اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، مصطفی کاویانی روز یکشنبه در نخستین جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در سالن امام جواد(ع) استانداری قم، افزود: بیش از 43 هزار واحد مسکن مهر در منطقه پردیسان ساخته شده است و تعداد کمی از واحدهای مسکن مهر که دارای مشکل در تعاونی بودند تاکنون تکمیل نشده که با رفع این مشکلات، به زودی پرونده مسکن مهر در قم بسته می شود.
وی در ادامه با بیان اینکه به جز سند اشتغال قم، سند روابط کار استان برای سال 98 تدوین شده است گفت: بیمه کارگران، طرح طبقه بندی مشاغل و ایمنی از مسائلی بوده که در ابتدای سال در قم به جمع بندی رسیده است.
کاویانی، رونق اشتغال را اولویت این اداره کل دانست و گفت: بسیاری از قوانین اگر اجرایی شوند ضربه سنگینی به تولید در کشور و استان می زند که استفاده از ظرفیت های قانونی موجود و استفاده بهینه از قوانین باید مورد توجه قرار گیرد.
وی قوانین مزاحم و متعدد را از جمله موانع تولید دانست و اظهار داشت: باید این قوانین درقم شناسایی و پیشنهاد لازم برای حذف آنها تدوین شود.

** تامین مواد اولیه مورد واحدهای تولیدی در صدر اولویت ها باشد
رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان قم نیز در این جلسه با اشاره به مشکلات پیش روی صادرات گفت: گران تمام شدن محصول موجب از رونق افتادن صادرات و رونق قاچاق کالا شده است که باید در سال جدید این موضوع ریشه یابی شود.
حسن آقاخانی با بیان اینکه ارزش افزوده از جمله مشکلاتی است که واحدهای تولید دست به گریبان آن هستند اظهار داشت: در برخی موارد بیش از سه بار از یک کالا ارزش افزوده گرفته می شود که این پول تنها به جیب واسطه ها می رود.
وی افزود: توجه به تامین مواد اولیه مورد نیاز واحدهای صنعتی باید در صدر اولویت های مسئولان استان قرار گیرد.

** بانک های استان آمادگی تامین نقدینگی مورد نیاز واحدهای تولیدی را ندارند
رئیس اتاق بازرگانی قم نیز در این جلسه با بیان اینکه از آذرماه سال 97، استان با افت صادرات مواجه بوده است، گفت: برای حفظ تراز صادرات قم درسال 98 باید ممنوعیت صادرات به صورت موضعی و موقتی برطرف ،ضمن اینکه تامین مواد اولیه و ماشین آلات به روز باید در استان تسهیل شود.
ابوالفضل خاکی با بیان اینکه بانک های استان آمادگی تامین نقدینگی مورد نیاز واحدهای تولیدی را ندارند افزود: باید سه برابر نرخ سال گذشته برای تامین تجهیزات و مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی، هزینه شود که در این زمینه افزایش همکاری بانک ها با واحدهای تولیدی رقم زننده رونق تولید است.
وی با بیان اینکه افزایش قیمت کالاها در سال 97 تا بیش از 300 درصد در بسیاری از کالاها شاهد بودیم ادامه داد: روند فعلی وضعیت اقتصادی در کشور موجب می شود تا چشم انداز صادرات 40 میلیارد دلاری در سال 98 محقق نباشد و در سال جدید نیز شاهد افزایش دوباره قیمت کالاها در کشور باشیم.

** تنها راه رقابتی کردن کالاهای تولیدی کاهش هزینه های تولید است
رئیس سازمان جهاد کشاورزی قم گفت: ظرفیت ، اشتغال و میزان ظرفیت اشتغال بخش کشاورزی قم به طور کامل مشخص است و باید بر ظرفیت های تشویقی بر اولویت های سرمایه گذاری تاکید بیشتری شود.
محمدرضا طلایی با بیان اینکه تنها راه رقابتی کردن کالاهای واحدهای تولیدی، کاهش هزینه های تولید است اظهار داشت: تولید مرغ در برخی استان های کشور بیش از 20 هزار ریال از قم کمتر است که این موجب رقابت پذیری بیشتر مرغ های تولید استان های دیگر می شود.
7404/ 6133/
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.