اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، سرهنگ سید حسین انوری روز چهارشنبه در نخستین نشست خبری قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه صاحب الزمان(عج) در سالن اجتماعات بسیج افزود: ضریب محرومیت شهرستان ها و دهستان ها 10 است که در کلان کشور بیش از ضریب 9 محرومیت نداریم.
وی ادامه داد: براساس اعلام وزارت کشور بیشترین ضریب محرومیت در اصفهان هشت است که مربوط به شهرستان فریدونشهر دهستان پشت کوه موگویی ، دهستان ییلاق، پادنا و خوربیابانک، جندق و نخلستان است.
به گفته مسوول قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه صاحب الزمان اصفهان، این قرارگاه در راستای پیشرفت و آبادانی دهستان ها حدود 49 دهستان را هدفگذاری کرده و در سال اول تشکیل قرارگاه (سال گذشته) اقدامات آبادسازی 6 دهستان را انجام داده است.
وی اضافه کرد: دلیل تشکیل این قرارگاه بنا به فرمایشات رهبری بوده که فرمودند باید در کشور یکهزار نقطه آباد ایجاد و این نقاط الگویی برای پیشرفت و آبادانی کشور باشد، همچنین نباید طرح هایی محرومیت زدایی تنها به ایجاد زیرساخت بسنده کنند زیرا در زمان حال محرومیت در بخش های مختلف از جمله اشتغال وجود دارد.
سرهنگ انوری، سرآمد در مناطق محروم، فرهنگ، اشتغال، زیرساخت، تعلیم و تربیت، سلامت و فرهنگ اجتماعی را از جمله اقدامات در دست اجرای قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاهخ صاحب الزمان (عج) اصفهان دانست.
وی با بیان اینکه یکهزار دهستان آبادی که رهبری مدنظر داشتند از میان دهستان ها با ضریب بالای محرومیت انتخاب شدند، ادامه داد: براساس ضرایب محرومیت یکهزار دهستان از دهستان های کشور انتخاب و در سال گذشته ١٢٠ دهستان برای هدفگذاری انتخاب شدند.
مسوول قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه صاحب الزمان (عج) اصفهان خاطرنشان کرد: تفاوت این قرارگاه با سایر نهادهای محرومیت زدا این است که کار مطالعاتی جامع برای جمع آوری اطلاعات جامع، علمی و فرهنگی در زمینه دهستان جمع آوری و نقاط ضعف و قوت در همه عرصه ها مورد بررسی قرار می گیرد.
به گفته وی تهدید و فرصت هایی که در عرصه های مختلف برای روستا وجود دارد براساس نقشه راهی جمع آوری و تدوین می شود.
انوری بیان کرد: در نقشه راه دهستان اقدامات براساس مولفه هایی از جمله نقش سپاه، دولت، خیرین، گروه های جهادی و مردم در نظر گرفته می شود و قرارگاه موظف است برای اجرای طرح های محرومیت زدایی از تمامی ظرفیت ها استفاده کند.
وی اضافه کرد: پنج کارگروه از جمله سرآمد، زیرساخت، عمرانی، تعلیم و تربیت، فرهنگی اجتماعی و اشتغال در ذیل این قرارگاه به فعالیت می پردازند همچنین کارگروه مشارکت های مردمی به تازگی به قرارگاه استان اضافه شده است.
مسوول قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه صاحب الزمان (عج) اصفهان اضافه کرد: این کارگروه ها با تمام عملیات اجرایی براساس نقشه راه تعیین شده است و برخی از نقشه راه هارا به موسسات علمی و پژوهشی دانشگاه ها ارائه دادیم تا از نظر استادان بهره ببریم.
وی با بیان اینکه هدف پروژه های عمرانی این قرارگاه در مناطق محروم تاثیرگذار برروی اشتغال و معیشت مردم است، گفت: 90 درصد پروژه های قرارگاه در زمینه احیای قنات، چاه، کانال کشی آب کشاورزی و ایجاد زیرساخت های متناسب با اشتغال روستا است.
انوری تصریح کرد: از سال گذشته تاکنون 134 پروژه عمرانی شامل آبرسانی شرب و کشاورزی، بهسازی چشمه ها، احداث و مرمت مخازن، تعمیر و مرمت قنوات، احداث و مرمت سیل بندها، ذخیره آب و تکمیل خانه عالم، احداث مدرسه و تعمیر و مرمت مدارس، احداث منازل محرومان، تکمیل مساجد خیران و تعویض شبکه روستاها در 6 دهستان اجرایی شده است.
وی اضافه کرد: حدود 40 پروژه از 134 پروژه عمرانی با اعتباری بالغ بر 24 میلیارد ریال توسط قرارگاه و 96 پروژه با اعتبار 17 میلیارد ریال توسط خیران سرمایه گذاری شده است که نقش دولت در همه پروژه ها دیده شده است.
مسوول قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه صاحب الزمان اصفهان با بیان اینکه در راستای اشتغال سه هدف به صورت جدی دنبال می شود، گفت: اصلاح وضعیت اشتغال موجود در شهرستان ها، توسعه اشتغال موجود و ایجاد اشتغال جدید از جمله اهداف است.
به گفته وی تاکنون 400 نفر اشتغال مستقیم و بدون تسهیلات ایجاد شده است و سه هزار نفر هم در این راستا آموزش های لازم را فراگرفتند.
انوری اظهارداشت: برای سال آینده 133 پروژه در راستای ایجاد اشتغال و معیشت مردم با اعتباری بالغ بر 130 میلیارد ریال پیش بینی شده است.
به گزارش ایرنا، تفاوت قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه ساحل الزمان با بسیج سازندگی در زمینه زیرساخت است و فعالیت بر روی عرصه های مختلف است.
این قرارگاه از 2 سال گذشته تاکنون براساس اجرای منویات رهبری و آبادسازی نقاط محروم شکل گرفته است.
9913/6026/
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.