اخبار مرتبط

اسرافیل احمدیه روز چهارشنبه در حاشیه بازدید از چند واحد تولیدی صنعتی آران و بیدگل در گفت و گو با ایرنا افزود: این میزان صادرات از نظر ارزش 44 درصد و به لحاظ وزن 12 درصد به نسبت مشابه سال گذشته رشد داشته است.
وی شمار اقلام صادراتی را یک هزار و 99 کالا برشمرد و اظهارداشت : آهن و فولاد، پتروشیمی، فرش و سایر محصولات وابسته، محصولات شیمیایی آلی و مصنوعات آهن و فلزات به ترتیب بیشترین میزان صادرات را به خود اختصاص دادند.
وی تصریح کرد : کشورهای عراق، افغانستان، امارات و پاکستان به ترتیب بیشترین مقصد کالاهای صادراتی این استان بوده اند.
به گفته وی در مجموع سال گذشته یک میلیارد و 200 میلیون دلار کالای غیر نفتی از استان به کشورهای مختلف صادر شد که با توجه به افزایش نرخ ارز امسال این رقم افزایش بیشتری به نسبت مدت مشابه سال قبل داشته است.
احمدیه با بیان اینکه 9 هزار و 300 واحد تولیی و صنعتی در استان اصفهان فعال است، یادآور شد: : این استان رتبه نخست را از نظر تعداد واحدهای صنعتی فعال در کشور دارد.
وی همچنین با اشاره به وجود 840 معدن فعال در استان، افزود: این استان رتبه چهارم از نظر شمار معادن در کشور را داراست که سنگ های تزیینی، مواد فلزی و غیرفلزی، لاشه و سنگ آهن از مهمترین معادن استان محسوب می شوند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان، آران و بیدگل را دارای رتبه نخست تولید فرش ماشینی در کشور دانست و گفت: حدود 700 واحد تولید کننده فرش ماشینی در این شهرستان فعال است.
وی با اشاره به وجود مشکلاتی در زمینه تامین مواد اولیه و مشکلات ارزی در بخش تولید فرش ماشینی، تصریح کرد: با دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت که هفته جاری به منطقه کاشان سفر کرده بود، مشکلات این بخش برطرف خواهد شد.
فرماندار آران و بیدگل نیز با اشاره به اینکه این شهرستان نقش پررنگی در بخش صادرات غیرنفتی کشور دارد، گفت : سالانه نزدیک به 100 میلیون دلار فرش ماشینی از این شهرستان به کشورهای متخلف جهان صادر می شود.
اسماعیل بایبوردی ادامه داد : بر اساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ، شهرستان آران و بیدگل در نیمه نخست امسال حدود 56 میلیون دلار صادرات فرش ماشینی داشته است که پیش بینی می شود با توجه به افزایش نرخ ارز، میزان صادرات این محصول از 100 میلیون دلار در سال فراتر رود.
وی با اشاره به فعالیت 600 کارخانه تولید فرش ماشینی در آران و بیدگل، تصریح کرد: ورود جدی بخش خصوصی به عرصه تولید و اقتصاد در این شهرستان، نرخ بیکاری را نزدیک پنج درصد رساند که نشان می دهد مردم منطقه، اعتماد به نفس را جایگزین اعتماد به نفت کردند.
شهرستان آران و بیدگل با تولید سالانه 45 میلیون مترمربع فرش ماشینی رتبه دوم جهان از نظر میزان تولید فرش و رتبه نخست کشور را داراست.
استان اصفهان با 9 هزار و 300 واحد صنعتی فعال و اشتغال 263 هزار نفر، سهم 11 درصدی از صنایع کشور و در زمینه اشتغال، رتبه دوم کشور را پس از تهران دارد.
7472/6136
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.