اخبار مرتبط

ام آر آی یا تصویربرداری با تشدید مغناطیس (Magnetic Resonance Imaging ) یکی از روش های پیشرفته تصویربرداری پزشکی است که با استفاده از آن می توان تصویر بافت های درونی بدن را دید و از آن طریق مشکلات و بیماری های اعضای بدن را تشخیص داد.
اکبر ترکی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در سفر اخیری که اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس همراه معاون درمان وزارت بهداشت به چهار شهرستان غرب اصفهان داشتند با توجه به فقدان دستگاه ام آر آی در منطقه، برای تجهیز بیمارستان شهید رجایی شهر داران، مرکز شهرستان فریدن به این دستگاه قول مساعد داده شد.
به گزارش ایرنا، بیماران چهار شهرستان غرب استان اصفهان شامل فریدن، فریدونشهر، چادگان و بویین و میاندشت در زمان حاضر برای ام آر ای به شهرهای گلپایگان یا اصفهان عزیمت می کنند.
شماری از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از 14 تا 16 آذر جاری با سفر به اصفهان از امکانات بهداشتی و درمانی مناطق شرق، غرب و مرکز این استان بازدید کردند.
ترکی با بیان اینکه بیمارستان شهید رجایی داران یک دستگاه سی تی اسکن دارد، اضافه کرد: مقرر شد این دستگاه تعویض و دستگاه جدیدی جایگزین آن شود.
نماینده مردم شهرستان های غرب استان اصفهان در مجلس با اشاره به اینکه بیمارستان شهید رجایی داران کمبودهایی در اتاق عمل دارد، بیان کرد : با حضور اعضای کمیسیون بهداشت مجلس این کمبودها بررسی و برای رفع آن تدابیری اندیشیده شد.
وی به آغاز عملیات اجرایی طرح توسعه چهار هزار متر مربعی این بیمارستان با حضور اعضای کمیسیون بهداشت مجلس اشاره و اضافه کرد: با پیگیری وزیر بهداشت 40 میلیارد ریال در 2 مرحله به این طرح تخصیص می یابد.
ترکی با بیان اینکه بخش مراقبت های ویژه (سی سی یو) بیمارستان شهید رجایی داران دارای 11 تخت است، تصریح کرد: مقرر است تجهیزات بیشتری تا 2 ماه آینده در این بخش راه اندازی شود.
وی با اشاره به اینکه ساختمان اورژانس داران در طرح توسعه بیمارستان شهید رجایی تکمیل می شود، خاطرنشان کرد: در این سفر قول داده شد که پنج میلیارد ریال برای تکمیل چهار پانسیون (اقامتگاه) پزشکان در این بیمارستان تخصیص یابد.
ترکی با اشاره به بررسی مسائل بهداشت و درمان چاگان در سفر اعضای کمیسیون بهداشت مجلس به غرب استان اصفهان، گفت: در این سفر مقرر شد تا 2 ماه آینده بخش دیالیز در این شهرستان با 4 تخت راه اندازی و چهار اقامتگاه (پانسیون) پزشکان توسط خیران و دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تکمیل شود.
این نماینده مجلس اضافه کرد : مقرر شد ساختمان دیالیز توسط خیران کشور، وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی ساخته و تکمیل شود.
وی بیشترین مسائل شهر چادگان را کمبود متخصص و نیروی انسانی در بخش بهداشت و درمان خواند و اظهار داشت: برای رفع این مشکل تا 2 ماه آینده قول مساعد داده شد.
ترکی ادامه داد: برای اورژانس شهر رزوه نیز مقرر شد 50 درصد هزینه های آن توسط مجمع خیرین کشور و 50 درصد دیگر توسط خیرین و شبکه بهداشت و درمان شهرستان چادگان تامین شود.
وی با اشاره به اینکه احداث یک بیمارستان محلی در شهرستان بویین و میاندشت نیز تصویب شده است، گفت: مقرر است این مرکز درمانی با مشارکت بنیاد علوی در ساختمان بهورزی و اورژانس زایشگاه قدیمی این شهرستان ساخته شود.
