اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، پیام جوادیان روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: یکی از انتقادهای درست و منطقی شهروندان از مدیریت شهری، نبود شهربازی در قم است.
وی با اذعان به اینکه قم به جای پیشرفت در زمینه احداث شهربازی، پسرفت داشته است، بیان داشت: باغ سالاریه که یکی از شهربازی های قم به شمار می آمد، در حال حاضر به یکی از نقاط مبهم تبدیل شده است.
باغ و پارک سالاریه از جمله مکان های تفریحی مردم قم بود که از حدود سه دهه گذشته به منظور تاسیس مراکز مختلف از دسترس مردم خارج شد.
وی با اشاره به شهربازی 72 تن تصریح کرد: این شهربازی که به موسسه کوثر از موسسه های زیر مجموعه و وابسته به بنیاد شهید و امور ایثارگران واگذار شده بود، قرارداد آن در آبان سال 96 به پایان رسید.
جوادیان با بیان اینکه شهرداری برای تمدید قرارداد، چند شرط از جمله استانداردسازی وسایل و تجهیزات و همچنین بازسازی محوطه و فضای سبز آن را تعیین کرد، افزود: موسسه مذکور تمایلی به این کار نداشت، از این رو پس از دریافت 25 میلیارد ریال هزینه مستحدثات و انشعابات، این محل را تخلیه کرد.
وی یادآور شد: پیشنهادهای مختلفی برای تعیین کاربری آن مطرح و قرار بود که به پایانه مسافربری تبدیل شود، ولی در نهایت، کاربری آن همان شهربازی اعلام شد.
جوادیان ادامه داد: موضوع انتخاب سرمایه گذار از طریق اداره سرمایه گذاری و جذب مشارکت های شهرداری در حال انجام است و شهردار نیز دستور داده هر چه سریعتر یک شهربازی جدید احداث شود.
شهربازی 72 تن که در سال 1365 به بنیاد شهید و امور ایثارگران واگذار شده بود، بعد از پایان قرارداد، تعطیل و از دسترس مردم و مسافران خارج شد.

** طرح های مهم شهرداری قم برای افزایش سرانه فضای سبز
وی همچنین با اشاره به اینکه احداث آکواریوم و تلکابین توسط واحد سرمایه گذاری شهرداری دنبال می شود، افزود: به دلیل نوسانات شدید ارزی و وارداتی بودن اکثر لوازم های آنها، دو یا سه شرکت اظهار تمایل داشتند، ولی انصراف دادند.
جوادیان همچنین با اشاره به شهربازی بوستان علوی گفت: بستر اجرای این طرح بیش از سایر طرح های شهربازی قم فراهم است، فراخوان مناقصه انجام شده و سه شرکت بزرگ برای سرمایه گذاری اعلام آمادگی کردند و با توجه به فراهم بودن بسترهای لازم تا 6 ماه دیگر شاهد بهره برداری آن خواهیم بود.
جوادیان گفت: این مجموعه شامل محوطه و یک سالن یک هزار متری برای بازی های رایانه ای است، که دستگاه ها و تجهیزات باید در آن نصب شود.
وی با اشاره به دیگر طرح های سازمان پارک های شهرداری، احداث پارک کوهستانی یک هزار هکتاری جنوب شهر قم را از جمله این طرح ها عنوان کرد و افزود: این طرح از بوستان کوثر در میدان مفید آغاز می شود و تا کوه دو برادران در جمکران امتداد دارد.
وی افزود: مطالعات این طرح در پایان سال 95 انجام و در بودجه امسال شهرداری قم 250 میلیارد ریال و در بودجه سال 98 نیز 350 میلیارد ریال برای آن پیش بینی شده و درصدد هستیم بخشی از بودجه های ملی و استانی را جذب کرده تا با آماده کردن زیرساخت ها، شرایط مشارکت و ورود بخش خصوصی را هموار کنیم.
مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری قم، زمان افتتاح فاز نخست این پارک یک هزار هکتاری را پایان سال 98 اعلام کرد.
