اخبار مرتبط

در این مطلب آمده است: پیش بینی می شود با سیاست هایی که در قبال لوایح چهارگانه (اف.ای.تی.اف) صورت گرفته است، سرانجام به نتیجه برسد و تصویب نهایی شود، اما همچنان مسائل و موضوعات مهمی در درون لوایح چهارگانه وجود دارد که نگرانی ها را برطرف نمی کند.
هر اندازه که کنوانسیون های زیر مجموعه « اف.ای. تی.اف» بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران با شروط و تغییراتی همراه باشد، باز هم سازمان اف.ای. تی.اف براساس قوانین و چارچوب های تعبیه شده خود عمل می کند و نمی توان انتظار داشت که َآنها خواسته های ایران را با شروط مندرج در مصوبه جمهوری اسلامی لحاظ کنند. چند روز گذشته آقای واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور نامه 8وزیر دولت تدبیر و امید را به محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره لوایح چهارگانه تایید کرد و از پاسخ حضرت آیت الله خامنه ای به نامه 8وزیر خبر داد، اما از محتوای پاسخ ایشان به وزرا چیزی نگفت.
آقای روحانی رئیس جمهور نیز چند روز گذشته در جلسه هیات دولت درباره لوایح چهارگانه گفت: خوشبختانه دولت و مجلس با همکاری هم اقدامات خوبی راجع به لوایح چهارگانه انجام دادند و امیدواریم نهادهای دیگری هم که در این زمینه باید اقداماتی را در مراحل نهایی انجام دهند با سرعت بیشتر تلاش کرده تا بتوانیم این لوایح را به تصویب رسانده و این امید آمریکا را ناامید و توطئه آنها را در موضوع مالی و بانکی خنثی کنیم.
ماه ها است بر سر لوایح چهارگانه بحث و بررسی در مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه دارد، دولت آن را تصویب کرده و اکنون نیاز به تایید مجمع تشخیص مصلحت نظام است، ایرادات شورای نگهبان به لوایح چهارگانه یا همان اف . ای. تی . اف که اکنون تمرکز بر روی کنوانسیون « سی . اف . تی» است، همچنان باقی است و مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنان بر روی این لایحه متوقف است و نظر نهایی خود را اعلام نکرده است.
اما نکته ای که درباره این موضوع قابل طرح است، استدلالی است که دولت آن را برای اقناع مطرح می کند، دولت اعتقاد دارد با تصویب و اجرای لوایح چهارگانه و پیوستن به اف.ای.تی.اف، بهانه را از دست آمریکا می گیرد. این که آیا چنین اتفاقی خواهد افتاد، یعنی با پیوستن ایران به اف.ای.تی.اف آمریکا نا امید شده و توطئه آنها در موضوع مالی و بانکی علیه ایران خنثی می شود، باید به این سازمان پیوست و قوانین آن را اجرا کرد تا دید آیا چنین می شود یا نه؟!
اما سابقه ای که جمهوری اسلامی ایران از رفتارهای آمریکا در ذهن دارد، یک کارنامه منفی و مملو از بد عهدی، دشمنی و غیرقابل اعتماد بودن را اثبات می کند. نیاز نیست به گذشته دور باز گردیم، تجربه مذاکرات هسته ای با آمریکا و بر جام نمونه روشنی از بد عهدی و غیرقابل اعتماد بودن آمریکا است. پس از دو سال مذاکرات فشرده و سنگین که بار روحی و روانی بسیاری را بر کشور وارد کرد، سرانجام توافق به دست آمد و امضا شد. امضای جان کری هم تضمین پایبدی آمریکا به بر جام بود، اما با تغییر دولت در ایالات متحده، آمریکا بدون هیچ درد سری از بر جام خارج شد و تعهدات خود را زیر پا گذاشت و در ادامه، تحریم های بیشتری را علیه جمهوری اسلامی ایران به کار برد. تکلیف اروپای پس از خروج آمریکا هم روشن است، آنها نیز توان و اراده اجرای بر جام پس از آمریکا را ندارند، بلکه با طولانی کردن مذاکراتی که هیچ موضوعیتی ندارد، زمان را به نفع خود مصادره می کنند، این که موضوعیت ندارد به این خاطر است که بر سر توافق هسته ای مذاکرات انجام شده و به نتیجه رسیده است، پس دیگر نیاز به مذاکره دوم بر سر اجرای تعهدات اروپا در بر جام وجود ندارد، کافی است آنها به تعهدات خود پایبند باشد.
به هر حال اگر جمهوری اسلامی ایران به سازمان اف.ای.تی.اف بپیوندد که نشانه های آن به نظر می رسد دیده می شد، از هم اکنون یقین بدانید که با وجود این اتفاق، بهانه از دست آمریکا گرفته نخواهد شد و این رژیم بهانه های دیگری را به میان خواهد کشید تا دشمنی های خود را علیه جمهوری اسلامی ایران افزایش داده و ادامه دهد. پس از این موضوع که حل شد، باید در انتظار بهانه موشکی، منطقه ای، حقوق بشر و .... همینطور ادامه تا تضعیف کامل ایران از هر نظر اتفاق بیفتد.
پیوستن ایران به اف.ای.تی.اف و اجرای لوایح چهارگانه هم هیچ مشکلی را در ایران حل نخواهد کرد، همانگونه که آقای ظریف وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی گفته بود. او تنها این وعده را داده بود که با پیوستن ایران به اف.ای.تی.اف بهانه از دست آمریکا گرفته می شود. اما به واقع بهانه ای وجود ندارد، از دیدگاه آنها حمایت ایران از کشورها و مردم آزادی خواه، حمایت از تروریسم است. حزب الله لبنان که یک حزب قانونی در این کشور است، در فهرست گروه های تروریستی آمریکا و البته در اف.ای.تی.اف است. واگذار کردن مولفه های قدرت جمهوری اسلامی ایران زمینه براندازی نظام اسلامی را آماده می کند.
7141/6026/
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.