محمد حسین احمد پور روز یکشنبه درگفت وگو با خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: توقف کاشت پسته یکی از برنامه های استان برای اصلاح الگوی کشت است.
طرح اصلاح الگوی کشت طبق مصوبه معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی به صورت پایلوت کشوری در دشت های ساوه و شریف آباد قم در حال اجرا است.
وی تصریح کرد: پسته برغم مقاوم بودن در برابر کم آبی ولی آب زیادی مصرف می کند از این رو بر طبق طرح الگوی کشت تلاش می گردد عملکرد این محصول ارتقا یابد و به بیش از ۱.۵ تن در هکتار برسد
وی یادآور شد: مساحت باغ های پسته استان از چهار هزار هکتار در سال 92 به 16 هزار هکتار در سالجاری افزایش یافته ولی سیاست جهاد کشاورزی توقف توسعه سطح کشت این محصول و همچنین عدم تخصیص تسهیلات و یارانه است.
احمدپور در بخش دیگری از سخنان خود سالم سازی و دفع سموم از محصول های کشاورزی قم را مورد توجه قرار داد و گفت: طالبی و انار 2 محصول سالم استان هستند، و کد آن نیز از سازمان حفظ نباتات اخذ شده است.
وی با اشاره به وجود 22 هکتار محصول سالم شامل صیفی جات در بخش جعفرآباد افرود: نشاکاری در محصول هایی مانند ذرت، چغندر و خربزه از شیوه های الگوی کشت شناخته شده در استان به شمار می رود.
وی با بیان اینکه در این روش بذر ابتدا در گلخانه کاشته و پس از رشد و نمو به صورت سه یا چهار برگی به مزرعه منتقل می شود، اذعان داشت: استفاده از این شیوه صرفه جویی آب به میزان ۳۰۰۰ متر مکعب در هکتار را به همراه دارد.
سطح گلخانه های قم حدود 20 هکتار بود، که هفت هکتار به آن اضافه شد و 35 هکتار دیگر نیز تشکیل پرونده داده شده و برای دریافت تسهیلات به بانک های عامل معرفی شدند.
کشت گیاه کینوا در سطح ۱۰۰ هکتار و ۷۵ هکتار چغندر علوفه ای از دیگر طرحهای الگوی کشت در سالجاری می باشد.
چغندر علوفه ای جایگزین مناسبی بجای یونجه که گیاه پر آبی محسوب می گردد می باشد.
کینوا که به خاویار گیاهی معروف می باشد می تواند جایگزین مناسبی برای برنج و غلات محسوب گردد
7403/ 6133/
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.