اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، محمد امید عصرچهارشنبه درجلسه کارگروه اشتغال استان قم درتالار امام جواد(ع) استانداری، افزود:تاکنون 6هزار میلیارد تومان ازاین اعتبار در اختیار استان ها قرار گرفته که نقش موثری در کاهش چشمگیر بیکاری در مناطق روستایی داشته و تامین اعتبارات باقی مانده نیز درحال انجام است.
وی بیان کرد: دولت دوازدهم نهایت تلاش خود را برای خدمت به محرومان و روستانشینان به کار گرفته و این موضوع درکلام رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) نیز مورد تاکید واقع شده است.
وی ادامه داد: در بحث بیمه ، پرداخت تسهیلات اشتغال فراگیر روستائیان و سایر حوزه های حمایتی، خدمات این دولت به روستانشینان و محرومان بی سابقه است.
امید گفت: در این دولت مستمری مددجویان نهادهای حمایتی ظرف یک سال تا 300 درصد افزایش داشته و اعتبارات خوبی برای کمک به محرومان تخصیص یافته است.
وی بیان کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، نظام در روستاها کارهای بزرگی انجام داده است و شاهد توفیقات شگرفی در روستاهای کشور هستیم.
وی ادامه داد: حتی مراکز آماری معتبر دنیا معتقد هستند جمهوری اسلامی در ایجاد زیرساخت ها در روستاها افراط هم داشته است.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور گفت: آمارها نشان می دهد در زیرساخت روستایی شرایط خوبی داریم و اکنون در 38 هزار روستای بالای 20 خانوار کشور، صد درصد به برق، 93 درصد به آب آشامیدنی، 85 درصد به راه مناسب، 70 درصد به طرح هادی و 80 درصد به گاز دسترسی دارند و این پرونده روشن نظام در بحث روستاهاست.
وی افزود: تنها در موضوع گازرسانی، هر انشعاب روستایی برای دولت 120 میلیون ریال هزینه دارد که دولت برای خدمت رسانی به روستائیان این هزینه ها را انجام می دهد.
وی ادامه داد: با این وجود دولت احساس کرد که علی رغم تمام این خدمت رسانی ها مهاجرت روستائیان به شهرها که با تبعات زیادی اجتماعی همراه است، جریان دارد و بر اساس احساس تکلیف خود، طرح عظیم پرداخت تسهیلات اشتغال فراگیر روستائیان را آغاز کرد.
امید گفت: نسبت جمعیت شهری به روستایی بعد ازانقلاب با وجود تمام خدمت رسانی ها، معکوس و جمعیت روستایی در حدود یک چهارم جمعیت شهری شد.
وی افزود: مهاجرت روستائیان به شهرها به حاشیه نشینی که مانند کمربند انتحاری دور برخی شهرهای کشور را گرفته است، دامن می زند و باید با ایجاد رونق کسب و کار و اشتغال در مناطق روستایی مانع این مهاجرت شد و روند آن را معکوس کرد.

** قم نخستین استان بدون بیکار در مناطق روستایی
وی دربخش دیگری از سخنان خود با اشاره به قابلیت های قم برای تبدیل شدن به نخستین استانی که روستانشین بیکار ندارد، اظهار داشت: اکنون بر اساس آمارها چهار هزار و 300 تن بیکار در مناطق روستایی قم وجود دارد که با پرداخت سهمیه 202 میلیارد تومانی از محل اعتبارات تسهیلات اشتغال فراگیر روستائیان و اضافه کردن 100 میلیارد تومان دیگر از جانب دولت به آن، قم می تواند نخستین استانی باشد که نبود بیکار در روستاهای خود را جشن می گیرد.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور گفت: در موضوع پرداخت سهم بیشتر به تسهیلات اشتغال فراگیر روستائیان، طرح های مهم و تامین کننده زنجیره تولید کشور در اولویت هستند و با حمایت های معاون اول رئیس جمهوری در این زمینه آمادگی هر گونه همکاری و تفویض اختیار به استان ها وجود دارد.
7405/ 6133/
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.