاب، دفاع از قرآن و اسلام است زیرا مجموعه وظیفه ها، قوانین، ارزش ها و دستورهای الهی به عنوان راهنمای خوشبختی بشر در اسلام به عنوان کاملترین دین وجود دارد.
بر اساس اسناد، شهادت فرزند حضرت امام محمد باقر (ع) در روز 27 جمادی الثانی سال 116 هجری قمری مصادف با ماه مهر حدود 55 سال پس از واقعه کربلا رخ داده است.
علی ابن محمد باقر برادر حضرت امام صادق (ع) در سال 113 هجری قمری به دعوت اهالی فین کاشان از سوی پدر بزرگوارش برای ترویج دین اسلام به ایران ماموریت یافت که پس از سه سال تلاش سرانجام در جنگی نابرابر به همراه جمعی از یاران در خطه اردهال کاشان شهید شدند.
به همین مناسبت هر سال آیین سنتی مذهبی قالیشویان فین کاشان در دومین جمعه مهر در محل شهادت این امامزاده بزرگوار برگزار می شود و در آن هزاران نفر از چوب به دستان فین کاشان قالی مقدس را به عنوان نمادی از پیکر مثله شده فرزند امام پنجم (ع) از خادمین آستان مقدس تحویل گرفته و بر دوش خود حسین حسین گویان به سوی چشمه آبی می برند.
عزاداران با پاشیدن آب و شستن قالی به صورت نمادین آن را در پناه چوب ها روی دست گرفته و با ندای یاحسین یاحسین به سوی مرقد بازمی گردانند و قالی مقدس را دوباره تحویل خادمان آستان می دهند.
آیین سنتی مذهبی قالیشویان به عنوان تنها آیین مذهبی که با تاریخ هجری شمسی در کشور برگزار می شود، به عنوان میراث جهانی ناملموس ایران در فهرست یونسکو (سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد) به ثبت رسیده است.
مشهد اردهال در 45 کیلومتری جنوب غربی کاشان قرار دارد.
6136/8123
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.