وی همچنین تصفیه خانه ثانویه سازمان پارک ها و فضای قم را از دیگر طرح های سازمان پارک ها برشمرد و بیان داشت: برغم برخی از مشکل ها که در ورود برخی تجهیزات داشتیم، حدود 20 روز پیش بهره برداری اولیه این طرح انجام شد.
وی اضافه کرد: تصفیه خانه مذکور این قابلیت را دارد که در هر ثانیه 30 لیتر پساب آلوده را به آب پاکیزه، شفاف و استاندارد و به دور از هر گونه بار انگلی و آلودگی تبدیل کند.
وی با بیان اینکه این تصفیه خانه هجدهم اسفندماه راه اندازی می شود، افزود: اکنون در مرحله آب گیری هستیم و با این کار بخش عمده ای از آب مورد استفاده در آبیاری فضای سبز تامین می شود.
وی گفت: فاز دوم این طرح شامل تصفیه پساب در200 ثانیه نیز هم اکنون مراحل مطالعاتی خود را طی می کند و سال آینده به بهره برداری می رسد.
‌وی با بیان اینکه برای ایجاد این تصفیه خانه از سال 94 تاکنون هشت میلیارد و 500 میلیون ریال هزینه شده است، افزود: قم پس از اصفهان دومین شهر کشور است که پساب صنعتی برای آبیاری فضای سبز آن مورد استفاده قرار می گیرد.
جوادیان همچنین با اشاره به کاشت بیش از پنج میلیون شاخه گل فصلی در سال 97 در سطح شهر قم گفت: بیش از سه میلیون و 800 هزار شاخه آن در مرکز تولید شهرداری واقع در بوستان غدیر تولید شده و یک میلیون شاخه آن را نیز خریداری کردیم.
وی با اشاره به کاشت 210 هزار اصله درخت و یک میلیون اصله درختچه در سال جاری در قم خاطرنشان کرد: یکی از طرح های شاخص سازمان پارک ها در سطح شهر، احداث 109 هزار و 200 متر معادل 109 کیلومتر فضای سبز حاشیه معابر است‌.
وی بیان کرد: مساحت باغچه های ایجاد شده در معابر قم در سال جاری 82 هزار کیلومتر بوده که امیدواریم تا پایان سال به 100 هزار کیلومتر افزایش پیدا کند.
وی با تاکید بر اینکه هیچ معبر و خیابانی در قم بدون فضای سبز وجود نخواهد داشت، افزود: پس از معابر برای ایجاد فضای سبز در کوچه های هشت متری نیز برنامه های خوبی را در در دستور کار داریم.
وی افزود: طرح مطالعاتی شناسایی گیاهان سازگار با شرایط اقلیمی قم در حال انجام است و در پایان سال 98 و ابتدای سال 99 بیش از 75 گونه درختی و درختچه ای متناسب با آب و هوای این شهر و همچنین مقاوم در برابر آلودگی های زیست محیطی در اختیار می باشد.
جوادیان با بیان اینکه در سال 94 تعداد کل بوستان ها و پارک شهری قم 277 مورد بوده است، افزود: این تعداد تا پایان بهمن ماه سال جاری به 350 پارک شهری رسیده است.
وی سرانه عرصه های فضای سبز اکولوژیکی و موجود در محدوده شهر قم را 22 متر مربع دانست و بیان کرد: سرانه فضای سبزی که تحت مدیریت شهرداری در مناطق هشت گانه است 19.39 متر مربع می باشد.
وی خاطرنشان کرد: این آمار در سال 94 حدود 15.61 متر‌ مربع بوده است.
وی با بیان اینکه قم از نظر وجود فضای سبز شهری در بین هشت کلانشهر کشور رتبه چهارم را دارد، گفت: سرانه فضای سبز جنگلی در سال 94 به ازای هر شهروند قمی 12 متر مربع بوده و این رقم در پایان بهمن ماه گذشته به 15.3 متر مربع افزایش یافته است.
7403 / 1175
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.