به گزارش ایرنا، حجت الاسلام سید محمد باقر هاشمی شاهرودی عصر پنج شنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: این دوره طی 6 روز و به همت بنیاد فقه و معارف اهل بیت و جامعه المصطفی العالمیه ترتیب یافته و آیین پایانی آن نیز 26 اسفند ساعت 13 با سخنرانی محسن رضایی دبیر تشخیص مصلحت نظام در تالار قدس مجتمع آموزش عالی امام (ره) قم برگزار خواهد شد.
وی با بیان اینکه ترویج معارف اهل بیت از ماموریت های بنیاد مذکور به شمار می آید، بیان داشت: بر اساس دستور آیت الله هاشمی شاهرودی رئیس فقید تشخیص مصلحت نظام از حدود هشت سال قبل فعالیت در حوزه مسائل خانواده در اهم برنامه های این بنیاد قرار گرفت.
‌بنیاد فقه و معارف اهل بیت در سال 1384 با هدف تبلیغ، تبیین و ترویج دین مبین اسلام توسط مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی تاسیس شد و تاکنون در شهرهای تهران، مشهد، قم، لرستان و بابل شعبه هایی را ایجاد کرده است.
دانشگاه عدالت، مجموعه مدارس کوثر، موسسه آموزشی پژوهشی شهید صدر از واحدهای زیرمجموعه بنیاد فقه و معارف اهل بیت می باشد.
وی بیان کرد: خانواده به عنوان مهمترین نهاد جامعه هدف تهاجم فرهنگی قرار گرفته و دشمن نیز از طریق فضای مجازی و سریال های ماهواره ای درصدد تخریب و فروپاشی آن است.
وی تصریح کرد: بنیاد فقه و معارف با توجه به اهمیت خانواده، با استفاده از تجربه های 40 ساله استادان مختلف حوزوی و همچنین آموزه ها و سیره زندگانی اهل بیت برنامه های فرهنگی خود را حول محور این موضوع تدوین و اجرا می کند.
شاهرودی با بیان اینکه در این خصوص تحقیق های مفصلی انجام و دستاوردهای خوبی نیز حاصل شده است، گفت: طبق سیاستگذاری صورت گرفته، این برنامه ها از خانواده های طلاب بویژه روحانیان جامعه المصطفی العالمیه در قالب بحث های مشاوره ای آغاز شد، و 200 تن از طلاب خواهر و برادر نیز در این زمینه فعالیت دارند.
50 هزار طلبه از 100 ملیت در جامعه المصطفی تحصیل می کنند.
جامعه المصطفی العالمیه نهادی حوزوی و بزرگ ترین مرکز آموزش بین المللی تشیع است که در بیش از 60 کشور جهان نمایندگی مستقل دارد. این نهاد حوزوی، آموزش های خود را در 129 رشته آموزشی و 6 حوزه دانشی فقه و اصول، قرآن و حدیث، حکمت و مطالعات ادیان، تاریخ و سیره، علوم انسانی اسلامی و ادبیات زبان ها و فرهنگ شناسی ارائه می دهد. دوره های اصلی جامعه المصطفی به هفت زبان دنیا برگزار می شود. 
وی با بیان اینکه دوره آموزشی تبلیغی یاد شده نیز در تداوم همین برنامه ها طرح ریزی و برگزار شده است، یادآور شد: با توجه به نقش مبلغان دینی در رابطه با مسائل تربیتی و اخلاقی، بنیاد فقه و معارف تلاش کرده تا با برپایی این دوره آمورشی جایگاه مبلغان را در این زمینه مشخص کند.
هاشمی شاهرودی خودسازی و آموختن شیوه های برخورد و تعامل مبلغان مذهبی با امعه را از سرفصل این دوره ذکر کرد و افزود: در هر منطقه و استانی از کشور سلایق متفاوتی وجود دارد، از این رو مبلغان باید متناسب با فرهنگ و آداب و رسوم هر منطقه روش های موثر و کارساز تبلیغی را نیز فرا بگیرند، چرا که در این زمینه عقب هستیم و باید دستورالعمل های ویژه را ارائه کنیم.
وی با بیان اینکه بنیاد همه خط مشی های خود را تحت لوای علما و مراجع تقلید و توصیه های آنان تعریف می کند، گفت: در دیدارهایی که با مراجع داشتیم، آنان بر بحرانی بودن وضعیت خانواده ها نه تنها در ایران بلکه در کل جهان اسلام و تشیع تاکید داشتند.
وی با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب خاطر نشان کرد: رهبر معظم انقلاب در یکی از هفت بند این بیانیه مقوله سبک زندگی را به صورت ظریف و موشکافانه مورد تاکید قرار دادند، و به همین خاطر باید سبک زندگی اسلامی را به عنوان یک الگو به داخل و خارج کشور معرفی کنیم، تا همگان با نظام جامع و دستورالعمل ویژه اسلام در رابطه با زندگی کردن و چگونگی رفتار افراد در محیط خانواده و خارج از آن آشنا شوند.
حضرت‌ آیت ‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب بیست و یکم بهمن ماه جاری در بیانیه ‌ای خطاب به جوانان و آینده‌سازان ایران، برداشتن گام بزرگ دوم به سمت آرمان ‌های انقلاب اسلامی را در 7 فصل تبیین کردند.
7403/ 6133/
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.