محمد روستا روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: از حدود سه میلیون و 500 هزار جامعه کشاورزی و بهره برداری کشور بین 12 تا 14 هزار تن در قم به فعالیت دامداری و کشاورزی اشتغال دارند.
وی بیان کرد: بیشتر اعضای جامعه کشاورزی و بهره برداری قم را بهره برداران تشکیل می دهند، و کشاورزان درصد کمتری به شمار می آیند.
در بخش کشاورزی کل اراضی قابل کشت قم معادل 105 هزار و 730 هکتار است، مجموع کشت سبز استان شامل 20 هزار هکتار باغ و 42 هزار هکتار زراعت شامل 17 هزار و 531 هکتار کشت جو، پنج هزار و 675 هکتار کشت گندم آبی، 2 هزار و 346 هکتار کشت کلزا و بقیه سطح زیر کشت به محصولات یونجه، ذرت، پنبه و صیفی جات اختصاص یافته است.
میزان متوسط تولید بخش کشاورزی استان قم در سال برابر 745 هزار تن شامل 425 هزار تن محصولات زراعی و باغی، یک هزار و 208 تن آبزیان و 320 هزار تن محصولات دامی است.
وی افزود: همه این جامعه آماری کارفرما محسوب می شوند، و باید به صورت خویش فرما ماهیانه سه میلیون ریال حق بیمه خود را پرداخت کنند، که از توان آنها خارج است.
روستا گفت: دولت به دلیل داشتن بار مالی زیاد حاضر به بیمه کشاورزان نیست، ولی اگر این موضوع را تقبل کند، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.
دبیر نظام صنفی کشاورزی قم همچنین با اشاره به شناسایی یکهزار دستگاه تراکتور و همچنین 500 دستگاه کمباین و دیگر ادوات کشاورزی ر در استان خاطر نشان کرد: رانندگان این وسایل برغم فعالیت در حوزه کشاورزی امکان استفاده از صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان را ندارند.
روستا افزود: تامین اجتماعی می گوید چیزی به نام بیمه رانندگان تراکتور نداریم، اما در صورتی که یک کشاورز دارای سند واحد تولیدی به عنوان کار فرما این افراد را تایید کند،‌ بیمه خواهند شد.
300 واحد تولیدی صنعتی کشاورزی در قم وجود دارد.
دبیر نظام صنفی کشاورزی قم همچنین خاطر نشان کرد: 2 هزار و 500 تن از کشاورزان قم تحت پوشش بیمه عشایری می باشند، ولی چون این بیمه حدود یک دهه است که در کشور راه انداری شده هنوز هیچ کشاورزی بازنشسته نشده و فقط کشاورزانی که فوت شدند همسر یا افراد تحت تکفل آنها به همان میزان حق بیمه پرداخت شده مستمری دریافت می کنند.
بر اساس آخرین سرشماری، 305 خانوار عشایری در قم حضور دارند، هرخانواده عشایر به طور متوسط 6 عضو دارد، با این حساب می توان گفت در این استان حدود 2 هزار تن از عشایر کشور مشغول زندگی و فعالیت هستند.
7403/ 6133/
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.