تاج الملوک معروف به ام‌الخاقان، ملکه دوره مظفرالدین شاه قاجار بود و محمدعلی شاه فرزند اوست؛ او دختر میرزاتقی خان امیر کبیر و عزت‌الدوله (خواهر ناصرالدین‌شاه قاجار) بود که با پسر دایی خود مظفرالدین شاه ازدواج کرد و محمدعلی شاه را در تبریز به دنیا آورد.
ام الخاقان زمانی که محمدعلی شاه از ایران تبعید شد همراهش رفت اما در قصر شیرین فوت کرد و مزارش در کربلا در کنار امیرکبیر قرار دارد.
مسعود کثیری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این نامه در سال 1287 هجری شمسی و توسط یکی از پیشکاران ام الخاقان به نام ' میرزا محمد هادی الموسوی' و با شرح فراغ و دلتنگی از رفتن این زن نوشته شده است.
وی با بیان اینکه این نامه در بازدید از یک خانه قدیمی در حوالی میدان امام اصفهان کشف شد، خاطرنشان کرد: تحقیقات اولیه نشان می دهد که این خانه از مِلک های خاندان ظل السلطان (حاکم اصفهان در زمان قاجار) می باشد البته اکنون در اختیار مالک خصوصی است اما کسی در آن سکونت ندارد و نیمه خرابه است.
کثیری با تاکید بر اینکه این نامه هیچگاه به مخاطب، ارسال نشده و تا زمان کشف هنوز باز نشده بود، تصریح کرد: این نامه بر روی کاغذ خانبالغ ( کاغذ چینی) نوشته و همراه با 2 نامه دیگر با کرباس کوچک پوشانده شده بود که یکی از نامه ها خطاب به خواهر میرزا محمد هادی و یکی از ندیمه های ام الخاقان نوشته شده و گیرنده نامه دیگر، مشخص نیست.
مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی اصفهان گفت: احتمال می رود این نامه پس از فوت ام الخاقان نوشته شده و وقتی خبر درگذشت این زن به میرزا محمد هادی می رسد، وی دیگر از فرستادن آن منصرف می شود.
کثیری خاطرنشان کرد: اصل نامه مذکور پس از فهرست نویسی در موزه سازمان اسناد و کتابخانه ملی اصفهان نگهداری و نسخه های کپی شده آن برای پژوهشگران و تاریخدانان استفاده می شود.
3011
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.