اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، محمد اسلامی روز پنجشنبه در حاشیه بهره برداری سه طرح عمرانی در جمع خبرنگارن کاشان افزود: یکی از اولویت های دولت تدبیر و امید ارتقای ایمنی و حذف یا کاهش نقاط آسیب پذیر و حادثه خیز بود که با اهتمام ویژه پیگیری می شود تا با کمک مجلس شورای اسلامی در سال 98 و 99 نقاط اولویت دار را در دستور کار قرار دهیم.
وی اظهارداشت : محور کاشان - بزرک یکی از این طرح های ایمن سازی است که مردم با حادثه های ناگواری در آن رو به رو بودند و این امر ناشی از رشد ترددها به دلیل فعالیت های پیرامون منطقه می باشد و با توجه به نیاز تردد بیشتر به دلیل توسعه در آینده، این محور در اولویت قرار گرفت.
وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: بخش مهمی از مسائل و مشکلات این راه که دغدغه 40 ساله مردم منطقه بود با اجرای طرح برطرف می شود و امیدواریم پیمانکار بتواند بر اساس زمانبندی کار را به پایان برساند.
وی ادامه داد : برای اجرای همه طرح های نیمه تمام نزدیک 200 هزار میلیارد تومان نیاز است و با توجه به میزان اعتبار مصوب سالانه، اجرای آنها زمان زیادی می خواهد و منابع دولتی کفایت نمی کند بر این اساس سیاست ها بر پایه تعریف طرح ها در چارچوب الگوی اقتصادی شکل گرفت تا مردم بتوانند برای سرمایه گذاری ورود کنند.
اسلامی اضافه کرد : با این روش هم کسب و کار اقتصادی و درآمدزایی در پرتو این مسوولیت پذیری صورت می گیرد و هم راهسازی، ایمن سازی و بهسازی را صورت خواهد گرفت.
وی ادامه داد: تهاتر از دیگر روش ها برای تکمیل طرح های نیمه تمام است که با ملک یا دیگر الگوهایی که در قانون بودجه برای پرداخت بدهی دولت به پیمانکاران پیش بینی شده می توانیم قسمتی از فعالیت ها را بخش خصوصی واگذار کنیم.
وزیر راه و شهرسازی پیش تر به وجود نزدیک به 217 هزار کیلومتر راه در کشور اشاره کرد که 170 هزار کیلومتر آن راه های فرعی و روستایی هستند.
وی در ادامه با اشاره به طرح های بازآفرینی شهری تصریح کرد : این طرح ها مشارکتی بوده و محورهای آن به استانداران ابلاغ شد، تلاش داریم تا با اجرای آن هسته مرکزی شهرها و به ویژه بخش های قدیمی و تاریخی را احیا کنیم و باز زنده سازی شهری به معنای واقعی صورت گیرد.
اسلامی افزود: بر این اساس بخش های فرسوده با فضاهای سکونتگاهی و فعالیت های نو جایگزین و بخش های تاریخی هم احیا می شود چرا که هم صندوقچه خاطرات مردم است و هم با فعالیت های که در آن شکل می گیرد، می تواند زندگی بهتری را برای شهر و ساکنان محله فراهم کند.
وی با اشاره به شناسایی 270 محله در کشور که در اولویت بازآفرینی قرار دارند، بیان کرد: اعتبار آن از محل صندوق توسعه ملی با تایید رهبری تامین و قسط نخست آن هفته پیش اختصاص داده شد.
وزیر راه و شهرسازی بیان کرد : سهمیه سال نخست 100 هزار واحد مسکونی بود که سهم هر استانی ابلاغ شده و از جمله سهم استان اصفهان نزدیک به چهار هزار واحد مسکونی می باشد.
وی تصریح کرد: با توجه به شرایط موجود مردم باید برای اجرای طرح کمک کنند زیرا در برخی بافت های فرسوده پلاک ها کوچک است که باید تجمیع شود و خود مردم همراهی و همکاری داشته باشند و البته از سرمایه گذاران و انبوه سازان برای مشارکت در طرح دعوت کردیم.
اسلامی یادآور شد: 50 درصد تسهیلات بانکی یارانه دولت و اولویت نیز با خانه اولی ها و زوج های جوان می باشد که امید می رود خیرین هم به موضوع ورود کنند تا بازآفرینی شهری را به معنای واقعی انجام دهیم.
به گفته وی ساخت و سازها در برخی نقاط انجام شده و اینک باید سرانه های مورد نیاز آن محله ها از جمله بهسازی معابر، احیای خانه های تاریخی، ساخت مسجد، مدرسه و خانه بهداشت به اجرا درآید.
وزیر راه و شهرسازی به بحث حاشیه نشینی اشاره و تاکید کرد: نقاط بحرانی به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ابلاغ شده و امید می رود که با ساخت و ساز مسکن ارزان قیمت بتوانیم حاشیه نشینی را مهار کرده و با بهسازی شهری زندگی بهتری را در شهرها داشته باشیم.
به گفته وی در مجموع 2 هزار و 700 محله نیازمند اجرای طرح بازآفرینی شهری در کشور شناسایی شده است.
به گزارش ایرنا، شرکت در آیین آغاز عملیات اجرایی چند طرح، بازدید از فرودگاه و دیدار با نماینده ولی فقیه در شهرستان به کاشان سفر کرده است.
نزدیک به 2 هزار و 400 کیلومتر راه همسنگ در شهرستان کاشان وجود دارد که یک هزار و 400 کیلومتر آن راه اصلی و فرعی درجه یک، 600 کیلومتر راه روستایی و فرعی و 400 کیلومتر نیز آزادراه می باشد.
کاشان با جمعیت افزون بر 365 هزار نفر در فاصله نزدیک به 200 کیلومتری شمال اصفهان واقع است.
6136/8123/6026/
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.