اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، محمد سلطانی فر روز چهارشنبه درنخستین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری استان قم، با اشاره به این که در گذشته تعداد منابع خبری بسیار محدود بود، افزود: در داخل کشور واحد مرکزی خبر و خبرگزاری جمهوری اسلامی جزو منابع رسمی محسوب می شد و منابع غیررسمی و روزنامه ها هم محدود بود که باعث می شد جایگاه روزنامه نگارها محبوب و ویژه باشد.
وی با اشاره به این که امروز منابع خبری نامحدود است، اضافه کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکنون به 42 خبرگزاری مجوز داده که این تعداد ازکل خبرگزاری های اتحادیه اروپا بیشتر است؛ البته درحال حاضر 29 خبرگزاری فعال است.
وی ادامه داد: 2هزار و 300 پایگاه خبری نیز مجوز دریافت کرده اند و بیش از 2برابر این تعداد، پایگاه خبری غیر مجاز درکشور فعال می باشد.
سلطانی فر با بیان این که آمار سایت های دنیا از مرز یک میلیارد گذشته است، گفت: هم اکنون بیش از 47 میلیون تن در کشور در فضای مجازی تولید خبر می کنند و خودشان را در جایگاه تولید خبر می شناسند.
وی تصریح کرد: با وجود این تعداد فعال رسانه ای، کار خبر بسیار سخت تر از گذشته است و امروز شاهد نوعی پدیده ها و ادبیات جدید به نام روزنامه نگار شهروندی، خبرنگار مدیرمسئول و خبرنگار خانه دار هستیم و باعث شده که امروز کار خبری سخت شود و مثل گذشته برند نباشد.
وی با اشاره به این که در شرایط امروز اجازه تولید محتوا و خبر به همه داده شده، افزود: در گذشته صرفا اگر اصول اولیه خبری را یاد می گرفتیم، می توانستیم روزنامه نگار باشیم، در حالی که امروز جایگاه خبرنگاران سخت تر است و خبرنگار باید با آخرین تکنولوژی دنیا آشنا و در این زمینه حرفه ای باشد و خودش را با تمام اپلیکشین های دنیا تطبیق دهد.
سلطانی فر اضافه کرد: خبرنگار باید با آخرین پدیده هایی که در حوزه های تکنولوژی وارد شده و توسط آن ها می تواند خبر تولید کند، از جمله موشن گرافی و اینفوگرافی آشنا باشد.
وی با اشاره به این که خبرنگار نباید خودش را محدود به شبکه های فضای موجود نماید، گفت: در دنیایی که 90 درصد فضای مجازی با تولید فیلم و ویدئو تغذیه می شود، خبرنگار باید با روزنامه نگاری پهبادی و فیلم نگاری آشنا باشد تا بتواند به هدف برسد.
معاون وزیر ارشاد همچنین با تاکید بر لزوم تشخیص منابع خبری درست و نادرست، گفت: خبرنگار باید بتواند در این فضای پر از منبع و آلودگی، خبر بد و خوب و خبر شایعه و غیرشایعه را از هم تشخیص دهد و برای اعتبار بخشیدن به خبر و رسانه از اخبار درست استفاده نماید.
وی با بیان این که بسیاری از روزنامه و خبرگزاری های مختلف امروز قربانی این فضای توام با آلودگی شده اند، گفت: اگر بخواهیم در دنیای امروز نماد شویم صرف گرفتن یک ضبط و میکروفن نیست، بلکه باید پا را مقداری فراتر از فضای های کنونی بگذاریم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر جایگاه قم و لزوم نگاه ویژه به این استان، گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دربست در اختیار حضرت معصومه(س) و شهروندان قمی قرار دارد و هر کمکی که در زمینه مطبوعات استان لازم باشد، به طور قطع خواهیم نمود.
سلطانی فر بااشاره به فعالیت تعداد بالای خبرگزاری ها در شهر قم، افزود: این آمار نشان دهنده این است که با وجود شرایط خاص قم از جمله نداشتن تعداد فرمانداری های متعدد که عامل افزایش آمار مطبوعات است، اما 295 رسانه مکتوب دارد.
نخستین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری قم با شرکت 175 خبرنگار و عکاس و به همت معاونت مطبوعاتی فرهنگ و ارشاد اسلامی قم، خانه مطبوعات، روابط عمومی استانداری و تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) برگزار و از میان بیش از 800 اثر ارایه شده به جشنواره 51 تن از شرکت کنندگان در بخش های اصلی، ویژه و موضوعی مورد تجلیل قرار گرفتند.
سه درصد رسانه های دارای مجوز کشور متعلق به استان قم است و از هشت هزار و 629 مجوز صادر شده، 260 مجوز مربوط به قم است؛ از 42 خبرگزاری کشور، بیش از 15 خبرگزاری در قم دارای نمایندگی است، و از 172 روزنامه دارای مجوز برای توزیع سراسری، حدود 10 روزنامه سراسری در قم دفتر نمایندگی دارند.
/2085/ 6133/
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.