این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه مقرر شد پزشکان مرکز بهداشتی درمانی شبانه روزی محله میاندشت تقویت شود، اضافه کرد: مراحل نخست ساخت و ساز ستاد شبکه بهداشت و درمان نیز انجام و بودجه مورد نیاز برای تکمیل و تجهیز آن تامین شده است.
ترکی ادامه داد: برای اورژانس شهری بویین میاندشت و بین جاده ای روستای 'دره ساری' نیز مقرر شد جانمایی نهایی صورت گیرد تا عملیات اجرایی ساختمان های آنها انجام و آمبولانس های آن تخصیص یابد.
وی به بررسی مسائل و مشکلات بهداشت و درمان فریدونشهر در سفر اعضای کمیسیون بهداشت مجلس نیز اشاره و تصریح کرد: مردم این شهرستان در گفت و گو با نمایندگان مجلس در بیمارستان رسول اکرم فریدونشهر، کمبود پزشک متخصص را از معضلات اصلی عنوان کردند.
ترکی ادامه داد: معاون درمان وزارت بهداشت با توجه به اظهارات بیماران و مردم قول مساعد دادند تا امکانات و تجهیزات لازم برای پنج عمل جراحی اصلی شامل اطفال، زنان، عمومی، بیهوشی و داخلی تا ماه آینده در این بیمارستان تکمیل شود.
وی به برخی مشکلات ساختمانی در اتاق عمل و زایشگاه بیمارستان فریدونشهر نیز اشاره و خاطرنشان کرد: مقرر شد این موارد نیز مرتفع شود.
این نماینده مجلس به بالا بودن بعد مسافت ها و سخت گذر بودن آنها در مناطق غرب استان از جمله فریدونشهر اشاره و اضافه کرد : مقرر شد 2 دستگاه آمبولانس جدید جایگزین آمبولانس های قدیمی شود.
وی با اشاره به اینکه مرکز جامع سلامت شهر فریدونشهر نیز از سال 90 نیمه کاره مانده بود، ادامه داد: مقرر شد این مرکز در ماه های آینده تکمیل شود.
ترکی اظهار امیدواری کرد که با توجه به فاصله چهار شهرستان غربی از مرکز استان و وضعیت مالی مردم، مصوبه ها و تصمیم هایی که برای رفع مشکلات بخش بهداشت و درمان این خطه گرفته شد هرچه سریعتر اجرایی شود.
شهرستان های فریدن با بیش از 49 هزار نفر جمعیت، فریدونشهر با 35 هزار نفر جمعیت، چادگان با 32 هزار نفر و بوئین میاندشت با بیش از 24 هزار نفر به ترتیب در 140، 180، 110 و180 کیلومتری غرب استان اصفهان قرار دارند.
به گزارش ایرنا، شماری از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به همراه معاون حقوقی وزارت بهداشت و نماینده مردم اصفهان در مجلس روز چهارشنبه در سفر به شرق اصفهان از شهرهای کوهپایه، نیک آباد و ورزنه و مراکز بهداشتی و درمانی آنها بازدید و با مردم و مسوولان از نزدیک گفت و گو کردند.
آنها همچنین روز 15 آذر همراه معاون درمان وزارت بهداشت برای بررسی امکانات درمانی مناطق کمتر برخوردار به شهرستان های غرب استان سفر و روز 16 آذر از بیمارستان شهرستان خمینی شهر بازدید و با خیران سلامت اصفهان دیدار کردند.
اصفهان دارای حدود هفت هزار تخت بیمارستانی، 52 بیمارستان (37 دولتی و 15 خصوصی و خیریه)، حدود 500 پایگاه سلامت شهری، بیش از 520 باب خانه بهداشت روستایی و 80 مرکز خدمات جامع سلامت روستایی است.
3011
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.