اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، رضا سیار روز چهارشنبه در جلسه کارگروه تخصصی اجتماعی و فرهنگی قم در سالن جلسه های بهزیستی این استان اظهار داشت: جمع آوری متکدیان با شهرداری قم و ساماندهی و نگهداری آنان با دستور مقام قضایی با بهزیستی است که باید نماینده ای از دانشگاه علوم پزشکی در مکان نگهداری متکدیان برای رسیدگی به وضعیت آنان حضور داشته باشد.
وی افزود: بعضی از این متکدیان از آسیب دیدگان اجتماعی هستند که باید زیر نظر کارشناسان درمانی و بهداشتی قرار گیرند.
سیار با بیان این که وضعیت متکدیان در سطح شهر قم ساماندهی شده است گفت: طی چند سال اخیر تعداد متکدیان در سطح شهر، اطراف حرم حضرت معصومه(س)، مسجد مقدس جمکران و تقاطع ها بسیار کم شده و در جاهایی اصلا دیده نمی شوند.
وی گفت: باید بین دستگاه های متولی تقسیم کار صورت گیرد تا غربالگری و رسیدگی به وضعیت کودکان کار، زنان و دختران و سایر متکدیان انجام شود.
وی اضافه کرد: باید از ظرفیت سازمان های مردم نهاد به عنوان مددکار در این حوزه بهره برد تا شاهد بازتاب خوب آن در سطح شهر باشیم.

** سه باب مدرسه برای معلولان در قم احداث شد
مدیرکل آموزش و پرورش قم نیز با بیان این که سه باب مدرسه برای معلولان ساخته شده، گفت: از این تعداد 2 مدرسه توسط خیران احداث شده است.
حمیدرضا شیخ الاسلام افزود: مدرسه ای با زیرساخت های مناسب برای کودکان اتیسم در قم ساخته شده است که تحصیل را برای این کودکان آسان کرده است.
وی ادامه داد: در سال آینده مدرسه خاصی برای معلولان با فعالیت مجمع خیران خواهیم ساخت، ضمن این که این مجمع در سایر کمک ها به معلولان از جمله کمک هزینه های تحصیلی و خرید تجهیزات فعالانه عمل کرده است.

** 2 هزار دانش آموز در مدارس استثنایی قم تحصیل می کنند
مدیرکل آموزش و پرورش استثنایی قم نیز در این جلسه با بیان این که 2 هزار دانش آموز در مدارس استثنایی قم تحصیل می کنند گفت: از این تعداد دانش آموز، 500 تن در فقر مطلق هستند به گونه ای که در هزینه سرویس رفت و آمد به مدرسه با مشکل روبرو هستند و نیاز به کمک های خیران و مردمی دارند.
سید احمد آقامیری اضافه کرد: اختصاص یارانه به دانش آموزان استثنایی به حداقل رسیده است و شاهد افزایش قیمت ها در تجهیزات از جمله ویلچر و سمعک و خدمات پاراکلینیکی، گفتار درمانی، رفتار درمانی، کاردرمانی و سایر موارد هستیم.
وی تاکید کرد: با این که دانش آموزان استثنایی از لحاظ معیشتی و اقتصادی در فقر هستند ولی هیچ یک از آنها از تحصیل محروم نشده اند.
در این جلسه، معلولان مشکلاتی از جمله نبود مکان مناسبی برای ورزش، بانک جامع اطلاعاتی در کمک رسانی به آنان، معیشت، اشتغال، تحصیل، مناسب سازی مراکز درمانی، خدماتی، آموزش رانندگان تاکسی، ایجاد مرکز نگهداری برای کودکان معلول ذهنی، تشکیل کارگروه رسیدگی به مشکلات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی معلولان و سایر موارد را مورد بحث و بررسی قرار دادند.
/8138/ 1175
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.