اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا از دفتر آیت الله مکارم شیرازی، وی عصر سه شنبه در دیدار رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور افزود: موقوفات مربوط به حوزه های علمیه و احیای آن را باید جدی گرفت؛ در حال حاضر یکی از مشکلات برخی حوزه ها این است که نیاز به بودجه دولت پیدا کرده اند؛ اصل این وابستگی نادرست است.
وی در ادامه با اشاره به اهمیت و حساسیت کار سازمان اوقاف گفت: یکی از مشکلات اوقاف در زمان های قبل این بوده که عده ای موقوفات را تملک کرده اند و به همین دلیل در برخی از افراد نسبت به وقف ذهنیت منفی ایجاد شده است.
آیت الله مکارم شیرازی با تاکید بر این که موقوفات غصب شده باید از چنگ موقوفه خواران آزاد شود، افزود: هرچه در این مسیر تلاش و برنامه ریزی شود اعتماد مردم بیشتر جلب می گردد.
وی، اعتماد مردمی را مهم ترین سرمایه اوقاف دانست و تصریح کرد: اگر مردم اعتماد پیدا کنند که در وقف و موقوفات طبق نیات واقفین عمل می شود استقبال خواهند کرد.
وی اضافه کرد: عده ای برای اموال خود شخصیت حقوقی درست کرده اند که ناشی از نقص در اعتمادسازی اوقاف است، شما هرچه می توانید در این جهت سرمایه گذاری و برنامه ریزی کنید و در این راستا خبررسانی را جدی بگیرید.
وی بر لزوم مستند سازی موقوفات تاکید کرد و خواستار همکاری رسانه ملی در این خصوص شد.
این مرجع تقلید با تاکید بر رعایت دقیق موازین شرعی در اوقاف و امور خیریه، گفت: وقف از این جهت که با حق الناس سر و کار دارد، باید رعایت جنبه های دینی از هر جهت مورد تاکید باشد.
آیت الله مکارم شیرازی در بخش دیگر سخنان خود به مسابقات قرآنی اشاره کرد و با بیان این که باید به محتوای قرآن بیش از ظاهر آن اهمیت داد، افزود: بتازگی دیده شده که بعضی فقط به برخی جنبه های ظاهری در برنامه های قرآنی توجه می کنند و تنها به صوت و قرائت، حفظ و مانند آن اهمیت می دهند، در حالی که موضوع اصلی تدبر در آیات قرآن و عمل به آن است.
وی اظهار داشت: بیراهه رفتن در برنامه های قرآنی امری است که نگرانی های جدی را به دنبال دارد، تمام برنامه های قرآنی همچون مسابقات قرآن، حفظ و ترتیل و امثال آن محترم است و مقدمه ای ارزشمند برای یک ارزش والاتر که همان عمل به محتوای قرآن است می باشد.
وی ادامه داد: یکی از برکات انقلاب اسلامی توجه به قرآن کریم است، امروز قاریان، حافظان و مفسران برجسته ای داریم که هر یک از این دستاوردها پاسخی به مخالفان است.
آیت الله مکارم شیرازی همچنین استفاده تجاری از مساجد را نادرست دانست و افزود: هیچ گونه استفاده تجاری از مساجد نباید صورت گیرد، نمی شود بخشی از مسجد را تبدیل به مغازه کرد و از این طریق کسب درآمد نمود و یا اینکه بخشی از مسجد را اجاره داد.
حجت‌الاسلام والمسلمین سید مهدی خاموشی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، امروز در سفر به شهر مقدس قم با آیت الله لطف الله صافی گلپایگانی از مراجع تقلید نیز دیدار و گفت و گو کرد.
7403 / 1175
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.