اخبار مرتبط

محمد خلیلی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، بیان کرد: قبل از تشکیل نظام اسلامی، گمرکات در بسیاری از استان ها مانند قم، ایجاد نشده بود و فعالان اقتصادی استان روند صادرات و واردات کالای مورد نظر خود را به سختی و در مناطق دیگر کشور انجام می دادند.
وی افزود: اما اکنون تمام فرآیندهای گمرکی توسط گمرکات قم انجام می شود و تجار استان هیچ نیازی به انجام فعالیت های مورد نظر خود در سایر استان ها و مناطق مرزی ندارند.
وی ادامه داد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی انجام امور گمرکی با جهش بسیار زیادی به سمت ساده شدن پیش رفت و اکنون با استفاده از سیستم های نوین کنترلی، سامانه جامع امور گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی فرآیند صادرات کالا در گمرکات به کمتر از سه ساعت و زمان مورد نیاز برای ترخیص کالای وارداتی به کمتر از سه روز کاهش یافته است.
خلیلی گفت: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی روند صادرات کالاهای ساخت ایران به بازارهای جهانی بسیار ناچیز بود و ایران تنها کشوری وارد کننده به حساب می آمد اما اکنون در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی تراز تجاری کشور مثبت شده و میزان صادرات محصولات بر واردات پیشی گرفته است.
وی بیان کرد: صادرات قابل توجه کالاهایی همچون فرش دستباف که نماد هویت مردم ایران زمین است در کنار بسیاری از محصولات دیگر که در بازارهای جهانی تنها با نام کشورمان شناخته می شوند، از جمله اقداماتی می باشد که پس از انقلاب اسلامی توسط گمرکات با تلاش شبانه روزی دنبال می شود.
وی همچنین ادامه داد: گمرکات به عنوان مرزبان اقتصادی کشور نقش مهمی در خنثی ساختن تحریم های ظالمانه دشمنان دارد و در این زمینه اقدامات گسترده ای برای تسهیل فرآیند های تجاری ایران با سایر کشورهای جهان پیگیری می کند.
خلیلی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عملکرد گمرکات استان قم در سال جاری گفت: درآمد این دستگاه از ابتدای سالجاری تا پایان دی ماه به 355 میلیارد تومان رسید که از مجموع کل درآمد، 94 میلیارد تومان مالیات برارزش افزوده و سایر عوارض و مبلغ 2 میلیارد و 455 میلیون تومان درآمد استانی بوده است.
وی افزود: 154 هزار و 793 تن انواع کالا همچون گرانول، پفک، کفش، صندل، شمش سرب، مواد و محصولات پلاستیکی، شیمیایی، هیدروکربن و چسب چوب به ارزش 173 میلیون دلار به کشورهایی نظیر عراق، افغانستان، امارات، هند، پاکستان، ازبکستان، کره و ترکیه صادر شده است.
وی ادامه داد: در این مدت همچنین 46 هزار و 727 تن کالا از جمله خودروسواری، اجزا و قطعات موتور سیکلت، الیاف اکرولیک، بیل مکانیکی، پنل ال ای دی، اجزا و قطعات ماشین لباسشویی و پکیج، دستگاه فتوکپی و لوازم آرایشی و بهداشتی از کشورهایی همچون کره، چین، هند، ایتالیا، امارات، ترکیه و ژاپن به ارزش 242 میلیون دلار از طریق گمرکات قم به کشور وارد شده است.
مدیرکل گمرکات قم بیان کرد: همچنین 52 هزار و 815 تن کالا از سایر گمرکات به گمرکات استان ترانزیت شد.
وی ادامه داد: در بخش امانات پستی نیز یکهزار و 501 بسته به وزن چهار هزار و 292 کیلوگرم از کشورهایی همچون آمریکا، استرالیا، امارات، آلمان و عراق به عنوان هدیه و سوغات به بخش امانات خارجی وارد و ترخیص شد و تعداد یکهزار و 213 بسته نیز به وزن چهار هزار و 169 کیلوگرم به عنوان هدیه و سوغات صادر گردید.
وی افزود: همچنین در این مدت 183 پرونده مظنون به قاچاق به ارزش 875 میلیارد ریال در گمرکات استان قم تشکیل شده است.
7405/ 6133/
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.